Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дългогодишните проблеми с топлоподаването в Габрово се задълбочават

Снимка: Велина Махлебашиева

Дългогодишните проблеми с топлоподаването в Габрово се задълбочават и не е известно възможно ли е намирането на решение. Абонати на местната централа се оплакват, че през този отоплителен сезон авариите са постоянни, в същото време за декември са получили изненадващо високи сметки за парно. Хората се жалват не за първи път до Комисията за енергийно и водно регулиране, както и до Министерството на енергетиката. Очакват за правата им да се застъпи и националният омбудсман. 

В блока на ТЕЦ-а в Габрово, наречен така, защото преди години там живеели служители на топлоцентралата, хората намират сили да се засмеят въпреки несгодите с парното – показват, че върху чорапите обуват терлици и домашни чехли. Това не се е случвало преди, но сега били принудени са стоят на студено. 

Горещата вода, постъпваща в инсталацията, трябва да е с температура не по-ниска от 70 градуса, за да се отопляват жилищата на абонатите, посочва инж. Петър Ненчев, който е домоуправител и отговаря за парната инсталация в блока. От началото на този отоплителен сезон обаче температурата достигала най-много 62 градуса. 

Затова дори да няма авария, пак е студено, казват съседите в блока и се оплакват, че за да се стоплят, се налага да включват електрически уреди и да плащат двойно. Фактурите за парното са прогнозни, като се взема за ориентир миналия отоплителен сезон. Сумите, дължими за парно за декември, ги изненадали. Неприятно. 

Инж. Ненчев добавя, че не е наясно дали топломерът в сградата е преминал метрологичен контрол, а живущите се опасяват, че отчетените данни не са достоверни. Уредът показвал, че потреблението е нараснало с един мегаватчас, при сравнение между декември 2021-ва и същия месец през 2022-ра, при повече аварии за последния сезон и един и същ брой живущи. 

Този отоплителен сезон е най-проблемен от всички досега, макар влошаването на топлоподаването от местния ТЕЦ да е дългогодишен проблем. Преди 6 години абонатите на централата дори излязоха на протест, търсиха съдействието на държавни институции и заведоха колективни искове в съда.  

Години след това пак се говори за същото. Разликата е, че с напредването на газификацията в Габрово към мрежата бяха присъединени обществени сгради, училища и детски градини, както и частни потребители. Според данните на сайта на централата, ТЕЦ-ът осигурява отопление на повече от 4000 домакинства в града, както и в публични сгради. Знае се, че основните използвани горива са въглища и пелети. Абонатите обаче искат да знаят дали дружеството е в състояние да се справи с проблемите, които според мнозина произтичат от остарялата и амортизирана база и липсата на инвестиции. Въпросите са много, но очакваните от ръководството отговори така и не идват, жалват се засегнатите 

Опитите и на журналистите през годините за достъп до ръководството на габровския ТЕЦ винаги са удряли на камък. И този път е същото – шефовете не са тук, е обичайният отговор. 

Хората очакват държавните институции да обърнат внимание на сигналите им и да се застъпят за правата им. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Живеещ в блока показва разликата между старите и новите тръби, по които топлото стига до сградата (снимка: Велина Махлебашиева)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейт е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04

В Монтана откриха детска площадка за 40 000 лева

В Монтана откриха детска площадка за 40 000 лева. С това общината приключи капиталовата си програма за годината. Изграждането на новата детска площадка е финансирано с 40 000 лева от  преходния остатък на община Монтана. Новата детската площадка е в квартал „Младост“, в пространството между блокове 40 и 43. Тя бе построена по настояване на..

публикувано на 23.12.24 в 18:48