Мащабна експозиция в Националната галерия в София е посветена на 50-годишнината от смъртта на един от най-известните български художници Жорж Папазов. Изложбата може да се види до 19 март и включва 60 живописни творби и 23 рисунки, подредени в седем зали.
Това е първата сериозна ретроспектива на Жорж Папазов в България след експозицията от фонда на музея "Пти-Пале" в Женева през 1988 г. в София. Произведенията, включени в проекта "Жорж Папазов - Осветителят", са от Националната галерия в София, Художествената галерия в Ямбол, която носи неговото име, Асоциацията на приятелите на музея "Пти-Пале" в Женева, Швейцария и Националния музей за модерно изкуство в Загреб, Хърватия. Повечето от тях се показват за първи път у нас.
Кураторът Мария Василев казва, че показаното не изчерпва цялото творчество на Жорж Папазов, но включва всеки период, тема и сюжет, по които той е работил.
Пътят на момчето от Ямбол, стигнало до Париж, чиито творби са в едни от най-големите световни музеи и частни колекции, може да се проследи в тази изложба. Жорж (с рождено име Георги) Папазов е роден през 1894 г. в България и умира през 1972 г. във Ванс, Франция. За 78 години той извървява дълъг път от родния си град до големите европейски столици. Живее в Прага, Виена, Мюнхен, Берлин и Париж, където се установява през 1924 г.
Експозиционният дизайн на архитектите Кирил Асс и Надя Корбут следва в седем зали на втория етаж в Двореца хронологично и тематично прочита на творчеството на художника в контекста на европейския сюрреализъм.
Посетителите могат да видят някои от най-ранните му рисунки, създадени в Прага или провокирани от срещите му с германските експресионисти в Мюнхен и Берлин. Включени са творби, вдъхновени от българската фолклорна традиция.
Централно място в изложбата заемат портретът на майката на художника и картини, посветени на приятеля му Андре Дерен. Има и портрет на Жорж Папазов от Дерен. Един от акцентите в експозицията е версията на Папазов от 1957 г. на картината на Анри Русо "Спяща циганка" от 1897 г. Тя е съпътствана от разработваните по това време серии "Циркови кучета" и "Гладиатори".
В книжарниците на Двореца и Квадрат 500 ще се продава и преведената автобиография "Жорж Папазов. По стъпките на художника", издадена в Париж през 1971 г.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
снимки, предоставени от Националната галерия
Пейзаж от Дордон, 1931, маслени бои върху платно
Любов на плажа, 1929 – 1933, маслени бои, платно върху картон
Пратеници, 1935, маслени бои върху платно
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий..
" Селективното правосъдие е най-страшното , което може да стане в съдебната система." Това заяви пред БНР Явор Божанков от гражданската квота..