Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Методология по разследване на този вид престъпна дейност нямаме"

Съдия: Проблемите с мигрантите са и в законодателството, и в правоприлагането, и в разследването

Увеличаването на наказанията в НК само по себе си не би решило нито един от тях, смята Пламен Панайотов

съдия Пламен Панайотов
Снимка: БГНЕС

"Проблемите са и в законодателството, и в правоприлагането, и в разследването."

Това каза пред БНР съдията от Административния съд в София-град Пламен Панайотов, бивш заместник-председател на закрития вече Специализиран наказателен съд. И като прокурор, и като съдия той е работил по дела, свързани с мигрантите. В предаването "Преди всички" съдия Панайотов коментира темата след последните инциденти с мигранти у нас.

Методология по разследване на този вид престъпна дейност нямаме, подчерта Пламен Панайотов.

Като причина за леките наказания той открои масовото прилагане в досъдебните производства на текст от Наказателния кодекс, който предвижда за лицата, помагащи на мигрантите на територията на страната много нисък размер на наказанията.

Според него голяма част от тези производства, които се водят за каналджийство, всъщност не са за каналджийство в смисъла на организирана група, а за единични проявления – на лица, които в отделни  случаи предоставят помощ с транспорт и настаняване.

Преминаването на границата в много от случаите не е документирано. Мигрантите се хващат вече в страната и не се обхваща престъпната дейност, която носи най-големите печалби, поясни Пламен Панайотов.

По думите му този тип престъпни групи много добре познават законодателството и се възползват от вратичките в него, а финансовите стумили за участие са много големи.

Панайотов смята, че увеличаването на наказанията в НК само по себе си не би решило нито един от сега съществуващите проблеми.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01