Това е мултиинструменталистът Александър Селие, който гостува в България за 70-годишнината на хора "Мистерията на българските гласове".
Утре той ще има първи концерт пред българска публика заедно с Христина Белева – гъдулка и Костадин Генчев – кавал.
"Никога не сме свирили заедно. Вчера имахме репетиция за пръв път. Почувствах се като на вълшебно килимче. Летяхме много високо. За мен е голям подарък да свиря с подобни фантастични артисти", сподели Александър Селие в предаването "Преди всички" на БНР.
Той е син на откривател на "Мистерията на българските гласове" Марсел Селие. Преди 7 години е получил наградата "Сирак Скитник" от името на баща си.
"Свиренето е като игра. Когато отида някъде, първо поглеждам в кофата за боклук – да видя дали нещо може да се използва за инструмент. Буквално мога да свиря на всичко – от туба за вода, до листо от роза", разказа Александър Селие и демонстрира в ефир уменията си.
"Мистерията на музиката е навсякъде. Изкуството е нещо свещено. Като роза. Това е символ. "Мистерията на българските гласове" за мен също е нещо много свещено, много ценно и много крехко. За него трябва да се полагат грижи като за градина. Да се продължи традицията от предишното поколение", изтъкна музикантът.
Селие сподели, че учителят му по пиано в ранна детска възраст му е дал самочувствие да вярва в себе си и в това, което усеща, а не в онова, което вижда на партитурите.
"Малко по малко открих начина да свиря естествено."
Музикантът изрази и своята тъга от споровете около марката "Мистерията на българските гласове" и изрази готовност за отворен диалог с всички въвлечени в тях, за да се намери съвместно решение.
"Баща ми искаше да представи "Мистерията" в радиопредаване през 1975-а. Никой не знаеше за българския фолклор. Той се чудеше как да дадеш име на нещо толкова невероятно. Той смяташе, че е трудно да се даде име. Така му хрумна тази чудесна идея да представи музиката под това име по радиото."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Превод в ефир: Бояна Бункова, продуцент на "Мистерията на българските гласове"
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..