Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израел пази ритуали от миналото, свързани с Нова година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Израел Нова година се нарича Силвестър и официално не е празничен ден. Това е времето на приключване на данъчната, административната и календарна година. Но за много религиозни общности и за преселниците от Европа е празнична нощ, след която са на работа... Но все пак са останали ритуали, свързани с този ден, а също по-нови празници, които съвпадат с последния ден на отминаващата календарна година. 

Бой с швабри (мопове) на стълбите на катедралата "Рождество Господне" във Витлеем е спомен от наистина сериозен сблъсък в миналото за надмощие между арменски и гръцки духовници за господство над тази църква. И до ден днешен групи от ученици в арменската семинария в Йерусалим и млади послушници в гръцките манастири из цял Израел се ступват пред смаяните очи на миряните, дошли да се поклонят пред втората по важност християнска светиня по Светите земи. Но и сега боевете не са "наужким" - понякога свършват със счупена глава или крайник на някой от участниците. По-често побеждават арменските ученици, които са по-млади и с повече опит в ступванията. Победителите с гордост изваждат кофи с вода и започват да мият стълбите към Катедралата и коридорите й. Битката е била за това кой да ги хигиенизира между двата големи празника - католическата Коледа - 24 декември, и православната - 6-и януари и най-вече на 31 декември - отбелязан в църковния календар като "Обрезание Господне".

С не по-малка страст се включват в борбата за надмощие и двата хора - католическият и православният. Под покрива на уж една катедрала се скрият две църкви - православната, под която се смята, че е пещерата и мястото на яслата, където се е родил Христос, и католическата, чието име е Св. Катерина, но също има място, където почитат Рождеството. И в двете има прекрасни хорове от монаси, които пеят не само в църквата, а правят шествия из площада пред нея. И точно по време на тези шествия се случват надпявания (или надвиквания). Всеки от хоровете се старае да привлече повече от многобройните паломници, дошли да се поклонят на свещеното място.

Успоредно с религиозните празници, в навечерието на новата календарна година в Тел Авив се чества 90-годишнината на един от знаковите за Израел музеи. За него разказва Шула Дрор:

"Един от известните художници на Израел Нахум Гутман разказва как Музеят на изкуствата в Тел Авив е създаден преди новата 1932 г. в частния дом на тогавашния кмет на Тел Авив Меир Дизенгоф. Инициативата е на съпругата му Цина. 16 години по-късно на същото място се случва един от ключовите исторически моменти в страната - Държавата Израел обявява своята независимост. И до днес Израел е единствената страна, която е била провъзгласена за суверенна държава в музей за изящно изкуството. Сложната история на музея в Тел Авив включва събития, случили се зад стените му и извън него, от дните на британския мандат в Израел до днес. През 1933 г. немският изкуствовед д-р Карл Шварц е поканен от Меир Дизенгоф да ръководи първия музей на изкуството на Светите земи – Музея на Тел Авив.

Д-р Шварц напуска културния свят на Берлин, пристига в Тел Авив и за своя изненада открива, че въпросният музей се намира в три малки стаи в личния дом на кмета. Решава да отиде в Париж, тогавашния център на културата и лично да купи творби от съвременните художници, а някои от тях да убеди да подарят картини за музея, който сега е един от водещите в Близкия Изток. Така музеят се сдобива с картини на Пикасо, Модиляни, Климт, много от импресионистите. Марк Шагал подарява няколко свои творби. По това време в Париж са били и Руските сезони. Освен балет, на тях са били показвани и творби на изобразителното изкуство. Д-р Шварц се е сдобил и с някои от тях. Така в галерията е представено и руско изкуство.

В съвременния музей има и зали, дадени под наем за личните колекции на видни жители на Тел Авив. Наемите не са малки, но да създадеш надеждна защита от крадци и постоянна температура, за да не се повредят картините, е още по-трудно. Освен това, така на творбите могат да се радват всички, които влязат в музея. По традиция, в дните преди Нова година входът е свободен не само за експозициите, но и за концертните и кино залите, където има празнични концерти и прожекции".

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

25 юни е бил най-горещият ден на Острова от началото на годината

Вчера е бил най-горещият ден от началото на годината досега в Обединеното кралство, съобщиха от Метеорологичната служба. 30 градуса бяха измерени в Чъртси, графство Съри. Това е най-високата температура в Обединеното кралство от 10 септември миналата година, съобщиха метеоролозите. Те обаче прогнозират, че днес ще бъде още по-горещо и някъде..

публикувано на 26.06.24 в 08:44

Програма за безплатни летни държавни училища започва в Кипър

В Кипър започва програма за безплатни летни държавни училища, в които могат да участват и българчетата. С приоритет за предлаганите през ваканцията възможности за учене и творчески дейности са децата от уязвимите социални групи, съобщиха от образователното министерство. В продължение на един месец - до 26 юли, летни "часове" ще се провеждат в..

публикувано на 26.06.24 в 08:37

Арести след нахлуване на протестна група в дома на британския премиер

Във Великобритания четирима мъже бяха арестувани по подозрение за нахлуване на територията на дома на премиера Риши Сунак. Полицията в графство Северен Йоркшър каза, че е арестувала мъжете буквално минути след влизането им в територията на имението Кърби Сигстън. Това се случва след като видео беше пуснато в социалните медии от протестната..

публикувано на 26.06.24 в 08:27

Международен ден за борба със злоупотребата с наркотици

Днес е Международният ден за борба със злоупотребата и с незаконния трафик на наркотици. На този ден общности и организации по целия свят обединяват усилия в повишаване на осведомеността относно проблемите, които незаконното разпространение на наркотици представлява за обществото. Превантивно-информационният център по проблемите на..

публикувано на 26.06.24 в 08:18
Проф. Галин Цоков

МОН представя анализа на резултатите от НВО за 10. клас

Министерството на образованието ще представи анализа на резултатите от националното външно оценяване за десети клас.  Над 52 000 ученици се явиха на национално външно оценяване по български език и литература, а близо 51 000 - по математика. След въпрос на БНР служебният министър на образованието Галин Цоков оцени протичането на изпитите като..

публикувано на 26.06.24 в 08:16

Международен форум обсъжда в София намаляването на вредните емисии в Централна и Източна Европа

Президентът Румен Радев ще участва в откриването на форум за перспективите пред страните от Централна и Източна Европа в областта на намаляването на въглеродните емисии и изграждането на зелена икономика. Форумът "Green Transition" се провежда за четвърта поредна година и в него се очаква да вземат участие представители на държавни и..

публикувано на 26.06.24 в 08:10

Обсъждат цените на природния газ за юли

Обществено обсъждане на цените на природния газ за месец юли ще се проведе в Комисията за енергийно и водно регулиране. Предложението на "Булгаргаз" е синьото гориво да поевтинее незначително - с малко над един процент. Окончателно решение комисията ще вземе на 1 юли.

публикувано на 26.06.24 в 08:05