Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

9-годишната Александра от Чирпан е първият турист в крепостта Царевец

"400 000 туристи са посетили музейните обекти във В. Търново през 2022 г."

Около 400 хиляди туристи са посетили музейните обекти във Велико Търново през миналата година, а крепостта Царевец си остава най-предпочитаното място за културно-исторически туризъм. 

Резултатите са по-добри от предходната година, но все още не може да бъде достигната предпандемичната 2019 година, коментира за БНР Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей в старопрестолния град. Финансирането, последиците от инфлацията и опазването на културно-историческото наследство са предизвикателствата пред туризма в историческата и духовната ни столица.

Крепостите Царевец и Трапезица, хълмът Света гора, Самоводската чаршия, средновековните църкви, десетките музеи са туристическата емблема на Велико Търново. Какво забелязват туристите: 

"Запазването на българското в този град просто е прекрасно и зарежда много положително. Много ми харесва красотата, хората, разбира се, градът е много хубав. Най-много ми харесва Царевец. Градът разцъфва. Намирам го още по-обаятелен. Туризмът се е развил, постоянно чувам чужда реч по улиците. Аз съм от Тимишоара, Румъния, за първи път съм в Търново, фантастично е. Харесвам музеите, атмосферата, пърженият шаран е много вкусен тук. Много ми харесва Велико Търново, даже ми е един от най-любимите градове, просто е несравним. Самите сгради, както са останали от миналото предпоставят естетиката на самия град. Няма друг такъв град, нищо не му трябва". 

И както е писал Левски в едно писмо през 1871 година до еленския революционер Иван Кършовски: "Кажи ти, байо, моите и аз твоите кривици, па да се поправим и заедно да вървим, ако ще бъдем хора“, така и великотърновци днес споделят за правиците и кривиците в местния туризъм, който е основно перо в икономиката на историческата и духовната ни столица

"Туристи има от най-различни държави, маркетинг му липсва. Инфраструктура, да се почистят неподдържаните сгради. Да е достъпно за туристите, защото е страшно е неудобно с кола, проблем с паркингите. Да спрат движението на автомобили в старинната част. Пешеходна зона ще бъде прекрасно". 


За 15-а година беше спазена традицията и на 1 януари тържествено беше посрещнат първият турист в крепостта Царевец във Велико Търново. Той е и първи турист за музеен обект в България, защото на Нова година архитектурно-музейният резерват е единственият работещ музеен обект в страната. Десетки туристи си купиха билети за посещение на Царевец, но първа беше 9-годишната Александра Шопова от Чирпан: 

"Дойдохме с моето семейство на гости на леля. Царевец е бил столица на България, това е второто българско царство. Имам да направя голям проект за Царевец", разказа момичето. "Ето затова ще ви придружи екскурзовод, ще има и средновековен войн, който ще ви прави компания докато влезете", отговори директорът на музея в старата столица.  

Първият турист за годината беше посрещнат от директора на Регионалния исторически музей във Велико Търново Иван Църов, който подари луксозно издание на "История славянобългарска", копие на първия пътеводител на Търново и сувенири.  

Около 400 хиляди са били туристите в музейни обекти за миналата година в старопрестолния град, което с близо 100 000 по-малко от годината преди пандемията, поясни Иван Църов и допълни: 

"Отчитаме голям процент увеличение, но все още не достигаме това, което беше през 2019 година, може би сме на 90 % от броя на посещенията. Тази негативна разлика идва от намалението на чуждестранните групи, но се увеличиха българските. Предизвикателствата са, че трябва да поддържаме достигнатото високо ниво, но има много неизвестни – с инфлацията, финансирането, ниското заплащане на музейните специалисти. През последните две-три години загубих пет човека, които напуснаха и отидоха в образованието, тъй като там заплащането е по-високо". 

Във Велико Търново всеки камък е история, а основният проблем е опазването на културно-историческото наследство, посочи още музейният директор: 

"Опазването на Царевец е по-скоро един естествен ерозионен процес, който засяга дори реставрациите през 50-е до 80-е години. Непрекъснато работим и в тази насока. Общината връща част от средствата, които ние изкарваме от входни и други такси, и с тях правим някакви ремонти. Друг проблем е археологическите проучвания на хълма Трапезица. Те вървят много успешно, с много големи темпове, но там изостава консервацията. За сега се извършва само полева консервация на това, което е открито през последните 7-8 години. През Средновековието основно се е строяло на кал и всяка една зима нещата стават по-зле и по-зле. Надяваме се, че все пак като резервати с национално значение, и държавата ще окаже някаква помощ, защото само да се разчита на общината, просто е немислимо". 


снимки: Здравка Маслянкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът между Серес и Солун скоро ще бъде овладян

Пожарът между Серес и Солун скоро ще бъде овладян, увериха от гръцката противопожарна служба.  Заради борбата с огъня се наложи пренасочване на движението по магистралата между Солун и ГКПП "Промахон" по обходен маршрут заради намалената видимост. Трафикът ще бъде възстановен, след като приключи гасенето по въздух тази вечер. Пожарът между Серес и Солун..

публикувано на 13.07.24 в 21:12

За "максималното" с втория мандат се готви ПП, ще обяви решението си заедно с партньорите от ДБ

За "максималното" с втория мандат се готви "Продължаваме промяната". Формацията събра Националния си съвет, за да реши дали да приеме предложението на "Демократична България" в опит да съставят правителство с втория мандат. След края на няколкочасовото заседание ръководството на формацията остана безмълвно с анонса, че ще обяви решението..

публикувано на 13.07.24 в 20:59
Рамадан Аталай

Рамадан Аталай: Случващото се в ДПС, не е само вътрешен преврат, а опит за промяна на принципите на партията

Това, което се случва в ДПС, не е само вътрешен преврат, а опит за промяна на принципите на партията, заяви пред БНТ депутатът Рамадан Аталай: "Господин Йордан Цонев това, което казава, че е вътрешен преврат, но аз мисля, че не е само вътрешен преврат. В ДПС в момента от Политбюрото, което се е събрало там, се опитват да сменят принципите, основите на..

публикувано на 13.07.24 в 20:33

Изгасен е големият пожар край врачанското село Софрониево

Повече от три часа продължи гасенето на голям пожар в покрайнините на врачанското село Софрониево.  В акцията са участвали огнеборци от АЕЦ "Козлодуй" и пожарната служба в съседното село Хайредин, десетки доброволци и земеделски производители.  Огънят е засегнал дворове, земеделски постройки и площи в околностите на Софрониево.  Няма изгорели жилищни..

публикувано на 13.07.24 в 20:11
Снимката е илюстративна

Разраства се пожарът край граничното кюстендилско село Преколница

Разраства се пожарът край граничното кюстендилско село Преколница, казаха от Югозападното държавно предприятие.  Около 400 са вече опожарените декари  - 150 частна гора, както и голи площи и ниски борчета.  Огънят е в изключително труднодостъпен терен, опасно е да се навлезе близо до него.  Няма опасност пожарът да премине на територията на Северна..

публикувано на 13.07.24 в 20:05
Пожар. Снимката е илюстративна.

Горски пожар пламна в местността Момини гърди до град Баня, Карловско

Горски пожар пламна в местността Момини гърди до град Баня, Карловско, съобщиха от пресцентъра на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Пловдив. Междувременно от Областната дирекция на МВР в Пловдив съобщиха, че пътят от Хисаря към Карлово през с. Михилци е временно затворен в двете посоки, заради появило се огнище на..

публикувано на 13.07.24 в 19:54

Удължиха с месец срока за подаване на предложения за концесия на минералните бани в Шипково

Община Троян у дължи с един месец срока за подаване на предложения за концесия на Шипковските минерални бани заради липсата на кандидат инвеститори. Кметът на Троян Донка Михайлова каза, че е имало кандидат инвеститор за минералните бани в шипково, но той изненадващо се е отказал. "Кандидат за инвеститор, който   заяви сериозно намерение...

публикувано на 13.07.24 в 19:42