Това каза в интервю за БНР Светослав Малинов, политолог и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", бивш евродепутат.
"За да можеше да се получи някакъв обрат, някой трябваше да направи нещо, което е почти обратното на това, което е обещавано по време на предизборната кампания. Партиите останаха верни на избирателите си и се стигна до нови избори."
Предстоящите избори ще трябва да решат въпроса искат ли българските граждани ГЕРБ и ДПС да продължат да управляват, или ще искат нови партии и нови хора. Това е въпросът, пред който се изправят българските избиратели, посочи Малинов в предаването "Преди всички".
"На тези избори всеки ще намери мястото си."
Българското общество е разделено. Свалянето на редовното правителство предизвика още по-голяма конфронтация. На последните избори избирателите не са се произнесли категорично "дали искат промяна, или ГЕРБ и ДПС да продължат в малко по-различен, освежен вид", допълни той.
Много неща могат да се случат до изборите, включително поява на нов политически играч, отбеляза политологът. "Очакваме поне 2-3 нови формации да се появят, очакваме и коалиране между ПП и ДБ."
"Възможно е да се появи и друго ляво, което е алтернативно и на БСП, и на тази нова формация. Това, което наричаме модерно, европейско, проатлантическо ляво, характерно за развитите демокрации в ЕС, го няма в България, тъй като БСП изостави тези позиции", заяви Малинов.
"ПП и ДБ останаха верни на избирателите си, проявиха твърдост и надеждата за разцепление между тях не успя. ГЕРБ направи много по този въпрос, но не постигна никакъв успех", коментира политологът.
ДБ и ПП все повече се сближават и са склонни да направят и последната крачка – предизборна коалиция с общи листи. От обединението няма да се загубят гласове, каза още Светослав Малинов. Според него преференциалното гласуване може да доведе до изненади и в двете посоки, но пропорцията е ясна – ПП е по-голямата политическа сила.
Въпреки обществения и политически натиск двете партии не са се поддали на най-опасното изкушение в момента – да влязат в комбинация с ГЕРБ, изтъкна той.
Относно ролята на БСП и това към кой от двата лагера принадлежи - на статуквото, или на промяната, Малинов коментира:
"БСП беше част от управление на промяната, но същевременно през последните седмици показа опасно сближаване с ГЕРБ и ДПС. Аз обаче не мисля, че те ще преминат границата да сключат официално коалиция. ГЕРБ успя да лиши БСП от този ореол, може би последното убежище на някакво достойнство на Нинова – че е част от коалиция за промяна. След изборите БСП ще се върне на старите си позиции. Но в момента има разговор не само в ГЕРБ, и изобщо – и в БСП – дали все пак не биха могли да зачеркнат последните години на опозиция в името на това, което наричат интересите на България."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
„Разрушени детски площадки и наводнени дворове. Тъжно е, когато чуеш, че някой изплаче, тогава ти се свива сърцето“. Такава картина изплува в съзнанието на Евелина Стоянова, когато си спомня наводнените карловски села. За отразяването на събитията там тя бе отличена с награда „Сирак Скитник“. Получи я за екипната си работа с Радио Пловдив и Кремена..
Апаратите за терапия с кислород в домашни условия са заложени в списъка на медицинските изделия на Здравната каса от 2021 г., но до края на миналата година не е имало търговци, желаещи да предоставят такива по договор с обществения фонд. Това съобщи пред депутатите от здравната комисия д-р Йорданка Пенкова, изпълняващ длъжността управител на..
България със своя IT капацитет и специалисти би могла да се превърне в блокчейн хъб, да привлича много инвестиции в тази сфера и това да бъде индустрия с голяма добавена стойност. Това мнение изрази в интервю за БНР Михаил Кръстев, член на Съвета по икономически и публични политики. "Дубай се е превърнал в такъв блокчейн хъб. Там властите..
Столични общински съветници внасят предложение за включване на общински лечебни заведения към Меморандум за сътрудничество, засягащ превенция и отговор към домашното насилие и помощ за жертвите за предотвратяване на рецидиви в случаите на домашно насилие. Поканата за включване на общинските болници в меморандума идва от Сдружение "Асоциация Деметра"...
Днес честваме 88-та годишнина от създаването на БНР. Много трудна мисия е да отстояваш ценностите на обществената медия , заяви пред БНРВесислава Антонова, която е член на Националния съвет по журналистическа етика и преподавател в УНСС. Тя е била част от екипа на програма „Хоризонт“. Милен Митев: БНР може да помогне да се свали бариерата..
Образователната система е създадена да образова, подкрепя и спазва правата на децата. Санкциите противопоставят учители и родители и ги кара да водят война помежду си. Това мнение изрази пред БНР Мария Брестничка от Националната мрежа за децата. Според нея вместо да се търсят начини учителите и родителите да се обединят, наказанията ги..
Без достъп до лекарства продължават да бъдат стотици жители на малки населени места у нас. По данни на Изпълнителната агенция по лекарствата към 2021 г. броят на аптеките у нас е бил 3300, като една трета от тях са концентрирани в София, Пловдив и Варна . Според анализ на Института за пазарна икономика в 20 общини няма нито една аптека,..
" Трябва предизборно да се обединят БСП, "Възраждане", партии като "Атака", поне още 8-10 има такива партии, "Русофили", "МИР" и т.н ., които не се..
" Няма да има достатъчно подписи, за да се сигне до обсъждане . Тази фрагментация на политическия ни живот, това отдръпване от избирателна активност и..
7 или 8 мандата ще променят своята локация след отчитането на данните от последното преброяване и преизчисляването на броя на депутатите, които..