Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Религии, традиции и обичаи изучават в извънкласни групи ученици от Силистра и Дулово

Снимка: Незабравка Кирова

Близо 70 деца в Силистренска област през тази учебна година изучават празници, обичаи, традиции и в частност православие, събрани в групи под името "Занимания по интереси".

Учениците са на различна възраст, а групите са обособени в 4 училища. Две от тях са в Силистра и две - в Дулово.

Как децата се отнасят към тези занимания, на какво ги учат учителите и има ли място обучението по религия в българското училище?

Ганка Касабова и учениците ѝ

"Време и ценности" е групата, водена от Ганка Касабова в ОУ "Христо Смирненски", Дулово. Етническият състав е разнороден – децата получават знания за празници, за културно-историческото наследство, за миналото във всички аспекти.

Посещават музеи, църкви, манастири, както и други религиозни паметници. Срещат се отблизо и с нравите на битуващите в района други вярвания.

Децата са любопитни – искат да знаят повече и повече, но са и доста притеснителни:

"Изучаваме много по-различни неща, отколкото в клас. Научаваме повече за религиите, за обичаите, празниците".

Гълъбина Великова и учениците от Спортното училище

В Спортно училище "Дръстър" два пъти седмично джудисти, стрелци, футболисти и плувци се потапят в света на фолклора и съпътстващите го привички – трапези, суеверия, празници – и християнски, и мюсюлмански. Осъзнали са кое е важното:

"Важно е да знаем и да спазваме традициите. По-важно е да празнуваме заедно със семейството Коледа, отколкото подаръците, които ще получим. Тези празници доста сполтяват".

Гълъбина Великова казва за тях, че са като отряд за бързо реагиране. На техните плещи е и отговорността за всички тържества и празници в училището.

Ивелин Илиев и учениците от Средно училище Васил Левски

Християнските ценности изучават младежите в Средното училище "Васил Левски" в Дулово. Обединява ги желанието им да знаят повече, да познават вярата и Бог:

"Тези занимания ни направиха по-смирени. Интересно е да знаеш повече и за другите религии". 

Да разговаря с учениците – това е основната цел на Ивелин Илиев, когато събира младите хора около себе си:

"Главното е да разговаряме за неща, които ги интересуват и те да могат съвсем споконо да споделят. Старая се по достъпен за тях начин да им обясня нещата, от които се интересуват. Обяснявам им от позицията на обикновен грешник. Съвременните деца изпитват голяма нужда от споделяне. Липсва им някакъв авторитет, с когото да разговарят и да получат отговори. ... Религията призовава точно към съборност - да видиш в човека твоята липсваща половина и да откриеш любовта чрез даване на любов. Аз ги уча да знаят, че само едно е важно и хората се делят само на две - добри и лоши".

За любов призова и Доростолският митрополит Яков:

"Основата на вярата е любовта. Основното, което ни казва Евангелието, това е добротата. Трябва да се наблегне на доброто в човека и че той винаги със свободната си воля трябва да избира пътя на доброто. В навечерието на Рождественските празници да си пожелаем добро!". 

 Митрополит Яков 

Снимки: Незабравка Кирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26