Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирослав Павлов: В училище се работи с душа!

Снимка: Личен архив

"Това е кауза!" - каза младият директор на Професионалната гимназия "Васил Левски" в Мездра Мирослав Павлов. Назначен само преди 6 месеца, той вече е успял да направи ремонт на училището и да върне над 20 деца отново в класните стаи.

"Това е поредното изпитание на живота пред мен. Този пост съм го отказвал 7 пъти. Може би съдбата беше решила, че в този момент трябва да го приема", разказа Павлов и добави, че не е приел мястото с удоволствие, защото за него това е огромно предизвикателство. 


Точно преди 20 години на днешния ден съм стъпил в училището и съм станал учител, сподели в предаването "Преди всички" Мирослав Павлов.

Той посочи, че е работил в същото училище като учител по английски език. Тогава видях дете, което на 15 септември плачеше и не искаше да влезе в училище, спомня си той и добави: 

"Пожелах си един ден да направя така, че децата да идват на училище с удоволствие". 



Директорът отбеляза, че е въвел много строги правила в училището, но пък компенсира това с по-уютни класни стаи и екскурзии. Срещам разбиране и от учителите, и от учениците, добави той. 

Според него образованието е застинало някъде там в миналото. Той обаче намира начин да промени нещата. Съобщи, че предстои ремонт на салона, като очаква до месец училището да има почти чисто нов салон. 14 класни стаи вече са ремонтирани, добави Павлов. По думите му предстои изграждане и на център с нови и съвременни уреди за обучението по специалните дисциплини. 



Мирослав Павлов сподели още, че много трудно е привлякъл повече от 20 деца отново в училище. Взеха се крути мерки, направихме и рекламна кампания, изтъкна той. 

Когато човек търси, намира, казва директорът, който е намерил също и петима млади учители, които са се присъединили към екипа им



"Аз не попитах каква е заплатата, когато приех поста. В училище се работи с душа, защото това не е финансова институция", категотичен бе директорът относно исканията за увеличение на учителските заплати. 

Според него професионалните гимназии са кръвоносната система на икономиката. 

По думите му трябва да има реален измерител за качеството на образованието

"Ще бъда успешен директор, когато качеството на образованието се повиши толкова, че аз да съм доволен", категоричен бе още Мирослав Павлов.


Снимки: Личен архив/Мирослав Павлов

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24