Кандидатстването по мярката ще започне от средата на декември, а през първата половината на януари се очаква вече да има одобрени заявления, посочи Георгиев и обясни каква е процедурата:
"Комисията заседава в срок от 2 седмици, след постъпване на заявление веднага се събира и разглежда заявлението. Трябва да бъде приложена епикриза, описани са няколко документа. Процедурата е изключително опростена. Има условие кандидатите да са граждани на столицата, защото мярката е финансирана със средства от бюджета на Столична община. Ние сме определили първоначален таван от 30 хил. лв. Тук въпросът е дали ще има достатъчно желаещи. В случай, че има повече – ще увеличим финансирането, защото това е мярка, по която няма как да се правят икономии".
Георгиев припомни, че такава програма вече съществува в София, тя е за възрастни хора с Алцхаймер и деменция. Вече 15 семейства са се възползвали от програмата. Те използват два вида устройства, които са за проследяване в реално време. Чрез мобилно приложение близките на болния във всеки един момент могат да видят къде се намира той, а също така могат да очертаят безопасна зона, при напускането на която веднага се получава известие. Програмата работи, хората са доволни, отбеляза председателят на СОС.
Според него търсенето на проследяващи устройства за деца и младежи ще е много по-голямо. Над 5000 са само децата от аутистичния спектър в София, посочи Георгиев. По думите му вече е осигурено закупуването на устройствата, като те са договорени на преференциални цени.
Георгиев посочи, че за момента са избрани 2 устройства, които да се ползват от децата. Едното е "умен часовник", а другото – черно пластмасово квадратче, което прилича на малко дистанционно – то може да бъде закачено на дреха, обясни той. По думите му батерията на устройствата издържа между 1 и 2 дни. Родителят може да следи детето в реално време къде се намира детето и още:
"Новото, което предлагаме с тези устройства, е възможността за принудително обаждане от родителя към детето, т.е. дори детето да не вдигне, се инициира обаждане, така че на високоговорител се чува какво казва родителят на детето".
По специална програма в София вече започна и обучение на полигон на неопитни шофьори за реакция при рискови ситуации на пътя. Програмата е напълно безплатна. Желаещите могат да се запишат на сайта karambezopasno.com., каза също Георги Георгиев.
Той разказа и за предвидените коледни базари в столицата.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната ни година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
56-годишна жена е загинала при пожар в къща в Дупница - случаят е от уикенда, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. На адреса, намиращ се в жилищен комплекс "Южен“ в Дупница, след подаден сигнал е изпратен екип на районната противопожарна служба. При пристигане на място екипът установил, че гори стая от къща. Там е открита..
Замалко да се разплача от радост при връчването на награда. С мен беше брат ми и сестра ми. Много се зарадвахме на първата награда, сподели в интервю пред БНР Натали, която получи престижната награда на най-големия цирков фестивал в света в Монте Карло. И не скри вълнението си, "цялата публика стана на крака". Преди дни трио "Балкански" -..
Според годишния доклад за дейността на Комисията по българско гражданство към вицепрезидента Илияна Йотова над 16 хиляди души са получили българско гражданство миналата година. Това е с 4 хиляди повече спрямо 2023 г. Според данните на първо място се нареждат Украйна и Турция. Над 2400 души от Украйна са получили български паспорти миналата..
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени . Ученици – че се учат много ненужни неща . Къде се чупи образованието? Диян..
Очакваме да се подпише анекс към Националния рамков договор за домашно кислородолечение. Последният ни разговор беше през май 2024 г., уточнени са и амбулаторните процедури, но още не са институционализирани. Това обясни проф. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, в интервю пред БНР. "Разбрах, че от..
Агенцията по заетостта (АЗ) ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира обезкуражените лица на пазара на труда. Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години. Социалното министерство публикува за..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..