Доброволците от младежката организация на Червения кръст в Ловеч раздадоха коледни подаръци на децата, които посрещнаха празниците в детското отделение на болницата в града.
Хубаво е такива жестове да се случват не само по празници, коментира д-р Казакова от екипа на лечебното заведение.
Ивайло Иванов и Нина Спасова са ученици в 12 клас. Пред БНР те разказват какво ги кара да бъдат в редиците на доброволците.
"Когато човек се усмихне, това ни мотивира", споделя Ивайло.
"Винаги съм си представяла работата ми с хора, в някаква социална дейност. Може и най-трудното е изобщо да се приеме фактът, че има хора, които живеят в подобни условия, на които съдбата не се е усмихнала", изтъква за своята мотивация Нина.
Тази година зарадвали около 100 деца с коледни пакети с малки подаръчета.
"Не ги делим на украински и български граждани, помагаме на всички", казва Ивайло.
"Продължаваме с усмивка. Смятам, че сме зарадвали доста хора. Никога не бихме загърбили който е да е. С каквото можем, въпреки че тази година нямаше хранителна програма на ЕС, сме се опитали по различни начини – чрез кампании, чрез дарители, да помагаме на крайно бедни деца", коментира Цветомира Георгиева, председател на БЧК Ловеч.
Надеждата не трябва да умира, вярва тя. По думите ѝ "хората се отварят, защото виждат нищетата на другите".
"Трябва да се научим да бъдем смирени и благодарни за много неща, не само на Коледа" – това послание отправя Цветомира Георгиева на финала на настоящата година.
"Не бяхме свикнали с натовареност, която се оказа, че не е краткотрайна. Натовареност, която продължава до ден днешен. На 27 февруари БЧК започна нова дейност, свързана с потока украински бежанци. Като гранична област бяхме на бариерата", разказва председателят на Областния съвет на БЧК в Добрич д-р Артюн Еринозов.
Няколко пункта са били създадени за подпомагане на бежанците от Украйна – в Добрич, Балчик, Каварна и Шабла. На 15 март БЧК започна своята дейност за оказване на помощ и на самия ГКПП Дуранкулак с денонощно работеща шатра, в която хората намираха топли напитки, храна, хигиенни материали и подкрепа.
"Там задачата ни беше 7 дни в седмицата 24 часа в денонощие да осигуряваме доброволци и щатни служители за посрещането на украинските бежанци и тяхното обгрижване", допълва д-р Еринозов.
ОС на БЧК в Добрич работи и по т.нар. проект "Синя точка", който също цели да подкрепи бежанците от Украйна. Такъв пункт в града е разкрит в квартал Балик, на ул. "Агликина поляна". Там се провеждат консултации, свързани със заетост, образование, здравеопазване, настаняване, пояснява координаторът по проекта Виолета Каменова.
Не една и две са историите, с които се е сблъскал д-р Еринозов през изминалата година, които няма да забрави и които са го оставяли буден и през нощта.
"Имали сме случаи, когато са ни карали да се просълзяваме. Идвали са майки с деца. И сега съм под емоцията. Когато са ни разказвали, че няма с какво да ги изхранят, защото са пътували цяла седмица. Ние сме успявали да им помогнем и това остава за цял живот", не крие вълнението си д-р Артюн Еринозов.
Той е убеден, че доброволците и служителите на Червения кръст са били "лицето на България".
"Това са едни чисти хора, едни добри хора, които наистина защитаваха нашата мисия да помагаме."
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..
Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..
Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията. Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...