"Светът около нас има втори план, има дълбочина. Синьо е това в символичен план – символ на безкрайното, на дълбокото, на божественото, като контрапункт на консуматорското, на телесното."
Това каза пред БНР художникът Иван Кънчев, който представи своята юбилейна изложба "Синьо?". Изложбата е подредена в галерия "Средец" на Министерството на културата.
"В съвремието основно се акцентира върху материалните неща и консуматорството. Човечеството е на върха в материалното си развитие, но без духовното нещата не стават. Те са плоски, фрагментарни, няма я тази пълноценност. Само ядене и пиене и Земята да е като една тоалетна – не става."
Изложбата е посветена на 50-годишнината на автора. Тя ще продължи до 10 януари, а в края на януари художникът ще покаже и свои по-камерни творби в галерия "Арте".
"Правя равносметка на живота си. На пътя, който съм изминал."
Керамиката го е намерила "случайно". Гласял се за художествената гимназия в Пловдив и се провалил на изпита. Вторият шанс бил керамичното училище в Троян – "по този начин тръгнаха нещата", разказа художникът в предаването "Преди всички".
"Керамиката като медия има голям потенциал и възможности. Има огромна традиция. Там има цвят, форма, графика. Това дава на художника пълноценно да се изрази", смята Иван Кънчев.
"Божествено е от нищото да излезе нещо - да излезе гърне, да излезе сграда", вярва Кънчев. Според него съвременният човек не си дава сметка за тези неща.
Художникът работи и живопис, но досега не е излагал живописните си творби.
"Двигателят е вътре, в теб. Това е дарбата, която имаш. Контекстът определя – в моя живот съществена роля изигра големият български скулптор Никола Терзиев – Желязото. Той е личността, която оказа силно влияние върху мен. Това, което ми даде училището в Троян, е средата", сподели още той.
Родом Иван Кънчев е от Русе, учил е керамика и психология, има дисертация по изкуствознание, преподава скулптура в Националната художествена академия. Автор е и на идеята за керамика за незрящи хора, като счита себе си за пионер в тази област.
"Тук става дума за духовно интегриране, не само за плочки и рампи. Духовно приобщаване", изтъкна художникът.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..