Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старинна къща в град Хайфа от преди столетие привлича посетители

Сградата се е превърнала в „Дом за печат и изкуство върху хартия“

Снимка: Феня и Искра Декало

Старинна къща, запазила атмосферата на град Хайфа от преди столетие, привлича посетители. Тя е като самотен остров сред район на ултра-религиозни евреи, но успява да се впише. През 1925 година я е построил ландшафтния архитект Херман Щрук, преселник от Германия, по проект на знаменития за времето си архитект Александър Бовелд. Там за пръв път в Хайфа е била монтирана машина за отпечатване на графики. В салона са се събирали интелектуалци, пристигнали от Европа на Светите земи да говорят, спорят, да свират на прекрасния роял, да се възхищават на колекцията от картини, събрана от стопанина.

След пандемията от Covid музеят се е превърнал в „Дом за печат и изкуство върху хартия“. Тук безплатно могат да дойдат деца, семейства, творци и възрастни хора да се възхитят на колекциите и да опитат сами да сътворят нещо.

На кованата желязна врата може да се прочете график за посещенията. Има часове, когато в музея и прилежащите му 3 работилници идват деца, за да се запознаят с непознати за тях техники за рисуване. По друго време, местни художници могат да се възползват от печатните машини и съоръжения, за да отпечатат свои творби или да създадат свои дизайнерски уникати, но има и часове, срещу които пише - „терапия“. Това е едно от местата в града, където хора с различни проблеми биват лекувани с изкуство.

"На практикуми обучаваме как да се правят разнообрази по вид отпечатъци и графики, предназначени за всяка възраст: за деца, за семейства, но най-голям успех има сред възрастните. Всеки може да избера своя формат. Имаме машина за отпечатване на графики. Имаме зала, в която се изготвят отпечатъците или с готови печатчета се украсяват албуми, тетрадки, книги. Най- голям успех има работилницата на покрива, където се изучава китайска техника за отпечатване върху коприна. Тя е подходяща и за плат, кожа и хартия. Привлекли сме специалисти от различни области, защото считаме, че изкуството на графиката е твърде интересно и разнообразно. Например има любители, които идват за единични уроци по дадена техника за 2 часа и половина и преценяват дали искат по-подробно да се запознаят с нея и да преминат курс за обучение. Това е процес на творчество. Имаме и целогодишни курсове. Прието е оттук никой да не си тръгне „с празни ръце“, каза директорът за специалните мероприятия и самата тя творец Шарон Венуш.

В Европа изкуството на графиката е много популярно. В Израел- не чак толкова. Затова модератори на групи за работа с възрастни хора, каквито съществуват към всеки пенсионерки клуб в града са се насочили точно към него за да заинтересуват хората от третата възраст и да се опитат чрез него да им помогнат да преодолеят проблемите си. А след като остареят хората се чувстват понякога безсилни да изразят това, което таят в себе си. А то е тъгата от загубата на близки хора, чувството за самота и страх от неизвестното бъдеще, безсилието да се справят с уж обикновени неща, които преди са били по силите им, вече не ги могат, намаляване на паметта. Когато към тези „редови“ старчески проблеми се прибави и стресът, че скоро те или близки хора са били диагностицирани за неизлечима болест, чувството за безнадежност, за незаслужена присада без право на обжалване е ужасно. Точно за такива хора има часове в работилниците на музея Щрук в Хайфа. За тях заниманията с изкуство, каквото в младостта си почти не са познавали е и предизвикателство и лечение. Тези, които имат двигателни или ментални проблеми могат само да поставят печатчета за украса на подвързия на тетрадки или книга, например. Но тези, чието физическо и ментално здраве е съхранено, биват насърчавани сами да рисуват. Не е необходимо това да са шедьоври. Често пъти в рисунките им специалистите могат да видят това, което ги гнети и да се опитат да им помогнат. Друг път самото рисуване, което е и под звуците на познати и любими песни от младостта им, успокоява. Курсът е от няколко месеца, или дори година. Най-добрите от сътворените графики биват отпечатвани.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22