Европейската космическа агенция (ЕКА) изстрелва днес първия от няколко спътника за прогнозиране на времето. Спътниците са част от третото поколение технологии, което се очаква да подпомогне по-точното прогнозиране на времето.
Първото поколение сателити за наблюдение на времето е от 1977-ма година, а от 20 години не е имало подмяна на второто поколение сателити, които сега се използват за прогнозиране на времето.
Затова не само ЕКА и "ЕЮМЕТСАТ" - Европейска междуправителствена спътникова организация за мониторинг на времето, климата и околната среда, отдават голямо значение на днешния старт.
Директорът на европейската метеоорганизация Фил Еванс уточнява, че цената на проекта - над 1 милиард и 400 милиона евро, е споделена между членовете на двете организации.
Тази цена обаче е малка в сравнение със стотици милиарди, които непредвидените метеорологични явления създават.
"По-прецизни наблюдения на времето от Космоса са абсолютно наложителни, за да имаме по-добри прогнози за времето и по-лесно да посрещаме възможните негативни последици. Заедно с Европейската космическа агенция, бизнеса и страните членки работихме заедно, за да подобрим системата. Това е възможно най-всеобхватната и сложна система от сателити, които ще изстреляме. Системата ще ни позволи да следим развитието на бързоразвиващи се опасни метеорологични явления. Ще имаме около 50 пъти по-детайлни изображения и повече данни. Системата от геостационарни сателити засега сесъстои от два за изображения и трети за измервания на "дълбочината" на атмосферата. И така ще имаме четириизмерна картина на атмосферните явления. Един от сателитите ще наблюдава цялото земно кълбо. Вторият – континента Европа, но на него ще бъде и радарът за светкавици, а това е важно за авиацията."
До 2026 година ще бъдат изстреляни трите сателита.
Сателитът, който сега ще бъде пуснат в орбита, ще снима Земята на всеки 10 минути (срещу 15 минути за предишното поколение) и включва бърз режим, способен да предоставя изображения на Европа на всеки две и половина минути.
С пространствена разделителна способност от 0,5 до 1 километър сателитът ще подобри надеждността на прогнозите за времето за период от минути до часове. Ще има и детекторни елементи, които ще засичат фотоните и благодарение на алгоритми ще определят дали има светкавици.
Европейската метеорологична сателитна агенция вече тренира синоптиците в държавите-членки да преминат към използването на данни от нови сателитни мисии. От няколко месеца в Националния институт по хидрология и метеорология (НИМХ) също го правят.
Андрей Кулишев и Христо Христов получават данни, върху които се обучават, за да може да работят добре, след като сателитът заработи.
"Това е все едно да ти подарят нов телефон, на който има много нови функции", казва Андрей Кулишев. Ще бъде повишена и резолюцията, отбелязва той.
По думите му американците и японците отдавна имат подобни спътници, а Европа закъснява.
Христо Христов напомня, че повечето данни водят до по-точни модели и по-точно прогнозиране на времето, както и до появата на нови услуги за прогнозите.
"С новото поколение вече ще имаме и нови продукти, които тепърва ще се разработват. Информацията, която получаваме, ще е по-полезна."
Метеоролозите ще могат да следят по-прецизно скоростта на опасните атмосферни явления, пояснява Казват Андрей Кулиишев.
Според него българинът заслужава по-достоен мониторинг на времето.
Христов, който е ръководител на звено по свръхкраткосрочна прогноза, изтъква още:
"Тук ще имаме много по-начесто и по-богата информация."
Ще се подобри точността на числените модели, а това ще се отрази на прогнозата, посочва специалистът.
Засега нашите специалисти очакват с интерес изстрелването на първия от 6-те сателита, което ще промени и работата им занапред. Тази промяна обаче ще се случи най-рано след година, когато ще бъде реалният старт на подаването на данните и тяхното използване за прогнозиране.
Иначе първият сателит вече е във Куру, Френска Гвиана, откъдето ще бъде изстрелян днес. Имало малко проблеми с транспортирането му до там. От ЕКА не успели да намерят свободен самолет "Антонов", затова използвали кораб. Но Пол Блайт, мениджър на програмата за сателитите от страна на ЕКА подчертава, че процесът за изстрелването на първия сателит вече е към края си.
"В края сме на кампания по изстрелването. Това ни отне 8 или 9 седмици. Проверени са всички системи на сателита. Действията по зареждането на сателита отнеха две седмици. Той вече е в Куру, Френска Гвиана, откъдето ще бъде изстрелян с ракетата "Ариана" 5. Първата кампания премина много добре и това е благодарение на тясното сътрудничество между различните екипи, които работят усилено, за да свършат работата.Сега, когато MTG-I1 е безопасно прибранв ракетата, следващата стъпка е генералната репетиция за изстрелване, където ще практикуваме обратното броене, включително действителната последователност на включване на сателита, което отнема около три часа. Когато развиваме технологиите, има и изненади. Това е нормален процес, когато натискаш до край възможностите на технологията. Така се случи с технологията за покриване на оптиката. Имахме и предизвикателства с детекторите. Това увеличи с 20% сумата на Европейската космическа агенция по договорите с компаниите. Но погледнато глобално, със сателита получаваме доста добра себестойност на инвестицията за следващите 20 години."
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..