Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Религии, традиции и обичаи изучават в извънкласни групи ученици от Силистра и Дулово

Снимка: Незабравка Кирова

Близо 70 деца в Силистренска област през тази учебна година изучават празници, обичаи, традиции и в частност православие, събрани в групи под името "Занимания по интереси".

Учениците са на различна възраст, а групите са обособени в 4 училища. Две от тях са в Силистра и две - в Дулово.

Как децата се отнасят към тези занимания, на какво ги учат учителите и има ли място обучението по религия в българското училище?

Ганка Касабова и учениците ѝ

"Време и ценности" е групата, водена от Ганка Касабова в ОУ "Христо Смирненски", Дулово. Етническият състав е разнороден – децата получават знания за празници, за културно-историческото наследство, за миналото във всички аспекти.

Посещават музеи, църкви, манастири, както и други религиозни паметници. Срещат се отблизо и с нравите на битуващите в района други вярвания.

Децата са любопитни – искат да знаят повече и повече, но са и доста притеснителни:

"Изучаваме много по-различни неща, отколкото в клас. Научаваме повече за религиите, за обичаите, празниците".

Гълъбина Великова и учениците от Спортното училище

В Спортно училище "Дръстър" два пъти седмично джудисти, стрелци, футболисти и плувци се потапят в света на фолклора и съпътстващите го привички – трапези, суеверия, празници – и християнски, и мюсюлмански. Осъзнали са кое е важното:

"Важно е да знаем и да спазваме традициите. По-важно е да празнуваме заедно със семейството Коледа, отколкото подаръците, които ще получим. Тези празници доста сполтяват".

Гълъбина Великова казва за тях, че са като отряд за бързо реагиране. На техните плещи е и отговорността за всички тържества и празници в училището.

Ивелин Илиев и учениците от Средно училище Васил Левски

Християнските ценности изучават младежите в Средното училище "Васил Левски" в Дулово. Обединява ги желанието им да знаят повече, да познават вярата и Бог:

"Тези занимания ни направиха по-смирени. Интересно е да знаеш повече и за другите религии". 

Да разговаря с учениците – това е основната цел на Ивелин Илиев, когато събира младите хора около себе си:

"Главното е да разговаряме за неща, които ги интересуват и те да могат съвсем споконо да споделят. Старая се по достъпен за тях начин да им обясня нещата, от които се интересуват. Обяснявам им от позицията на обикновен грешник. Съвременните деца изпитват голяма нужда от споделяне. Липсва им някакъв авторитет, с когото да разговарят и да получат отговори. ... Религията призовава точно към съборност - да видиш в човека твоята липсваща половина и да откриеш любовта чрез даване на любов. Аз ги уча да знаят, че само едно е важно и хората се делят само на две - добри и лоши".

За любов призова и Доростолският митрополит Яков:

"Основата на вярата е любовта. Основното, което ни казва Евангелието, това е добротата. Трябва да се наблегне на доброто в човека и че той винаги със свободната си воля трябва да избира пътя на доброто. В навечерието на Рождественските празници да си пожелаем добро!". 

 Митрополит Яков 

Снимки: Незабравка Кирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38