Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как науката да стане интересна за учениците - рецептата на фондация "Sci HIGH"

Всяко училище, което иска да има научен клуб, може да заяви обучение

Снимка: Pixabay

Извънкласно занимание. Практически занятия с прилагане на научен подход. Интерактивни образователни сесии. Това развива фондация "Sci HIGH".

Целта е науката да стане малко по-интересна и достъпна за децата, поясни пред БНР съоснователката на фондацията Ренета Богданова, която е била и част от екипа на "Заедно в час".

Нивата на научната грамотност не са се подобрили, половината ученици имат проблем с критичното мислене, резултатите на PISA ни мотивират, каза тя в предаването "Хоризонт до обед".

Богданова мечтае след 10 години да са "във всяко едно училище, под някаква форма". По думите ѝ това "ще даде опора на самата образователна система" и ще ускори подобряването на научната грамотност.

Програмата включва работа на децата в отбори на проектен принцип извънкласно, в научни клубове.

Учениците избират проблем, който е важен за тях, след това от фондацията търсят ментори от университетските среди, бизнеса или НПО-сектора, които са експерти в съответната област. Отборът бива "прикачен" към ментора, като това дава мотивация на учениците, отбеляза Ренета Богданова.

Сега работят със 7 училища –  в Хасково, Враца, Козлодуй и София.

От януари обаче се отварят нови възможности за обучение на преподаватели. Всяко училище, което иска да има такъв клуб, може да заяви във фондацията обучение.

Как математиката например може да стане интересна?

Проблемът с подобен тип фундаментални науки е, че учениците не ги разбират, струват им се прекалено далече от техния начин на мислене, смята Добрина Иванова, преподавател по химия в рамките на Sci HIGH общността.

При фундаменталните науки има причинно–следствени връзки и нещата са много по-лесни за научаване, но в училищата не се предлага в нещо, за което учениците да видят, че е приложимо, изтъкна тя.

"Те трябва да видят, че тези неща, които учат, има голям смисъл в техния живот. Че науката е навсякъде. Нашите ученици това виждат. Те виждат нещо нагледно – как да запалим огън без запалка например. Това им вдъхва надежда, че могат да разберат тези неща."

"Понякога техните теми ме изненадват. Аз оставам безмълвна. Можем да вземем много от техните идеи", коментира преподавателката.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01