Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Класическата поезия е ритъмът на всяка клетка - от космическата до тази в мен и в теб, казва поетът Атанасов

Георги Атанасов: В отрицанието се съдържа разумното развитие

Поетът и белетрист Георги Атанасов за всеобщата хармония и за онова в нас и извън нас

Георги Атанасов

"Дървото, тревата, водата за мен не са символи в поезията. За мен те са част от живота ми. Защото те съществуват на Земята, както аз съществувам - равноправно и свободно. И всеки от нас има мисия, за която работи или трябва да работи", каза в "Нощен Хоризонт" поетът и белетрист Георги Атанасов, специален гост на нощното предаване на програма "Хоризонт".

"Твърдението за крайна истина е в невероятно противоречие с общоприетото "всичко тече, всичко се променя".
А според мен всичко е такова, каквото е, променя се само въображението ни за него.
Натрупвайки знание, развиваме само разумното си отношение към очевидното и по този начин виждаме през него зад него. Дори когато правим откритие, голямо или малко, то трябва да знаем, че никое откритие не е крайната истина. Защото то изживява поне три етапа - на утвърждаване, на определящо положение в общественото мислене и на неговото отрицание. И най-често в отрицанието се съдържа разумното развитие", убеден е Атанасов
"Обичам класическата поезия, защото в нея е ритъмът на всяка клетка - от космическата до тази в мен, в теб..."
Георги Атанасов
Новата книга на поета се казва "Преди пътя", тя е продължение на книгата "Отвъд пътя", която е издадена преди две години.
За новата книга поетът казва, че и това издание като първото, е малка като брой страници книга, но е тежка. За да не се натоварва читателят, но и да има какво да му каже.
"Много е важно да направиш неща, които не са правени. Да направиш нов тип поезия. А заглавието е "Отвъд пътя" цели да обясни на читателите, че това, което виждаме за себе си, не е такова, каквото го мислим, че виждаме много малка част, защото сме затворени във сетивата си и виждаме много малко от същността, а и не си задаваме по-често въпроса - Кои сме ние.

"Преди пътя" е появата на разум на земята, във Вселената. Там говоря за Съвършения разум .
Но първо да поясня, че всичко, което се чете е плод на въображението, въображението е за мен е много важно нещо, без него нищо ново няма да бъде създадено, трябва да гледаме зад очевидното, там седи Истината, но и тя е много кратка...
Съвършеният разум е идеята за ритъм и повторяемост. Това е според в основата на цялата разумна организация във Вселена и в нашето тяло, и във всяка клетка в нашето тяло...
Съвършеният разум е на върха, а ние, хорато, сме тези, които го поставят там, високо над нас. Защото ни обединява в стремежа ни да строим себе си, което означава и него самия. Това е представата ми за съвършения разум и връзката на човека с него", разказа още поетът и блетрист Георги Атанасов.

По думите му смисълът на живота е труда, изграждането, работата, изграждането на жизнената среда. Защото животът на тялото е крайно, но човекът е разум и тяло и този разум продължава и другаде, и в друго тяло...
"Любовта е важна, и човеколюбието, популярността е също важна, нали затова и сега съм тук, но тя е важна заради разумното говерене, което създава увереността на разумния човек. Защото ние бродим с ракети и станции из космоса, но не търсим там мъх, чехълчета и амеби, а търсим разум подобен на нашия. Това според  мен не е правилно.
Трябва да търсим, да намерим и разберем основната идея на съществуването - идеята за ритъм и повторяемост на събитията - космическа система, звезда, планета, човешки живот. Всичко това са събития, защото имат начало и край. И само разумът, човешкият, планетарният, съвършеният - са вечни и непрекъснато развиващи се", убеден е поетът и писател, който вярва, че няма лоши хора, но най-опасни са алчните хора за всичко...

Според Георги Атанасов "спасителят не стига пръв върха и снимки не му правят, но той е божествен и обхождащ световете в този неблагодарен човешки свят, защо той реди изкачването в стих по-висок от небесата, пише нежният поет.
Още по темата в звуковия файл.

Георги Атанасов е български поет и белетрист. Роден е през 1951 година край Дунава в град Лом. Завършил е Висше военно артилерийско училище в град Шумен и редакционно-издателско дело във Факултета по журналистика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работел е като журналист и редактор, завеждащ редакция за художествена литература и главен редактор на Военното издателство.

Автор е на 15 издадени книги – десет поетични; една повест; три книги за деца и юноши и една монография за издателската дейност в България по време на Първата световна война. Негоди стихове са превеждани на английски, руски, украински, турски и италиански език. Носител е на националната награда за поезия „В полите на Витоша“.

Член е борда (управителен съвет) и секретар на Лигата на българските писатели в САЩ и по света, на Съюза на българските писатели и съучредител на Литературен кръг „Смисъл“. Създател и почетен председател на Сдружение „Форум Демокрит“ за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България.

Три от книгите на Георги Атанасов са издадени с подкрепата на проекта „За буквите“ на живеещия във Филаделфия, САЩ, българин Ангел Колев и благодарение на него те намериха читателите си и зад океана на американския континент.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00