Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"След края на историята" с Александър Сивилов: Дълголетници във властта

доц. Александър Сивилов
Снимка: Стоп кадър

На 17 декември 2013 г. се закле третият кабинет на Ангела Меркел. През 2018 г. тя за четвърти път стана канцлер на Германия и с този последен мандат успя да наложи своето име като основно в цяла епоха за развитието не само на страната си, но и на Европа и целия свят. Днес все по-често в Берлин и Брюксел си спомнят с носталгия за нейното управление, странното е, че и в Москва и може би дори и във Вашингтон има такива настроения. Това не означава, че Ангела Меркел е най-великият политик на нашето време, дори напротив. Ако си спомняте последните месеци на нейното управление, тя бе осмивана от медиите заради проблемите с нервите и видимото изтощение, но това е най-малкия проблем в нейното наследство. Често бившата канцлерка е сочена като миротворец. Най-яркият пример е опитът за регулиране на конфликта в Украйна чрез споразуменията в Минск. За всички, които не са следили нейните интервюта, преди около седмица тя обяви, че по този начин е успяла да даде време за въоръжаването на Киев и възможност днес да се противопостави военно на Русия. Става ясно, че Меркел явно е един от идеолозите на този задълбочаващ се конфликт и нищо от това, което заявява първоначално не отговаря на намеренията ѝ. Много хора биха казали, че така правят истинските политици и вероятно са прави. Тогава стигаме до въпроса има ли разлика между тези, които стоят в Берлин, Москва, Вашингтон и Пекин.

Ангела Меркел изкара четири мандата като канцлер на Германия. Путин сега е в четвъртия си мандат като президент на Руската федерация. Джо Байдън бе два пъти вицепрезидент на Барак Обама, а сега явно ще се кандидатира и за втори президентски мандат. На този фон Си Цзинпин изглежда направо като новак със своята ръководеща роля в Китай едва от 2012 г.

Тук веднага ще се намерят евроатлантици, които да обявят, че Меркел и Байдън са минали през избори, а другите двама са авторитарни владетели, които не се интересуват от демокрацията. Вероятно щяха да бъдат прави, но поне Путин редовно се явява на избори и до момента ги печели с невероятна лекота. Това, което на запад не разбират, е че резултатите от тях поне до началото на 2022 г. бяха напълно реални. Руснаците гласуваха за него и го подкрепяха, защото той промени ситуацията в тяхната страна. Русия отново започна да се превръща в международен фактор, в началото на новото хилядолетие се повиши стандарта на живот и ако не беше конфликтът със Запада вероятно щеше да има съвсем различно политическо развитие. Но от 2014 г. започнаха санкциите и противопоставянето. Меркел бе един от хората, които се опитваха да водят диалога с Русия, но явно през цялото време са имали други идеи. Така се стигна и до днешната ситуация. Путин ще спечели и следващите избори, защото след началото на войната опозиция в неговата държава вече няма. Тъжното е, че тя бе жертвана от „демократичния“ свят, който не иска да приеме руските бежанци и дори затвори антикремълската телевизия „Дождь“.

Междинните избори в САЩ ни показаха, че там също мейнстриима може да води посоката на развитието на политиката. Вероятно дори и Джо Байдън да се кандидатира за следващ мандат и да може още да подтичва бодро към микрофоните, той ще бъде избран така, както Путин и така, както на ХХ конгрес в Пекин единодушно подкрепиха Си Цзипин.

Меркел слезе не защото не искаше да управлява повече, а защото явно здравето не ѝ го позволяваше, но ни завеща други дълголетници, като Урсула фон дер Лайен и Олаф Шолц. Дори и ние в демократична България успяхме за известно време да влезем в истинския политически тренд и да прекараме 12 години в епохата на Бойковизма.

Защо се получава така? Защо се оказа, че в демократична Германия повече от 20 хиляди души са се занимавали с подготовка на преврат за връщането на монархията? Как във Вашингтон хора с рога нахлуха в Конгреса? Нали имаме демокрация и всеки може да каже гласа си на изборите?

Отговорите на тези въпроси са тъжни. Политическият елит навсякъде по света се окопава и се подготвя за истинската битка. Не тази между Русия и НАТО, не и тази между Китай и САЩ за островите на южно китайско море и Тайван. Това са само заместителите на конфликти, които ни предлагат.

В момента обикновените хора навсякъде по света започват да живеят по-зле. Цените на горивата растат с неимоверна скорост, макар че би трябвало да падат. Цената на млякото в магазините у нас е два пъти по-висока, отколкото беше през януари. Германци, французи и белгийци са приканвани да пестят топлина, защото държавите им уж нямат ресурси. Дори европарламента се топли на 19 градуса, независимо, че се захранва само със зелена енергия и не зависи от руските ресурси, просто някой политик е решил така.

Това ще бъде и голямата битка на бъдещето. Самообявилите се елити, които приличат на група стари, и подчертавам „стари“ приятели, отдавна нямат представа какво е да живеят от заплата и да се движат пеша, сами по улиците на своите градове. Това са хората, които закопават и унищожават идеята, че ние обикновените граждани може да решаваме съдбата си и да управляваме държавите си. Това са хората, които убиват демокрацията – Меркел, Байдън, Путин, Си Цзинпин. Разликите между тях са само за широката публика, защото ако разберем, че са едно и също, никой вече няма да иска да гласува. Може дори да стане по-страшно обществото да поиска сметка за всичко, което става, за глада мизерията и войните едва тогава ще видим истинското лице на професионалните политици и самопровъзгласилите се елити. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26