Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аз искам да си пожелая в целия свят да има мир, казва един от укаринските ученици

Спортисти с руски и украински корени спомагат за интеграцията на украински деца в спортно училище

Ваня, Максим, Тимофей и Андрей казват, че за осем месеца са успели да се адаптират

Учениците от 153-то спортно училище „Неофит Рилски“

Спортът обединява и не трябва да разделя. Това казаха на учениците от 153-то спортно училище „Неофит Рилски“ в София тенисистът Васил Младенов и гимнастичката Анастасия Киссе. В училището учат и деца от Украйна.
Васил има руски корени, а Анастасия украински. Но това не им пречи да седнат заедно пред децата и да говорят. За важността на съпричастието, партньорството и работата в екип, добрите съвети за здравословен живот, упоритостта...


Бъдещите гимнастички, боксьори и щангисти бяха по-скромни в призивите си да се похвалят... Но, както казват Ваня, Максим, Тимофей и  Андрей - за осем месеца са успели да се адаптират. Харесват езика и това, че може да практикуват споровете - джудо, бокс, борба, футбол.


"Хареса ми това, че трябва да се стремим към целите си и да си поставиш и да ги постигнеш.  И че трябва да се стремиш към онова, което искаш да направиш... 

Летят ракетите.... Имаше. И беше страшно...Баба и дядо сега са в Украйна. По цели денонощия има бомбардировки. Спортът е възможен, но след като започнат сирените... 

Сега учим български...и вече започваме да разбираме малко по малко.  И ходим на допълнителни уроци... ", това разказаха в "Закуска на тревата" учениците от Украйна.

И още:

"Аз искам да си пожелая в целия свят да има мир. И на хората всичко да им е добре. Аз си пожелавам да не летят над главите ни ракети. Да няма сирени... 
Учениците от 153-то спортно училище „Неофит Рилски“

"А подобни пожелания се постигат само с разбирателство, казва тенисистът Васил Младенов. Той е сигурен, че децата са разбрали посланието от срещата. 

"Спортът помогнал и на състезателката ни по художествена гимнастика Анастасия Киссе да се адаптира след пристигането си от Украйна преди близо година.

А директорката на 153-то спортно училище „Неофит Рилски“ Мариана Цветкова допълва, че училището успява да се справи със задачата си да интегрира децата от Украйна.

 

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37