Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На Балканите предстоят интересни времена"

Петър Карабоев: Архитектурата на Европа е под въпрос

"2023 година се очертава като 2022-ра – разруха и кръвопролитие"

Петър Карабоев
Снимка: БНР

"Войната в Украйна показа, че е възможно да имаме непредизвикан агресор, който може да нападне свой съсед в огромна война и с огромна разруха, и този агресор е член на Съвета за сигурност на Общото събрание на ООН. Това съсипа цялата система за сигурност и международни отношения в Европа и постави огромна въпросителна върху системата на света".  

Това каза пред БНР Петър Карабоев, заместник главен редактор на "Дневник". 

И подчерта, че цялата архитектура на Европа в момента е под въпрос, няма баланс на силите

"Мирни преговори са изключени в момента. Украйна не вярва, че губи тази война. На бойното поле се вижда, че тя е в офанзива. Това означава, че ни предстоят месеци и дори години на военни действия. До мирни преговори не когато Володимир Зеленски реши, а когато военните му кажат, че армията повече не издържа. Войната стана необратима в момента, в който Владимир Путин анексира териториите. Кашата е огромна, далече сме от мирни преговори". 

В предаването "12+3" журналистът прогнозира, че Украйна ще продължи да получава нужното въоръжение, въпреки че сред населението има отстъпление и умора

"2023 година се очертава като 2022-ра – разруха и кръвопролитие". 

Във връзка с политиката на Китай той посочи, че стратегически страната има интерес Русия да е по-близо и да търси помощ срещу САЩ

"Има интерес САЩ да бъдат въвлечени в конфликта в Украйна, защото така ще отслабнат малко и ще изместят фокуса си от световното лидерство. Има съперничество между Китай и САЩ, но Китай не иска да е враг на САЩ... Китай играе собствена игра". 

По темата за Балканите (сръбският президент постави въоръжените сили във висока степен на бойна готовност) Карабоев коментира: 

"Това се случва за пореден път. Не подценявам намеренията и усилията на Белград, на Александър Вучич към района да предприеме определени действия. За Косово - това е известен трик в международните отношения - "ескалирам, за да деескалирам". На Балканите предстоят интересни времена, най-вече защото Европа и Западът се опитват да намерят нови начини да се дадат хоризонти на страните от Западните Балкани. Добре е България да участва в тях". 

Според журналиста България продължава да не признава основния си проблем -  западните държави нямат доверие към управляващите среди в София:  

"Въпрос на доверие е влизането в Шенген, не само на техническа подготовка. България късно се включи в цялата инициатива". 

Интервюто с Петър Карабоев можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48