Депутати от Комисията по икономика в парламента поискаха държавен надзор на "Лукойл Нефтохим" - Бургас. Законопроектът беше гласуван на първо четене в комисията с цел защита на националната сигурност при извънредни обстоятелства като прекъсване на доставките или спиране на производството.
Проектопредложението предвижда надзор над целия сектор "Петрол и петролни продукти", който ще се осъществява от търговски управител, назначен от министъра на икономиката при преценка на необходимостта от консутативния съвет на министерството, обясни вносителят на законопроекта и председател на Комисията Мартин димитров:
"Става дума само за оперативно управление. Този търговски управител се назначава за определен срок - 6 месеца, като този срок може да бъде удължен еднократно - пак за 6 месеца".
Министърът на икономиката Никола Стоянов подкрепи предложението:
"Искам да подчертая, че (става дума) за принцип, не е конктерно насочено към някоя компания. Смятаме, че рискът е малък рискът да се случат такива събития и да използваме тази опция. Въпреки това смятам, че трябва да имаме инструментариума да реагираме в различни ситуации".
Остро възражение дойде от Румен Гечев от БСП, който видя риск за националния интерес:
"С това решение ние всъщност казваме на собственика - добър ден, благодаря ви за собствеността, ние ще я управляваме известно време, ако се наложи. Руската страна, без да е взела решение за другите страни, може да реши - вие влизате в нашата собственост да я управлявате, ние ще ви спрем доставките на петрол".
Законопроектът бе приет с уговорката за промени в рамките на две седмици до второто гласуване в комисията.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Всяка руска победа може да бъде опасна, а ако продължителната битка в ключовия източен град Бахмут бъде изгубена, Русия може да получи международна подкрепа, която да принуди Украйна да направи компромиси и да сключи неприемлива сделка. Това заяви в интервю за Асошиейтед прес украинският президент Володимир Зеленски. Ако Бахмут бъде превзет..
Съветниците в Дупница да гласуват капиталови разходи за около 4 милиона лева, без Общината да има приет бюджет, предлага с докладна кметът инж. Методи Чимев. Министерство на финансите определи размерите на целевата субсидия за капиталови разходи и трансферите за зимно поддържане и се дава се възможност Общинският съвет да одобрява за тази..
Силни ветрове предизвикаха промени в морския транспорт в Гърция. Закъснения има в движението на фериботите, а част от корабите остават на котва поради силни ветрове. Пристанищните власти не допускат морския трафик по направления със силни морски бури. В същото време силният вятър изкорени дървета, които паднаха върху паркирани коли, но няма пострадали..
Лоши са условията за туризъм в планините днес, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба към Българския Червен кръст. Във високите части духа силен до бурен вятър, времето е облачно и мъгливо. На места, особено във високите части на Витоша, има нова снежна покривка, която е на преспи. Температурите в планините са между минус 5 и..
На 2 април в Черна гора ще се проведе вторият тур на президентските избори. В първия тур, проведен на 19 март, най-много гласове спечелиха Мило Джуканович 119 673 гласа (35,37%) и Яков Милатович 97 858 (28,92%). Избирателната активност беше 64,06% (341 551). Мандатът на президента продължава пет години. Досегашният президент на Черна..
Руски информационни агенции съобщиха, че украинските сили са обстрелвали окупирания от Москва град Мелитопол. Продължават опитите на руските сили да превземат Бахмут и Авдеевка Според британското разузнаване руските сили са постигнали само "незначителен напредък" в опита си да обкръжат Авдеевка и са загубили много бронирани машини..
"Президентът Румен Радев узурпира власт със своите изказвания по отношение на инициативата на Европейската агенция за отбрана да се предоставят..
"Това, което изглежда от днес най-вероятно, е, че политическата криза няма да бъде решена на тези избори". С тази констатация започна анализа си пред..
Водещата версия за имейлите със заплахи за взривни устройства в училища е, че става въпрос за хибридни атаки, свързани с Русия. Това заяви в Малко..