Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Антоанета Тончева: Страшно е мечтите на семействата да бъдат за нова инвалидна количка и медицинска храна

Антоанета Тончева
Снимка: Личен архив

Пациенти, лекари и организации настояват за спешни действия по осигуряване на достъп до медицински храни. В момента НЗОК ги поема само при ограничен набор от заболявания. Много хора са поставени в ситуацията да разчитат единствено на собствени или дарителски средства, за да си набавят жизнено необходимата им специална медицинска храна.

Д-р Антоанета Тончева е сред хората, борещи се активно за разширяване на списъка от заболявания, при които тези храни да бъдат заплащани от Здравната каса. Тя е молекулярен биолог, работи в Университетската болница в Регенсбург, Германия и е член на сдружение „Мостове“. Участва и в работната група, дискутираща възможностите за поемането им от НЗОК.

„В работната група се дават аргументи защо е важно кодовете за състоянието недохранване, което само по себе си е диагноза, а медицинското му наименование е малнутриция, да бъдат добавени в списъка на заболяванията. Здравната каса работи с един ограничен инструментариум. Има хиляди пациенти, които в даден период от живота си страдат от недохранване. Системата ни е правена на парче. Тя притиска хората да разпродават имуществото си или да теглят бързи кредити, за да купуват консумативи за операции, както и медицинска храна. Пациентите се насочват към дарителски организации. Една от тях е Българската Коледа. Държавата десетилетия наред не е намерила устойчив механизъм, за да се погрижи за нуждаещите се“.

Няма законодателна пречка тези храни да се поемат от Здравната каса, обясни доктор Тончева.

„Изискаха се становища от експерти, които да укажат важността от употребата на медицински храни и кои са най-честите диагнози, при които са необходими. До момента никога не е имало регистър на тези пациенти. Настояваме за създаването на такъв. Медицинските храни са нужни на хора с инсулт, с онкологични заболявания, с церебрална парализа и други. Събирането на данни е процес и той ще трае 2-3 години. Важно е да стартира сега. Медицинските специалисти ще имат пълната информация. Когато тези пациенти започнат да бъдат правилно обгрижвани, много малко от тях ще имат нужда от такава храна за дълъг период от време“.

В България медицинските храни са по-скъпи, отколкото в други европейски държави, посочи още тя.

„В Германия те са с 30% по-евтини. В българската аптечната мрежа едно шише от 200 милилитра ентерална храна струва 10 лева. Понякога е необходимо да се приемат по 6 шишета на ден като добавъчно хранене. Семействата са принудени да разчитат на дарители и са обречени на просия. Страшно е мечтите на семействата да бъдат нова инвалидна количка и медицинска храна“.

Доктор Тончева е категорична, че няма да се откаже от битката за осигуряване на по- широк достъп до медицинска храна.

„Няма да спрем. Четири години и половина не сме се отказали. Подкрепени сме от много пациентски организации“.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

7 души са ранени при срутване на таван на сватбен салон край Кърджали

Седем души са ранени, сред тях и дете, при срутване на таван на сватбен салон край Кърджали. Инцидентът е станал по време на проливния дъжд в района малко след 19.30 часа. Пострадалите са отведени в спешния център, откъдето съобщиха, че раните им са порезни и състоянието   стабилно без опасност за живота. По време на инцидента в салона е..

публикувано на 05.08.24 в 21:26

ЕК предостави на Италия 11 млрд. евро от петия транш по ПВУ

ЕК предостави на Италия 11 милиарда евро от петия транш по Плана за икономическо възстановяване и устойчивост (ПВУ). В комюнике на правителството се посочва, че плащането е в резултат на положителната оценка на Европейската комисия, официално приета на 2-ри юли, свързана с 53 цели и задачи отнасящи се до петия транш. С това, се казва още в..

публикувано на 05.08.24 в 20:20
Пожар в Кипър

До 12 години затвор и 100 000 евро глоба в Кипър за предизвикване на пожари

До 12 години затвор и 100 000 евро глоба ще се налагат в Кипър за предизвикване на пожари. Правителството затяга санкциите с изменения в шест законопроекта, които то одобри на заседанието си днес. Избухналите през това лято и през последните години пожари нанесоха огромни щети на острова. Целта на приетите промени е с модернизация на..

публикувано на 05.08.24 в 20:16

"Скоуп рейтингс" очаква България да влезе в еврозоната до 2026 г.

Рейтингова агенция "Скоуп рейтингс" (Scope Ratings) обяви, че запазва кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+" с положителна перспектива в местна и чуждестранна валута. Това се посочва в сайта на агенцията, предаде БТА. Базираната в Берлин "Скоуп рейтингс" е агенция, призната от ЕС и от Европейската централна банка (ЕЦБ) за външна..

публикувано на 05.08.24 в 20:14

Тържествата по повод 145-ата годишнина от създаването на ВМС започнаха по традиция от Русе

Тържествата по повод 145-ата годишнина от създаването на Военноморските сили започнаха по традиция от Русе, където Дунавската флотилия поставя началото на военноморското дело в Княжество България. С поднасяне на венци пред паметната плоча на първия командир на Дунавската флотилия кап. л-т Александър Конкевич и пред Паметника на моряка..

публикувано на 05.08.24 в 19:55

Община Горна Оряховица иска пренасочване на средства за ремонт на водопроводите на с. Драганово

Община Горна Оряховица се отказва да ремонтира един от възловите си булеварди и иска от регионалното министерство и НС парите да бъдат пренасочени за ремонти на водопроводите за село Драганово. До решението се стигна след протестите с блокади от миналата седмица на местните хора, които са на драстичен воден режим. В Драганово живеят..

публикувано на 05.08.24 в 19:43
 Димитър Главчев

Главчев: Не е работа на МС да дава оценка на внесени от депутати законопроекти

С думите, че "не е работа на министерският съвет да дава оценка на законопроектите внесени от депутатите", Главчев коментира предложението на ПП-ДБ за промяна в Закона за Сметната палата. Предлага се заместник-председателите на Сметната палата да се избират по утвърдена от парламента процедура директно от Народното събрание, без да е..

публикувано на 05.08.24 в 19:38