Пациенти, лекари и организации настояват за спешни действия по осигуряване на достъп до медицински храни. В момента НЗОК ги поема само при ограничен набор от заболявания. Много хора са поставени в ситуацията да разчитат единствено на собствени или дарителски средства, за да си набавят жизнено необходимата им специална медицинска храна.
Д-р Антоанета Тончева е сред хората, борещи се активно за разширяване на списъка от заболявания, при които тези храни да бъдат заплащани от Здравната каса. Тя е молекулярен биолог, работи в Университетската болница в Регенсбург, Германия и е член на сдружение „Мостове“. Участва и в работната група, дискутираща възможностите за поемането им от НЗОК.
„В работната група се дават аргументи защо е важно кодовете за състоянието недохранване, което само по себе си е диагноза, а медицинското му наименование е малнутриция, да бъдат добавени в списъка на заболяванията. Здравната каса работи с един ограничен инструментариум. Има хиляди пациенти, които в даден период от живота си страдат от недохранване. Системата ни е правена на парче. Тя притиска хората да разпродават имуществото си или да теглят бързи кредити, за да купуват консумативи за операции, както и медицинска храна. Пациентите се насочват към дарителски организации. Една от тях е Българската Коледа. Държавата десетилетия наред не е намерила устойчив механизъм, за да се погрижи за нуждаещите се“.
Няма законодателна пречка тези храни да се поемат от Здравната каса, обясни доктор Тончева.
„Изискаха се становища от експерти, които да укажат важността от употребата на медицински храни и кои са най-честите диагнози, при които са необходими. До момента никога не е имало регистър на тези пациенти. Настояваме за създаването на такъв. Медицинските храни са нужни на хора с инсулт, с онкологични заболявания, с церебрална парализа и други. Събирането на данни е процес и той ще трае 2-3 години. Важно е да стартира сега. Медицинските специалисти ще имат пълната информация. Когато тези пациенти започнат да бъдат правилно обгрижвани, много малко от тях ще имат нужда от такава храна за дълъг период от време“.
В България медицинските храни са по-скъпи, отколкото в други европейски държави, посочи още тя.
„В Германия те са с 30% по-евтини. В българската аптечната мрежа едно шише от 200 милилитра ентерална храна струва 10 лева. Понякога е необходимо да се приемат по 6 шишета на ден като добавъчно хранене. Семействата са принудени да разчитат на дарители и са обречени на просия. Страшно е мечтите на семействата да бъдат нова инвалидна количка и медицинска храна“.
Доктор Тончева е категорична, че няма да се откаже от битката за осигуряване на по- широк достъп до медицинска храна.
„Няма да спрем. Четири години и половина не сме се отказали. Подкрепени сме от много пациентски организации“.
Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.
Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..
Франция свиква втора за тази седмица международна среща за войната в Украйна и европейската сигурност утре. Това съобщиха дипломатически източници, цитирани от "Ройтерс". Сред поканените са представители на Канада, Норвегия, Румъния, Гърция и балтийските страни. На първото съвещание вчера бяха обсъдени възможностите за изпращане на миротворци в Украйна..
Дипломати, представители на политически партии, депутати от 51-вото НС, специално пристигнали от София, граждани, кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и кюстендилци участваха в поклонението за 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски пред паметника на Апостола в Босилеград. От Културно-информационния център в Босилеград (КИЦ) и Столичната..
Преди началото на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков заяви, че заложените в управленската програма цели са с хоризонт за пълен мандат: Какво пише в управленската програма на правителството "С колегите от коалицията, както и с колегите, които подкрепят правителството – ДПС-ДПС, ще разгледаме всички..
Вицепрезидентът Илияна Йотова подкрепи позицията на президента Радев за изпращането на български военен контингент в Украйна и коментира срещата в Риад. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна "Смела и категорична позиция на президента господин Румен Радев. Надявам се това да бъде позицията на Народното..
Навършиха се 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от османските власти. Карлово сведе глава пред гибелта на Левски Тази вечер в Ловеч - пред най-големия паметник на Васил Левски, се провежда гражданското поклонение с военен ритуал за отдаване на почит към..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..