Мащабна експозиция в Националната галерия в София е посветена на 50-годишнината от смъртта на един от най-известните български художници Жорж Папазов. Изложбата може да се види до 19 март и включва 60 живописни творби и 23 рисунки, подредени в седем зали.
Това е първата сериозна ретроспектива на Жорж Папазов в България след експозицията от фонда на музея "Пти-Пале" в Женева през 1988 г. в София. Произведенията, включени в проекта "Жорж Папазов - Осветителят", са от Националната галерия в София, Художествената галерия в Ямбол, която носи неговото име, Асоциацията на приятелите на музея "Пти-Пале" в Женева, Швейцария и Националния музей за модерно изкуство в Загреб, Хърватия. Повечето от тях се показват за първи път у нас.
Кураторът Мария Василев казва, че показаното не изчерпва цялото творчество на Жорж Папазов, но включва всеки период, тема и сюжет, по които той е работил.
Пътят на момчето от Ямбол, стигнало до Париж, чиито творби са в едни от най-големите световни музеи и частни колекции, може да се проследи в тази изложба. Жорж (с рождено име Георги) Папазов е роден през 1894 г. в България и умира през 1972 г. във Ванс, Франция. За 78 години той извървява дълъг път от родния си град до големите европейски столици. Живее в Прага, Виена, Мюнхен, Берлин и Париж, където се установява през 1924 г.
Експозиционният дизайн на архитектите Кирил Асс и Надя Корбут следва в седем зали на втория етаж в Двореца хронологично и тематично прочита на творчеството на художника в контекста на европейския сюрреализъм.
Посетителите могат да видят някои от най-ранните му рисунки, създадени в Прага или провокирани от срещите му с германските експресионисти в Мюнхен и Берлин. Включени са творби, вдъхновени от българската фолклорна традиция.
Централно място в изложбата заемат портретът на майката на художника и картини, посветени на приятеля му Андре Дерен. Има и портрет на Жорж Папазов от Дерен. Един от акцентите в експозицията е версията на Папазов от 1957 г. на картината на Анри Русо "Спяща циганка" от 1897 г. Тя е съпътствана от разработваните по това време серии "Циркови кучета" и "Гладиатори".
В книжарниците на Двореца и Квадрат 500 ще се продава и преведената автобиография "Жорж Папазов. По стъпките на художника", издадена в Париж през 1971 г.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
снимки, предоставени от Националната галерия
Пейзаж от Дордон, 1931, маслени бои върху платно
Любов на плажа, 1929 – 1933, маслени бои, платно върху картон
Пратеници, 1935, маслени бои върху платно
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..