Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветомира Георгиева: Трябва да се научим да бъдем смирени и благодарни за много неща, не само на Коледа

Доброволците и служителите на БЧК изпращат тежка година

Д-р Артюн Еринозов: Това са чисти, добри хора, които наистина защитаваха нашата мисия да помагаме

Снимка: БГНЕС

Доброволците на БЧК изпращат тежка година. Наводненията и помощта за украинците, избягали от войната у нас, са само част от техните дейности през 2022 г. Неизменно те се грижат за уязвимите, които нямат на кого да разчитат.

Доброволците от младежката организация на Червения кръст в Ловеч раздадоха коледни подаръци на децата, които посрещнаха празниците в детското отделение на болницата в града.

Хубаво е такива жестове да се случват не само по празници, коментира д-р Казакова от екипа на лечебното заведение.

Ивайло Иванов и Нина Спасова са ученици в 12 клас. Пред БНР те разказват какво ги кара да бъдат в редиците на доброволците.

"Когато човек се усмихне, това ни мотивира", споделя Ивайло.

"Винаги съм си представяла работата ми с хора, в някаква социална дейност. Може и най-трудното е изобщо да се приеме фактът, че има хора, които живеят в подобни условия, на които съдбата не се е усмихнала", изтъква за своята мотивация Нина.

Тази година зарадвали около 100 деца с коледни пакети с малки подаръчета.

"Не ги делим на украински и български граждани, помагаме на всички", казва Ивайло.

Снимка: БМЧК Видин"Продължаваме с усмивка. Смятам, че сме зарадвали доста хора. Никога не бихме загърбили който е да е. С каквото можем, въпреки че тази година нямаше хранителна програма на ЕС, сме се опитали по различни начини – чрез кампании, чрез дарители, да помагаме на крайно бедни деца", коментира Цветомира Георгиева, председател на БЧК Ловеч.

Надеждата не трябва да умира, вярва тя. По думите ѝ "хората се отварят, защото виждат нищетата на другите".

"Трябва да се научим да бъдем смирени и благодарни за много неща, не само на Коледа" – това послание отправя Цветомира Георгиева на финала на настоящата година.

Година на предизвикателствата, на пълна реорганизация на дейността и на нуждата от бързи решения и действия изпращат от Областния съвет на Българския червен кръст в Добрич. Помогнали на хиляди бежанци от Украйна, запомнили завинаги личните истории на част от тях, работили понякога и денонощно. Доброволците и служителите в организацията днес се надяват на мирна година - пожелание, което само преди десет месеца им се е струвало като даденост.

"Не бяхме свикнали с натовареност, която се оказа, че не е краткотрайна. Натовареност, която продължава до ден днешен. На 27 февруари БЧК започна нова дейност, свързана с потока украински бежанци. Като гранична област бяхме на бариерата", разказва председателят на Областния съвет на БЧК в Добрич д-р Артюн Еринозов.

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

Няколко пункта са били създадени за подпомагане на бежанците от Украйна – в Добрич, Балчик, Каварна и Шабла. На 15 март БЧК започна своята дейност за оказване на помощ и на самия ГКПП Дуранкулак с денонощно работеща шатра, в която хората намираха топли напитки, храна, хигиенни материали и подкрепа.

"Там задачата ни беше 7 дни в седмицата 24 часа в денонощие да осигуряваме доброволци и щатни служители за посрещането на украинските бежанци и тяхното обгрижване", допълва д-р Еринозов.

ОС на БЧК в Добрич работи и по т.нар. проект "Синя точка", който също цели да подкрепи бежанците от Украйна.  Такъв пункт в града е разкрит в квартал Балик, на ул. "Агликина поляна". Там се провеждат консултации, свързани със заетост, образование, здравеопазване, настаняване, пояснява координаторът по проекта Виолета Каменова.

Не една и две са историите, с които се е сблъскал д-р Еринозов през изминалата година, които няма да забрави и които са го оставяли буден и през нощта.

"Имали сме случаи, когато са ни карали да се просълзяваме. Идвали са  майки с деца. И сега съм под емоцията. Когато са ни разказвали, че няма с какво да ги изхранят, защото са пътували цяла седмица. Ние сме успявали да им помогнем и това остава за цял живот", не крие вълнението си д-р Артюн Еринозов.

Той е убеден, че доброволците и служителите на Червения кръст са били "лицето на България".

"Това са едни чисти хора, едни добри хора, които наистина защитаваха нашата мисия да помагаме."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30