Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как живеят в пострадалите от наводненията карловски села през зимата?

Никола Рахнев: Никой доброволец не може да свърши работата на държавата

Снимка: БГНЕС

Как живеят през зимата пострадалите от наводненията в карловските села Богдан, Слатина и Каравелово?

"Най-добрата помощ е навременната помощ. Държавата не се справи адекватно в тази ситуация. До шестия ден на трагедията не беше посещавано нито едно домакинство от представител било на община, било на държава. На шестия ден са минали да видят дали са живи. Организацията с техниката, която разчистваше, беше трагична месеци наред", сподели своите впечатления Никола Рахнев от Гората.БГ, който се е включил като доброволец.

Държавата имаше много какво да направи. Организацията от 2 до 6, би била около 2 и половина, заяви той.

По думите му улиците все още са кални и при дъжд се превръщат в кални реки, по тях зеят и огромни кратери.

"Домовете са изчистени, както и по-голямата част от наносите по улиците. Калта достигаше буквално до тавана на приземните етажи. На повечето места е много трудно да се правят ремонти, тъй като влагата в стените  е твърде много. Малка част от хората са си направили някакви ремонти, макар и временни, за да могат да живеят там."

Снимка: Кристина Костова

Ползват се не повече от пет от предоставените фургони, останалите хора са намерили друго решение, посочи Никола Рахнев.

"Фургоните не са захранени с вода. Представете си бихте ли живели на такова място. Те са тесни, с нисък таван, слабо изолирани, което означава огромни разходи за отопление. Доста непригодни се оказаха тези фургони."

Рахнев си спомня как в началото на доброволческата кампания в помощ на пострадалите села не е имало "базови средства, с които да се рине калта" и се е наложило да купуват над 1000 кофи, над 2000 чифта ръкавици, стотици лопати, над 50 строителни колички и 500 чифта гумени ботуши.

"След това имаше нужда от отоплителни уреди, зимата напредна. Закупихме и 75 електрически конвектора преди да дойдат дървата."

448 200 лева събрани от платформата Гората.БГ дарения са били раздадени под формата на ваучери за мебели и строителни материали, уточни Рахнев. Това прави по 1 800 лева на близо 250 пострадали къщи в трите села. Помощта е била раздадена след обходи и съставени списъци, а отчетността е публична, стана ясно от думите му. Дарителите са 2800.

Равносметката на Никола Рахнев гласи, че държавата трябва да си свърши работата, защото никой доброволец не може да асфалтира улиците или да възстанови разрушен мост или детска градина.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40