Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългогодишните проблеми с топлоподаването в Габрово се задълбочават

Снимка: Велина Махлебашиева

Дългогодишните проблеми с топлоподаването в Габрово се задълбочават и не е известно възможно ли е намирането на решение. Абонати на местната централа се оплакват, че през този отоплителен сезон авариите са постоянни, в същото време за декември са получили изненадващо високи сметки за парно. Хората се жалват не за първи път до Комисията за енергийно и водно регулиране, както и до Министерството на енергетиката. Очакват за правата им да се застъпи и националният омбудсман. 

В блока на ТЕЦ-а в Габрово, наречен така, защото преди години там живеели служители на топлоцентралата, хората намират сили да се засмеят въпреки несгодите с парното – показват, че върху чорапите обуват терлици и домашни чехли. Това не се е случвало преди, но сега били принудени са стоят на студено. 

Горещата вода, постъпваща в инсталацията, трябва да е с температура не по-ниска от 70 градуса, за да се отопляват жилищата на абонатите, посочва инж. Петър Ненчев, който е домоуправител и отговаря за парната инсталация в блока. От началото на този отоплителен сезон обаче температурата достигала най-много 62 градуса. 

Затова дори да няма авария, пак е студено, казват съседите в блока и се оплакват, че за да се стоплят, се налага да включват електрически уреди и да плащат двойно. Фактурите за парното са прогнозни, като се взема за ориентир миналия отоплителен сезон. Сумите, дължими за парно за декември, ги изненадали. Неприятно. 

Инж. Ненчев добавя, че не е наясно дали топломерът в сградата е преминал метрологичен контрол, а живущите се опасяват, че отчетените данни не са достоверни. Уредът показвал, че потреблението е нараснало с един мегаватчас, при сравнение между декември 2021-ва и същия месец през 2022-ра, при повече аварии за последния сезон и един и същ брой живущи. 

Този отоплителен сезон е най-проблемен от всички досега, макар влошаването на топлоподаването от местния ТЕЦ да е дългогодишен проблем. Преди 6 години абонатите на централата дори излязоха на протест, търсиха съдействието на държавни институции и заведоха колективни искове в съда.  

Години след това пак се говори за същото. Разликата е, че с напредването на газификацията в Габрово към мрежата бяха присъединени обществени сгради, училища и детски градини, както и частни потребители. Според данните на сайта на централата, ТЕЦ-ът осигурява отопление на повече от 4000 домакинства в града, както и в публични сгради. Знае се, че основните използвани горива са въглища и пелети. Абонатите обаче искат да знаят дали дружеството е в състояние да се справи с проблемите, които според мнозина произтичат от остарялата и амортизирана база и липсата на инвестиции. Въпросите са много, но очакваните от ръководството отговори така и не идват, жалват се засегнатите 

Опитите и на журналистите през годините за достъп до ръководството на габровския ТЕЦ винаги са удряли на камък. И този път е същото – шефовете не са тук, е обичайният отговор. 

Хората очакват държавните институции да обърнат внимание на сигналите им и да се застъпят за правата им. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Живеещ в блока показва разликата между старите и новите тръби, по които топлото стига до сградата (снимка: Велина Махлебашиева)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От четвъртък отпадат противоепидемичните мерки за Кюстендилско

Противоепидемичните мерки за Кюстендилския регион, въведени от 27 януари до 5 февруари, отпадат от четвъртък, обявиха от РЗИ. За последните пет дни заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в региона пада и това е трайна тенденция.  Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в региона е благоприятна  - макар че последната..

публикувано на 05.02.25 в 14:47
Атанас Зафиров

Зафиров поема председателството на съветите за гражданското общество и за хората с увреждания към МС

Правителството ревизира свое решение от миналата седмица. Тогава за председател на Националния съвет за развитие на гражданското общество към Министерския съвет бе определен вицепремиерът Гроздан Караджов. Днес обаче  е решено тази позиция да се поеме друг вицепремиер – Атанас Зафиров. Като вицепремиер Зафиров е определен и за председател на  друг..

публикувано на 05.02.25 в 14:42

Нов сигнал за съседски тормоз. Денонощни крясъци и блъскане по стени

" Въпрос на време е случилото се в София да се случи и в моя квартал във Велико Търново ". Така започва разказът на Калин Василев за проявите на тормоз от негова съседка , която през няколко часа крещи, псува и блъска по пода и стените на апартамента, в който живее сама от няколко години. Мъжът е подавал сигнали в полицията и в прокуратурата...

публикувано на 05.02.25 в 14:40
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов влиза в Надзорния съвет на НОИ

Правителството определи нови членове на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, съобщава пресцентърът на Министерския съвет.  Във връзка с Решение на Народното събрание за избиране на Министерски съвет на Република България от 16 януари 2025 г. и с решенията на Министерския съвет от 29 януари 2025 г. за признаване за представителни..

публикувано на 05.02.25 в 14:31
Радостин Върбанов, началник на Пътната полиция във Велико Търново.

Рекорден брой шофьори, превишили скоростта, засече полицията във Великотърновска област

Рязко се увеличават нарушенията на скоростта по главните пътища във Великотърновска област, заявиха за БНР от Пътната полиция.  Контролът на скоростните режими е засилен, но се увеличава и безрасъдството на водачите, коментира Радостин Върбанов, началник на Пътната полиция във Велико Търново. Отскоро работи и стационарната камера за скорост на..

публикувано на 05.02.25 в 14:30
Община Сливен

Намаляват лихвата по облигационния заем на Община Сливен

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг. С близо 250 хиляди лева на година се намалява лихвата по този заем. Намаляването на лихвения процент е взето на общо събрание на..

публикувано на 05.02.25 в 14:22
Нинелла Върбанова

Нинелла Върбанова: Съдийската гилдия не защитава правата на жертвите, а на пътните престъпници

Една съдебна система може да претендира за независимост, само ако тя служи на обществото, а последните хора, на които служи българското правосъдие, това са обикновените данъкоплатци, в случая - на които им убиват и раняват децата по пътищата .  Това каза пред БНР Нинелла Върбанова, представител на сдружение "Ангели на пътя": "Следя тематиката и за..

публикувано на 05.02.25 в 14:18