Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Божилов: Дроновете се превръщат в оръжие на съвременните бойни действия

Йордан Божилов
Снимка: БНР

"Не виждам момента, в който двете страни ще седнат на масата за преговорите - и Русия, и Украйна не са стигнали до постигане на целите си. Няма възможност двете страни да седнат на масата на преговорите за приключване на тази война с широки геостратегически измерения". 

Това каза пред БНР Йордан Божилов, председател на Софийски форум за сигурност, бивш зам.-министър на отбраната. 

И допълни, че Русия цели да поразява обекти на цивилната инфраструктура на Украйна, като така иска да причини страдания на украинския народ, които ще бъдат счетени от украинското ръководство като неприемливи, а това ще принуди ръководството да седне на масата за преговори и да приеме условията на Русия. 

"Дроновете се превръщат в оръжие на съвременните бойни действия. С тях се създава решително предимство на една от воюващите страни. Дроновете са по-евтини, но има и мерки за противодействие, които са ефективни. Въпросът сега стои така - Украйна да има достатъчно военни сили и средства, за да може да отблъсне по-нататъшни атаки". 

Франция, САЩ и Германия се договориха за доставка на тежко въоръжение - бойни машини за пехотата, включително и системи "Пейтриът". 

"Пейтриът" е скъпа система, но не е създадена за борба с дронове, а за самолети, ракети. Основна нейна цел е да предпазва Европа от съветска военна атака. Високоточни системи могат да променят състоянието на войната в полза на Украйна. Но Западът дълго време не се решава да даде такива оръжия, за да не тълкува Русия това като въвличане на НАТО във войната. Основната задача на НАТО е да не се въвлича Алиансът в тази война. Европейските страни мислеха, че войната е забравено средство за постигане на цели, но се вижда, че това не е така. Обаче повечето европейски страни се оказаха с празни складове. Европейските общества не бяха готови за такава пълноценна подкрепа за Украйна и притискаха лидерите да не дават подобни средства", допълни Божилов в предаването "Събота 150". 

По думите му Русия се опитва да осъществи контрол върху въздушното пространство на Украйна, което не й се удава, но с "Пейтриът" Украйна ще успее да контролира и да защити пространството си

"Украйна ще бъде една от новите военни сили в Европа с опит във военните действия и с модерни оръжия". 

Интервюто с Йордан Божилов можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГДБОП арестува трима българи от международна група за производство на синтетична дрога

ГДБОП арестува трима българи, участници в международна престъпна група, действала на територията на страни от Европейския съюз. Предстои екстрадиция. Специализираната полицейска операция е проведена на 6 февруари 2025 г. в изпълнение на европейска заповед за арест, издадена от Кралство Белгия и във връзка със съвместно водено разследване между отдел..

публикувано на 07.02.25 в 15:32

Бизнесът да използва електронната платформа за заявления за внос на работници за сезонна заетост

Бизнесът да използва електронната платформа за подаване на заявления за внос на работници за сезонна заетост. За това призовават от Агенцията по заетостта по повод наближаването на активния туристически сезон. От началото на годината Агенцията е обработила над 150 заявления за краткосрочна заетост до 90 дни и е регистрирала заетостта над..

публикувано на 07.02.25 в 15:31

Идеята на ГЕРБ-СДС за забрана на вейповете – подкрепена от още две парламентарни формации

Идеята на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на продажбата на енергийни напитки за лица под 18 г. беше подкрепена от още две парламентарни формации - БСП-ОЛ и "Възраждане". Ще има ли пълна забрана на вейповете? Бойко Борисов вече се обяви "за" "Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас..

публикувано на 07.02.25 в 15:22
Мартин Димитров

ДБ се обявиха срещу идеите за таван на надценките на основни хранителни продукти

Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващото, каза социалният министър Борислав Гуцанов.  Той не смята, че това би било пряка намеса на държавата на пазара, каквито опасения изказа по-рано премиерът Росен Желязков.  Премиерът за идеята за таван на цените на стоките: Държавна..

публикувано на 07.02.25 в 14:56
Людмила Елкова

Людмила Елкова: Имаме системни проблеми с бюджета

"Имаме системни проблеми с бюджета - системно превишение на разходите над приходите. Това не може да бъде преодоляно с еднократни мерки".  За проблема алармира финансистът Людмила Елкова. Мартин Димитров: Управляващите показват, че кабинетът няма никаква дългосрочна перспектива Асен Василев призова да се публикуват данните за изпълнението..

публикувано на 07.02.25 в 14:34

Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Хърватия

Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Загреб, Сплит, Карловац и Чаковец, съобщава Хърватската Радио и Телевизия. В същото време големите вериги са проверявани дали спазват правителственото решение за ясното обозначение на 70 продукта със замразени цени. Нов бойкот на супермаркетите има и в Северна..

публикувано на 07.02.25 в 14:12

Враца и Монтана отменят мерките срещу грипа

В област Враца са отменени противоепидемичните мерки. По данни на Регионалната здравна инспекция, броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания е намалял драстично и пикът на грипната епидемия там е отминал. Отменя се и онлайн обучението, като учениците се връщат в класните стаи в понеделник, 10 февруари. В област..

публикувано на 07.02.25 в 14:10