Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Божествено е от нищото да излезе нещо - да излезе гърне, да излезе сграда"

Художникът Иван Кънчев: Двигателят е в теб. Това е дарбата, която имаш

"Човечеството е на върха в материалното си развитие, но без духовното нещата не стават"

Иван Кънчев
Снимка: Таня Милушева

"Светът около нас има втори план, има дълбочина. Синьо е това в символичен план – символ на безкрайното, на дълбокото, на божественото, като контрапункт на консуматорското, на телесното."

Това каза пред БНР художникът Иван Кънчев, който представи своята юбилейна изложба "Синьо?". Изложбата е подредена в галерия "Средец" на Министерството на културата.

"В съвремието основно се акцентира върху материалните неща и консуматорството. Човечеството е на върха в материалното си развитие, но без духовното нещата не стават. Те са плоски, фрагментарни, няма я тази пълноценност. Само ядене и пиене и Земята да е като една тоалетна – не става."

Изложбата е посветена на 50-годишнината на автора. Тя ще продължи до 10 януари, а в края на януари художникът ще покаже и свои по-камерни творби в галерия "Арте".

"Правя равносметка на живота си. На пътя, който съм изминал."

Керамиката го е намерила "случайно". Гласял се за художествената гимназия в Пловдив и се провалил на изпита. Вторият шанс бил керамичното училище в Троян – "по този начин тръгнаха нещата", разказа художникът в предаването "Преди всички".

"Керамиката като медия има голям потенциал и възможности. Има огромна традиция. Там има цвят, форма, графика. Това дава на художника пълноценно да се изрази", смята Иван Кънчев.

"Божествено е от нищото да излезе нещо - да излезе гърне, да излезе сграда", вярва Кънчев. Според него съвременният човек не си дава сметка за тези неща. 

Художникът работи и живопис, но досега не е излагал живописните си творби.

"Двигателят е вътре, в теб. Това е дарбата, която имаш. Контекстът определя – в моя живот съществена роля изигра големият български скулптор Никола Терзиев – Желязото. Той е личността, която оказа силно влияние върху мен. Това, което ми даде училището в Троян, е средата", сподели още той.

Родом Иван Кънчев е от Русе, учил е керамика и психология, има дисертация по изкуствознание, преподава скулптура в Националната художествена академия. Автор е и на идеята за керамика за незрящи хора, като счита себе си за пионер в тази област. 

"Тук става дума за духовно интегриране, не само за плочки и рампи. Духовно приобщаване", изтъкна художникът.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52