В рубриката "Помните ли..." се връщаме назад към българското музикално минало:
На 12 ноември 1912 г. е роден големият български хоров диригент Ангел Манолов. Неговото име свързваме преди всичко с Академичния хор при Националния студентски дом - с постиженията на този хоров състав, както и с педагогическата му дейност - той подготвя повече от 250 български музиканти, сред които са едни от най-известните ни оперни певци, направили световна кариера: Борис Христов, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Димитър Узунов, Александрина Милчева. Трудно е да се изброят имената на тези, които получиха началния тласък в кариерата си именно от Ангел Манолов.
Голямата наша прима Анна Томова-Синтова споделя:
Той ме познаваше почти от дете в родния ми град Стара Загора, с който и той беше по някакъв начин свързан. Няма да забравя неговия идеализъм и ентусиазъм, с които запалваше всички нас - студенти не само от Консерваторията, но и от други факултети и различни специалности.
Ангел Манолов е роден в Русе и от юношеските си години проявява интерес към хоровото музициране. Учи в Софийската духовна семинария, след това в Юридическия факултет на Софийския университет. Тогава, през 1933 г., когато е само 21-годишен, създава Академичния студентски хор. Учи и работи с Добри Христов, Асен Димитров, след това със Светослав ОБретенов и Георги Димитров. В последвалите години Ангел Манолов ръководи Миньорския хор в Перник, Смесения хор на здравните работници “Родина“ - София, налага се като безспроен авторитет в областа на хоровото пеене.
Проф. Георги Димитров отбелязва: “Ангел Манолов е един от първите български музиканти, които имаха смелостта да изберат хоровото дирижиране за единствена своя професия, и един от малкото, обрекли изцяло живота си на хоровото изкуство. Диригент по призвание, Ангел Манолов е диригент от висока класа."
Цели 58 години той е на диригентския пулт, посветил силите и творческата си енергия, целия си живот, на българското хорово изкуство. Ангел Манолов умира на 31 декември 1991 г., а след смъртта му Академичният хор прие името на своя създател.
В Златния фонд се съхранява спомен за Ангел Манолов на големия български певец Никола Гюзелев, който е негов възпитаник в Академичния хор. Записът от 2002 г. можете да чуете в звуковия файл, където има и изпълнение на Академичния хор под диригентството на Манолов.
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна. Организира се от издателство "Ентусиаст" и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..