Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Поетият ангажимент е на национално ниво, независимо от политическата боя и договорки"

Любов Панайотова: Не можем да избягаме от ангажимента по Плана за възстановяване

Много е жалко, защото парите са много, каза тя

Снимка: БГНЕС

Не можем да избягаме от ангажимента, който сме дали, но можем да предложим алтернатива. Това заяви пред БНР Любов Панайотова, директор на Фондация "Европейски институт", относно Националния план за възстановяване и устойчивост.

"България би могла да изтъкне определени аргументи, които дали ще се възприемат от ЕК, доколко експертите ще ги преценят, имаме ли конкретен план. Цифрата, която е поставена за намаляването на парниковите емисии, т.е. ние да се включим в общото намаляване на ЕС, трябва да бъде спазена. Ако не е с Мариците, трябва да е много ясно какво правим спешно друго, за да постигнем това число. Според мен планът няма да бъде одобрен и никаква промяна не може да бъде направена, ако ние променяме крайните параметри. А всичко това отнема време", обясни тя в интервю за предаването "Преди всички". 
По думите й такова нещо до момента не се е случвало в друга държава. Според нея станалите страни-членки трябва да реагират по някакъв начин, да не би за България да има преференциален подход, а другите да бъдат ощетени. Много страни страдат, подчерта тя и заяви, че балансът трябва да бъде запазен. 

Панайотова отбеляза още, че докато се водят преговорите, ние не може да направим нищо по останалите проекти.

Според нея разговорът у нас или е много експертен, или се принизява. Като член на ЕС имаме своите ангажименти, напомни тя. До момента са минали 2,5 години от този план - в началото трябваше да се водят преговори, изказа мнението си Любов Панайотова. 

Тя е категорична, че трябва да се обърне повече внимание на коментарите на представителството на ЕК в България. По думите й независимо от това кое правителство го внася и колко правителства се сменят, поетият ангажимент е на национално ниво - независимо от политическата боя, партии и договорки:

"Това е стабилността на държавата, реномето на държавата и оценката доколко ние сме партньор, на който може да се разчита, и да ни имат доверие". 
Има някакъв финансов пакет за България, за който ние трябва да постигнем определени параметри, обясни Панайотова и попита, ако има промяна, с какво ще се компенсират определени средства за проекти, които няма да бъдат изпълнени: 

"Не може да се върви по някакъв план и да се стартират другите проекти, без целият пакет да бъде договорен наново. Абсурд е да стане. Това отнема изключително много време. Тази година трябва да има междинна оценка за това как са изхарчени парите, да се види къде липсва възможност да бъдат усвоени пари, за да бъдат пренасочени към другите страни-членки, които имат по-хубави проекти. Този пакет, големият - европейският, няма да остане неусвоен, той ще бъде преразпределен след първите 3 години, като се види как върви". 

Панайотова изказа мнение, че сега може да се случи същото като с Истанбулската конвенция

"Стана малко като с онази конвенция, която стана мръсна дума в България и нарицателно, защото си измихме ръцете с КС и станахме известни с едно неразбиране по отношение на насилието на жени в България. Същото може да се получи и тук. Няма да има достатъчно смелост в изпълнителната власт, тъй като тя не е редовна, и да се говори пред Брюксел "Нашите депутати ни накараха". Много е жалко, защото парите са много. Никога няма да имаме толкова пари повече. Скептик съм. Един пакет цялостно се предоговаря. Това отнема време. Те нямат готов план за масово навлизане на други мощности, алтернативни, зелени. Когато няма редовно правителство, и администрацията куца. Моментът е много неприятен и сложен за България". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН публикува резултатите от външното оценяване след 7-и клас

Министерството на образованието и науката публикува резултатите от Националното външно оценяване в края на 7-и клас. Проверката става в системата на МОН  https://infopriem.mon.bg  с входящ номер и идентификационен код. Над 59 000 седмокласници на НВО по български език и литература На национално външно оценяване по български език и литература се..

публикувано на 01.07.24 в 14:14
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Росен Желязков е най-приемливата фигура от ГЕРБ, за да се събере широка подкрепа

Росен Желязков е най-приемливата фигура от ГЕРБ, която може да събере най-широка подкрепа. Времето за търсене на подкрепа се съкращава, а публично договорено мнозинство няма. Този ход изглеждаше изненадващ и поставя в трудна позиция ГЕРБ, коментира пред БНР политологът Калоян Велчев. "С излъчването на надпартиен кабинет се търси..

публикувано на 01.07.24 в 14:11

75 надгробни плочи в гробищния парк на Нова Загора са разбити от малолетни

75 надгробни плочи в гробищния парк на Нова Загора са били разбити от малолетни в събота. По случая са задържани няколко момчета на възраст между 9 и 11 години , съобщиха от полицията в Сливен. Те са отведени в РУ-Нова Загора и с тях е проведена беседа в присъствието на инспектор от Детска педагогическа стая . Кореспондентът на БНР в Сливен..

публикувано на 01.07.24 в 14:07

Koнcтитyциoнният cъд отмени съдебната медиация

Koнcтитyциoнният cъд cпря т.нар. съдебна медиация. Това става в деня, от който трябваше да започне нейното практическо прилагане. След жалба на Висшия адвокатски съвет конституционните съдии обявиха за противоконституционни приетите от 49-ото Народно събрание законодателни промени, с които беше въведена мeдиaция за определена група гpaждaнcĸи..

публикувано на 01.07.24 в 13:58
Тони Николов

Тони Николов: Църковната дипломация променя отношенията

Изказванията на митрополита Даниил и служението му като патриарх са съвсем различни . Затова при интронизацията на патриарха му събличат митрополитските одежди и обличат нови, защото си в съвършено друга роля. Това променя . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ и журналист, главен редактор на Портал "Култура". " Църковната дипломация..

публикувано на 01.07.24 в 13:42
Президентът Румен Радев

Президентът Радев е на работно посещение в Гърция

Президентът Румен Радев е на работно посещение в Република Гърция. В Атина държавният глава ще участва в откриването на 28-ата годишна кръгла маса на "The Economist". Тази година на форума ще се обсъждат задълбочаващите се геополитически конфликти, климатичните промени и глобалната икономика. Румен Радев ще има разговори с гръцкия..

публикувано на 01.07.24 в 13:37

Доц. Иво Янев: Патриарх Даниил показва, че има желание за дипломатично и обединително начало

Патриарх Даниил е изключителен монах, духовен човек, вярващ и като молитвеник на БПЦ ще ни изненада, в добрия смисъл на тази дума, и ще покаже добри грижи за БПЦ и за Софийската епархия. Това сподели в интервю пред БНР доц. д-р Иво Янев, зам.-декан на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".  И призна, че също бил изненадан..

публикувано на 01.07.24 в 13:29