Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Селяните са директни и стоят здраво на земята, защото нямат постове, за които да се страхуват"

Николай Илчевски: Селата ни са съсипани, сякаш са минали чужди войски и пълчища през тях

"Днес въпросът за нашето здраве е по-голям от всякога, защото живеем в мирни времена и търсим качество на живота"

Николай Илчевски
Снимка: Община Пловдив

"Пораженията по селата у нас днес, 70 години след последните военни действия на наша територия, са по-големи, отколкото при бойни действия. Тогава е било ясно как е станало това, защо има загуба на население и в името на какво е станало това - в името на националния идеал. Сега, в мирно време, селата са съсипани, сякаш са минали чужди войски и пълчища през тях".

Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски.

Според него, ако в селата има поминък, хората ще останат да живеят там и да издържат семействата си:

"Сега 10 деца могат да седнат с компютър в един хол и да учат, стига те да могат да са там - на място, а да не се налага да бъдат извозване към градовете".  

По думите на Николай Илчевски като "изкривено общество" сме затворили и последните работни места по селата:

"Като един човек, свличащ се по сипей, няма къде да забием нокти, за да останем. Никога земята не е била така окрупнена - хиляди декари в ръцете на един човек. А малкият човек няма къде да се закачи".

Прогнозата на писателя е в следващите 20 години площадите и читалищата в селата да бъдат все по-пълни:

"Защото няма по-хубаво място за живеене, когато в 21 век стои въпросът какво ядем. Днес въпросът за нашето здраве е по-голям от всякога, защото живеем в мирни времена и търсим качество на живота". 

Селяните са много по-директни и стоят здраво на земята, защото нямат постове, за които да се страхуват, коментира още Илчевски:

"Много по-крайни са в оценките си за политическата класа. ... Те обаче са обезверени - стоят и гледат поредните хора, които се качват по ескалатора на политиката. Хората само мечтаят да е мирно, да е тихо, някой да направи още едно цехче, за да се хванат на още една работа".

Преди месец Николай Илчевски представи новата си книга "Пивница Щуро село".

"Да си припомним, че в държавата има не само жълти павета и официални новини, а един смълчан на вид народ, който не е престанал да се радва на дните, да се смее на глупостите и да попържа лакомията", казва авторът.

"Пивница Щуро село" е продължение на "Записки от селската кръчма" и "Крадецът на слама" и е част от трилогията посветена на българското село. И в нея хуморът и невероятните сюжети, достойни за Холивуд са главната тъкан на страниците. Оптимизъм, трудолюбие до лудост, изобретателност, хитрини и тази вечна влюбеност в земята са другата опорна линия в книгата. Изобилно, оригинално и весело блюдо от истории, по-витаминозно от цитруси и по-полезно от всяка противогрипна ваксина.

Интервюто на Диана Янкулова с Николай Илчевски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55