Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водещият Бойко Кръстанов: Идеята на предаването е да покаже учебния материал по по-иновативен начин

"Това го знам" - празник на знанието в новия забавен формат за образование на БНТ

Проф. Лилия Райчева: Играта се прави и за онези, които не присъстват в студиото

Актьорът Бойко Кръстанов е водещ на предаването
Снимка: БНТ

Неделните следобеди се превръщат в празник на знанието с най-новото предаване на БНТ – "Това го знам". Водещият на детското предаване – популярният актьор Бойко Кръстанов, отваря вратите на най-модерната и забавна класна стая в България на 15 януари от 17:00 ч.

Забавно-образователната тийнейджърска викторина ще представя учебния материал модерно и интерактивноФорматът включва разнообразни въпроси, логически задачи и музика. Участниците са на възраст межди 15 и 17 години. 

Пред БНР водещият на "Това го знам" Бойко Кръстанов обясни, че за него работата с млади хора е предизвикателство. "Това е нещо смислено."

"Идеята на предаването е да покаже материала, който изучават учениците в клас, по по-забавен, по-иновативен начин.  Обещавам им един по-различен поглед над образованието, да им покажа, че да си учиш уроците не е срамно, че да знаеш е хубаво и е важно."

проф. Лилия Райчева  Снимка: БГНЕС

Като знаем общия дефицит на предаванията за деца и юноши в нашия ефир, тази новина е много приятна, смята проф. Лилия Райчева, преподавател във Факултета по журналистика, бивш член на СЕМ и създател на предаването "Минута е много".

Всяка такава игра е ансамбъл от много неща – водещ, въпроси, състезатели, публика, подчерта тя.

"На преден план излиза водещият, обаче това е върхът на айсберга. Едно такова състезание на пръв поглед може да изглежда лесно, но се прави доста трудно. Това е игра, а за играта е важно да бъде лесна, приятна, да има състезателен характер. Играта не се прави за самата игра. Тя се прави за тези, които не присъстват в студиото, но отговарят на въпросите, които се задават."

Има значение размерът на аудиторията и на знаещата аудитория. "Минута е много" се излъчваше веднъж седмично. Сега тенденцията е подобни предавания да се излъчват всеки работен ден, затова много бързо се изхабяват, коментира още проф. Лилия Райчева в предаването "Хоризонт до обед".

"Минута е много" просъществува 33 години в ефира, но състезания е имало и преди това, уточни проф. Райчева. Тя припомни, че зрителите са участвали в създаването на предаването, а наградите не са били комерсиализирани.

"Минута е много" не се излъчва вече 10 години, но е оставила трайна следа в съзнанието на хората като знаково предаване в историята на телевизионните състезания, изтъкна тя.

"Нашата публика не беше платена, даже понякога беше много трудно всички, които бяха желаещи, да участват."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01