„Целта е изграждането на боеспособна, модерна и надеждна армия“, заяви тогава Шолц в Бундестага. Нищо от това все още не е изпълнено. Вместо това се заредиха новини за дефектирали бойни машини за пехотата по време на учения по съвместимостта на модерните системи в рамките на батальонните бойни групи на НАТО на източния фланг. В Литва, където Германия води групата, се оказа, че липсва необходимата свързочна техника, която да осъществява комуникацията с нидерландските, чешките и норвежките части.
Министърът на отбраната е сменен, но дали назначаването на Борис Писториус ще бъде дългоочаквания рестарт на тройната коалиция? Анализът е на политолога от университета в Трир проф. Уве Юн.
"Той е човек на ясните послания, опитен политик, който знае как да води преговори и има опит в областта на сигурността – Писториус беше дълги години вътрешен министър на Долна Саксония. Но няма опит във външната политика и не е военен експерт."
Сега, след като правителството в Берлин разреши този отдавна тлеещ проблем в министерството на отбраната, и след като така и не настъпиха гореща протестна есен и сурова и студена зима на недоволство, настана ли спокойствие в редиците на тройната коалиция?
"О, съвсем не! Различията между трите партии в управлението са все така големи. Либералите, най-малката партия в коалицията, трудно постига компромис със социалдемократите и Зелените и избирателите им все по-трудно се съгласяват с компромисите, които партията е принудена да прави в името на оставането в правителството. Основната разделителна линия е във финансовата политика, а финансов министър е председателят на либералите Кристиян Линднер.
В момента друг красноречив пример е енергетиката. Либералите настояват за удължаване живота на последните три ядрени централи в Германия и отказ от отказа от въгледобив. За либералите 2030 година е прекалено ранен срок за закриване на въглищните централи, защото се опасяват, че това решение застрашава енергийната сигурност на Германия.
В същото време правителството успя с цената на огромен финансов ресурс под формата на компенсации да усмири надигащото се социално недоволство от енергийната криза."
Извън енергетиката, какви други разделителни линии виждате между трите управляващи партии? В началото на годината, в която предстоят регионални избори в четири провинции, се провеждат традиционните партийни конференции и от тях стана ясно, че и трите партии се чувстват в нещо като уреден брак – никой не го иска, но и не се отказва от него, и вместо това се самозалъгва, че ще избистри профила си в рамките на правителството.
"Регионалните избори са важни, но няма да имат отражение върху националната политика при условие, че либералите не претърпят драматични загуби. Въпреки това, по време на предизборната кампания в четирите провинции ще проличат различията в тройната коалиция в енергийната политика, както и по въпроси на сигурността и отбраната, т.е. отношението към войната в Украйна, доставката на оръжия, и не на последно място запазването на икономическата мощ на Германия."
Не споменавате връщането към балансиран бюджет и въвеждането на данък богатство – две взривоопасни за правителството на Олаф Шолц теми.
"И тук различията са големи. Социалдемократите и Зелените искат да въведат по-висок данък върху доходите на свръхбогатите. А либералите са категорично против. Техният финансов министър Кристиян Линднер не се отказва и от балансирания бюджет, т.е. от връщането към забраната за поемането на нов държавен дълг.
Избирателите на либералната партия вече са по-недоволни от тройната коалиция, отколкото опозиционните християндемократи. Хората, които са гласували за либералите, са твърди привърженици на пазарната икономика и не се виждат представени в правителството. Според тях кабинетът прокарва прекалена намеса на държавата в икономиката.
Освен това много от избирателите на либералната партия смятат, че социалдемократите и Зелените я използват единствено като патерица за парламентарното мнозинство, без да се съобразяват с политическите принципи на либералите. Лидерът Кристиян Линднер добре усеща тези настроения и затова на партийната конференция преди две седмици подчерта именно избистрянето на профила на партията във властта като основна политическа цел за годината.
Либералите веднъж вече допуснаха да се обезличат във властта в кабинета на Ангела Меркел и няма да допуснат това отново да се случи. Затова смятам, че регионалните избори тази година ще са особено важни именно за либералите, но не очаквам тежки загуби."
Когато говорим за разделителните линии, не можем да не споменем националната стратегия за сигурност на Германия, която предизвика наскоро бурни коментари – разработи я външното министерство на Аналена Бербок от Зелените, но канцлерството в ръцете на социалдемократа Шолц я отхвърли. Някои колеги журналисти сведоха този спор до въпроса за лидерството във външната политика на Германия между амбициозната външна министърка Бербок, която поставя ценностния мироглед на първо място, и канцлера Шолц, който се ръководи от икономическите интереси на Германия. Вие как коментирате този раздор, проф. Юн?
"Такова нещо не се случва всеки ден. Този случай илюстрира на практика различията, за които говорим. Когато става дума за енергетика, не трябва да забравяме, че енергийната сигурност е част от националната сигурност. И по този въпрос трите коалиционни партньори имат различни виждания. Социалдемократите не споделят напълно оптимистичните представи на Зелените за прехода към възобновяеми енергийни източници. Същото важи и за оръжейните доставки за Украйна и финансирането им.
Канцлерът задържа националната стратегия за сигурност, за да избегне по-тежка конфронтация между Зелените и либералите. Шолц е много внимателен и предпазлив с либералите, за да не ги загуби като партньори в правителството."
А Зелените? Те се видяха принудени да се разделят с няколко табута – позволиха удължаването на живота на три ядрени централи, съгласиха се на продължаване на въгледобива в Люцерат и на внос на втечнен газ от Америка. Какви политически щети ще им нанесат тези решения?
"Опасността, която виждам, идва от природозащитните движения, които може би ще се радикализират заради принудително прагматичната политика на зелените министри в кабинета. Това може да доведе до спад в електоралната подкрепа за Зелените. Засега този процес е в зародиша си. Но партията трябва да внимава да не загуби традиционни избиратели."
А възможно ли е Зелените да изместят социалдемократите, келнерът да се превърне в готвач, както лидерът им и сега вицеканцлер Роберт Хабек беше написал, визирайки прословутата реплика на бившия социалдемократически канцлер Герхард Шрьодер, че Зелените са само келнерът, а той е готвачът в коалицията им?
"Това е напълно възможно, защото Зелените имат силна подкрепа в политическия център и сред градския елит. Те показаха, че могат да водят прагматична политика, че могат на ниво федерална провинция да управляват в коалиция дори с консервативния Християндемократически съюз без да се откажат от основните си принципи.
Основната тема на Зелените остава климатът, а това е централната тема на бъдещето, която ще ни занимава през следващите десетилетия. Въпреки войната в Украйна, климатът остава водещата тема за германците.
Зелените се възприемат като партията на бъдещето, за която гласуват най-много млади хора. А социалдемократическата партия е партията на възрастните, партия от миналото. Тя е и най-старата. Така че ако социалдемократическата партия не успее да се ориентира към бъдещето, Зелените много скоро ще ги изместят, стига да не влязат в тежък идеологически конфликт с природозащитните организации."
В такъв случай зеленият министър на икономиката Роберт Хабек ли е следващият канцлер на Германия?
"Не е изключено, но трябва да изчакаме реформата в опозиционния Християндемократически съюз. Предстои приемането на нова партийна програма. Много зависи, кого той ще номинира за канцлер при следващите парламентарни избори."
50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..