Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Марченко: Много анализатори разсъждават дали Кремъл работи по Кримски сценарий и в Нагорни Карабах

"Навсякъде руската пропаганда подготвя обществеността, а после се преминава към силови действия"

Николай Марченко
Снимка: Ирина Недева

Путин има слаба армия, но много силни специални служби. Това обясни пред БНР Николай Марченко, който е заместник -главен редактор на „Бивол“, както и бивш кореспондент на вестник „Комерсант“.

По тази причина за руския президент не  е трудно да създава допълнително напрежение в конфликтни точки, като тази между Армения и Азербайджан, предизвикана от спора за Нагорни Карабах.

Москва смята, че може да казва на суверенни държави как да се държат. Много анализатори разсъждават над въпроса дали Кремъл работи по Кримски сценарий и в Нагорни Карабах

Марченко припомни в предаването „Хоризонт до обед“ историята на конфликта.

„През 1992-93 година се  води война между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах. Тогава арменските въоръжени сили, подпомагани донякъде от руските, поемат контрол върху този регион, но след това не го развиват. Има миграция на население. През 2020 година превърналият се в регионална и икономическа сила Азербайджан успява да си върне контрола върху този регион“.

Кризата отново започва през ноември 2022 година, посочи Марченко.

Москва назначава за ръководител на сепаратистката Нагорнокарабахска република, която е непризната, известен руски милиардер и медиен магнат - Рубен Варданян. Той е познат с това, че преди няколко години става обект на журналистически разследвания за участието му в схемата „Тройка диалог“ – мащабно изпиране на големи парични потоци“.

Този човек започва сериозна пропаганда и реторика, която не съдейства на Баку и Ереван да водят мирни преговори, поясни журналистът.

“Говори за това, че 120 хиляди арменци живеят в Карабах и те са в хуманитарна криза. Данните на ООН обаче показват, че поне 90 хиляди са напуснали региона след като през есента на 2020 година започва войната между Армения и Азербайджан. Реално там живеят не повече от 40 хиляди, но тази реторика е много опасна. Преди Русия да нахлуе в Донбас и Крим месеци, ако не и години по-рано, подготвя обществеността, че там има рускоезични граждани, които са притеснявани. Но в тези региони никой никога не е притеснявал гражданите. Същата е ситуацията в областите, които Путин успя да завладее през изминалата година“. 

Проучване сочи, че още преди началото на конфликта от 2020 между Азербайджан и Армения в региона са живели около 103 хиляди арменци, а не 120 хиляди, посочи Марченко.

„Отделно Кишинев и Киев вече имат опит с това как работи руската пропаганда. Тя започва да подготвя първо обществеността.

Журналистът напомни, че след примирието между Азербайджан и Армения руски мироопазващи сили се настаняват в региона.

„Точната им численост не е известна, но очевидно са достатъчно сериозна сила, за да настоява президентът на Армения те да се намесят. Засега Москва не бърза да го прави. Путин обаче може да призовава към мир до последния момент и после да каже, че арменските граждани искат съдействие, а това е братска съюзническа република и трябва да се помогне. Той обича постепенно да повишава напрежението преди да предприеме силови действия“.

Цялото интервю на Ирина Недева с Николай Марченко може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две жени са пострадали леко при влакова катастрофа в София

Влакова катастрофа е станала около 16: 40 ч. на Централна гара - София, съобщиха о т пресцентъра на МВР за "Хоризонт". Имало е удар между 2 композиции по време на маневри в района на гарата. Леко пострадали са две жени.  Заради инцидента има закъснения на редица влакове в Централна гара.  Към момента се изясняват причините за инцидента.

публикувано на 28.05.24 в 17:09
Лидерът на партия

Африм Гаши е избран за председател на парламента на РСМ

Африм Гаши беше избран за председател на парламента на   Република Северна Македония , съобщава БГНЕС. Кандидатурата му беше подкрепена от 76 депутати, а шестима бяха "против". Нямаше въздържали се. В парламента присъстваха 116 народни представители. След гласуването депутатите от "Левица" демонстративно напуснаха заседанието. Същевременно..

публикувано на 28.05.24 в 17:00

Мъж от Кнежа е обвинен в домашно насилие

Под ръководството на Районната прокуратура в Плевен се води разследване за причинена телесна повреда в условията на домашно насилие.  Пострадала жена е освидетелствана от съдебен лекар, като от заключението на изготвената съдебно-медицинска експертиза е установено, че на същата е причинена лека телесна повреда, изразяваща се в разстройство на..

публикувано на 28.05.24 в 16:59

Израелски танкове навлязоха в центъра на Рафах

Израелски танкове достигнаха центъра на Рафах, за първи път след началото на сухопътната операция в най-южния град в Ивицата Газа, предадоха световните агенции, позовавайки се на свидетели. Танкове са забелязани около джамията "Ал Ауда" в центъра на Рафах, както и в западните квартали, където се съобщава за боеве между израелски войници и..

публикувано на 28.05.24 в 16:40
Руският президент Владимир Путин.

Путин смята, че в Украйна трябва да има президентски избори

Руският президент Владимир Путин заяви днес, че Украйна трябва да проведе президентски избори след изтичането на 5-годишния мандат на държавния глава Володимир Зеленски, предаде Ройтерс. Вот обаче няма да има заради взето по-рано решение, което Зеленски и съюзниците на Киев смятат за правилно във военновременна обстановка. Той пое..

публикувано на 28.05.24 в 16:35
д-р Галя Викьова - заместник изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Сдружение започва информационна кампания за хранителните добавки

От Сдружението "За достъпна и качествена храна" започват информационна кампания сред младите хора, с която да запознаят потребителите с хранителните добавки. Голяма част от тях са опасни, казаха още от сдружението, а целта е да се знае повече за тях. Чрез брошури потребителите ще бъдат информирани какво означава хранителна добавка и кога е..

публикувано на 28.05.24 в 16:29

307 лева социална пенсия за старост от 1-ви юли

Проект на правителствено постановление, публикуван за обществено обсъждане, предвижда от 1-ви юли социалната пенсия за старост да стане 307 лева, вместо сегашните 276.  Заложеният ръст е с 11 на сто, а предложението е свързано с предстоящата актуализация от същата дата, със същия процент на всички пенсии, отпуснати до 31 декември 2023 г.  Решението за..

публикувано на 28.05.24 в 16:26