Разказа си "Джанки в Манхатън" Ефраимов пише в една лятна августовска нощ на 2017 година.
"Като го публикувах, призори беше, заспах и се събудих чак привечер. Имаше хиляди споделяния, хиляди коментари. Оказа се, че е видян от над 600 000 българи, изключително голям брой за малък език като нашия", споделя авторът пред БНР.
Именно този разказ, който по думите на Хасан Ефраимов докосва все повече души, защото засяга темата за емиграцията, получава възможността да заживее за втори път на театралната сцена. За първи път сюжетът се появява в моноспектакъла "Джанки в Манхатън" на Драматичния театър "Йордан Йовков" в Добрич, в изпълнение на актьора Красимир Демиров.
"Оставих на режисьора пълното право да интерпретира нещата по свой начин. Едно е писаното слово, съвсем друго е да се играе на театър", казва преди днешната премиера Хасан Ефраимов.
В спектакъла са включени и диалози от други творби на Хасан Ефраимов, предоставени на режисьора.
"Имаше на разположение 500 разказа. "Джанки в Манхатън" не е отделен разказ – това е предпоследна част на повестта "Караконджул".
"Моята усмивка я загубих в Делиормана, остана в моето детство. Усмивката остава винаги там, където се е родил човек. После и да се усмихва, усмивките са фалшиви, не са истински. Най-хубави са усмивките в детството."
Много многоточия авторът е използвал, за да може читателят "да си включи въображението, да има време да си поеме дъх и да си пресъздаде образите по негов си начин".
"Повечето разкази, когато съм ги писал, съм плакал. Те са най-стойностните ми разкази."
Стойностните разкази, според Хасан Ефраимов, са онези, в които има засегнати общочовешки ценности, защото успяват да докоснат и най-тънките струни на душата на читателя.
Хасан Ефраимов е роден през 1966 година в шуменското село Трем, завършва Медицинския университет във Варна, специализира акушерство и гинекология в София. От години живее и работи по професията си в Добрич, а междувременно успява да напише и поредица от книги – романа „Метаморфоза“, трилогията за Делиормана "Дервишки караконджул", "Събирачът на болка“, "Шейтаните от тавана на гара Хитрино“ и други.
Повече чуйте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..