Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В планината Крокум са струпани светилища на различни религии и епохи

Снимка: личен архив

Според преданията на Игнажден започват родилните мъки на Богородица.

В най-краткият ден на годината, слънчевите лъчи са полегати и попадат във вътрешността на малка пещера в планината Крокум насред пустинята Негев, близо до границата със Синай. Създават поразителен оптичен ефект на оранжева фосфоресцираща светлина напомняща пламъци. Пред пещерата има няколко храста, които изглеждат горящи. От далеч светлината изглежда като сияние на скалите.

„Спомняте ли си библейската история, как избягалия от египетския дворец Моисей, отива в пустинята, където се жени за местно момиче. Баща й го изпраща да пасе овце. Там, насред „нищото“, той твърди, че е срещнал Бог, който му говори гръмовно. Висшата сила, за да докаже своите възможности, запалва храст. Когато Моисей се приближава, открива, че храстът е непокътнат от пламъци. От уплаха, бъдещият водач на народа, изпуска гегата си, която се превръща в змия, но когато я взима в ръце, тя си е обикновена гега. Тогава Бог му дава инструкции да поведе евреите за Бягството от Египет и заселването в Обетованата земя", каза за БНР Офир Кац, докторант в научно- изследователската станция в Мъртво море. 

За тази библейска легенда си спомням, когато гледам явлението, което се случва само в най-късите дни на годината в 12 часа по обед на това място. Планината Крокум е ниска- 800 м и е в местност, където често се стреля през границата. Сигурно затова сравнително късно, явлението е описано в научната литература. Авторът е Игал Гранот, преподавател по екология във филиала в кибуца Сде Бокер на университета на пустинята Негев. Бедуините също са знаели за явлението, защото и в техни легенди, то съществува. Освен това, са открити поне 1200 археологически обекта в околността. Дълго историците не са знаели каква е причината за такова струпване на светилища на различни религии и епохи точно на това място. Смята се, че едно от тях е мемориал в чест на Моисей. Около останки от древна постройка има 12 празни саркофага.

Моето тълкувание на природното явление е в планинарските кристали и камъни с високо съдържание на силикон, с които е „обрасла“ вътрешността на пещерата. Те отразяват слънчевите лъчи, които само по това време на година успяват да проникнат през ниския й вход. На тях се дължи и необикновената акустика. Дори произнесена шепнешком дума, проечава над околните баири.

Наоколо има побити камъни, напомнящи роговата покривка върху гърба на динозавър. Изнасянето на каквито и да е било предмети от района Крокум е забранено. Все още се водят проучвания. Често, дори върху малки камъни, има издълбани рисунки. Върху самите скали, има концентрични кръгове с рисунки. До сега са открити 44 000 - от различни епохи. Повечето са патинирани от времето и трудно се различават. Открити са изображения на ловни сцени, животни и надписи на тълмудически език( изчезнала древна семитска писменост). Една от формите, открити на това място е ритуално кандило със седем гнезда за светилници.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09