Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прогноза от редовния си бюлетин Европейската централна банка:

Реалните доходи ще намалеят въпреки очаквания ръст на заплатите в страните от еврозоната

Снимка: БНР архив

Реалните доходи ще намалеят въпреки очаквания "много силен ръст" на заплатите в страните от еврозоната, прогнозира в редовния си бюлетин Европейската централна банка. 

Според икономистите от Европейската централна банка реалните доходи на домакинствата са много по-ниски от предпандемичните нива заради невиждано високата инфлация. Компаниите са под натиск да увеличат възнагражденията през следващите няколко тримесечия, което донякъде ще компенсира инфлацията, но не изцяло, коментират още от Франкфурт.


Негативен ефект върху покачването на възнагражденията обаче оказва несигурността на икономическата среда и очакваното забавяне на икономиката. Той може да бъде усетен в средносрочен план, прогнозират още от ЕЦБ.


Въпреки че в еврозоната се наблюдава известно забавяне на инфлацията, тя все още е много над целевите равнища за централната банка. През декември годишното изменение на индекса е 9,2 % при 10,1 на сто през ноември. Първото заседание за паричната политика на централните банкери от еврозоната е през февруари. Тогава се очаква и ново лихвено повишение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията разследва два случая на домашно насилие в Перник

50- годишна жена е поредната жертва на домашно насилие в Перник. Тя е била удряна и блъскана с ръце от съпруга си. За побоя, тази нощ, сигнализирал 17- годишният син на семейството. Жената е освидетелствана, а мъжът поради това, че се почувствал зле бил настанен в болнично заведение под наблюдение. По още един случай на домашно насилие работи..

публикувано на 26.02.25 в 12:12
Томислав Дончев

Дончев: Половината пари по ПВУ - под риск заради неизпълнени реформи

Под риск е усвояването са половината от средствата от Националният план за възстановяване и устойчивост, обяви вицепремиерът Томислав Дончев.  България няма за получи второ плащане заради неизпълнени реформи.  Малка е вероятността до август следващата година да се разплатят всички договорени проекти с европейско финансиране.  До..

публикувано на 26.02.25 в 12:09

Андрей Михайлов: Когато не направиш добър мир в Украйна, ти залагаш основите за следващия конфликт

"Липсва идеология. Всичко е сделка между големите сили". Така Андрей Михайлов, експерт по отбрана и сигурност, коментира развоя на преговорите за прекратяване на войната в Украйна.  Христо Анастасов: Украйна е притисната до стената "Вижда се и отделянето на Европа от САЩ до известна степен,  едно охладняване на Атлантическия океан"...

публикувано на 26.02.25 в 12:00
Беседи в Телавивския музей за изкуство

Лекари са гидове в Телавивския музей за изкуство

Израелската медицина е известна в света с иновациите си. Но в последно време набира сила едно ново направление. Обявлението за беседи в Телавивския музей за изкуство с известни професори по медицина от една от частните болници на Израел . Гидовете всеки път са от различни области на здравеопазването . Този път бяха в специалисти по уши, нос,..

публикувано на 26.02.25 в 11:53
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски пристига в петък, за да подпишем споразумение

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че украинският му колега Володимир Зеленски пристига в петък във Вашингтон, за да подпише споразумение със САЩ за украинските редкоземни метали. Сделката е изключително важна част от плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство на САЩ в контекста на усилията на Тръмп да постигне бърз..

публикувано на 26.02.25 в 11:52
Учения с противотанков комплекс

Правителството одобри покупката на "Джавелин"-и

Правителството одобри покупката на противотанкови ракети Javelin (Джавелин), които са част от проекта за придобиване на нови бойни машини за пехотата.  Договорът между България и САЩ трябва да бъде ратифициран и от Парламента.  Запрянов: България започва разговори за нови радари Предвижда се тази година страната ни да плати..

публикувано на 26.02.25 в 11:48

Здравка Калайджиева: Няма да откриете всички "соросоиди" под едно знаме

"Всеки има право на мнение и на изразяването му. Българската Конституция, и не само тя, забранява използването на това право за накърняване на правата на другите и за призоваване към разпалване на вражда и към насилие. Тези ценности са ценности на всички организации, към които България се присъедини. В момента сме наблюдатели на промяна в това..

публикувано на 26.02.25 в 11:46