Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планинските реки - най-голямата опасност при проливен дъжд и снеготопене

Какво е състоянието на речните корита и защитните съоръжения, които са отговорност на общините? Изпълняват ли се дейностите за превенция на наводненията и достатъчни ли са средствата от общинските бюджети за това?

Снимка: Кети Тренчева, БНР

Най-големи опасности за населените места създават планинските реки, които трудно могат да бъдат укротени при проливни дъждове или снеготопенето при рязко затопляне. Това са изпитвали неведнъж на гърба си местните власти.   

Община Гоце Делчев е получила 600 хиляди лева от Междуведомствената комисия миналата година и едва е заделила още 100 хиляди от бюджета си. За какво стигат те - обяснява кметът Владимир Москов: 

"Нашите възможности са повече за козметично почистване на коритата на реките. За нещо по-голямо, свързано с укрепване на бреговете или корекция - не е във възможностите на бюджета. Според мен трябва да се продължи по-целенасочено, особено към притоците на река Места и самата река, където имаме невралгични места - те са картотекирани, знаят се. Поетапно трябва да се решават тези проблеми. Два от основните й притока Марево и Туфча - там трябва се довърши укрепването на бреговете и на двете реки в населените места, защото създават големи опасности. Разчитаме, че ще се заделят повече средства за превантивна дейност". 

Освен малките реки, потенциална опасност си остава и река Места, която при излизане от коритото си нанася тежки щети на земеделски земи, сгради и подкопава мостове. От години с наноси е затлачен участъкът под моста край село Буково, а  десетките скъсани и некачествено направени диги не са пипнати, споделя Владимир Москов. Според него за дигите трябва да се направи конкретен план за действие. Той подчерта, че някои от нещата могат да се направят с много малко средства, но процедурите са много сложни. 

След голямото наводнение в община Петрич местната власт е свършила доста работа, получила е и помощ от Междуведомствената комисия. Разработено е и ново зониране на критичните места, споделя заместник-кметът Минка Салагьорова: 

"Тези аварийни мерки не са това, което наричаме превантивни мерки. Превантивно почистваме речното корито на територията на град Петрич, това го правим ежегодно. /.../ Дейностите по отношение намаляване риска от наводнения се подчиняват на строго определени правила. Трябва да съобразим дейностите така, че т.нар. критична инфраструктура да бъде запазена, да се подобри. От друга страна - трябва да опазваме и околната среда. Тук вече не гоорим само за средства, трябва да се обърне внимание на много фактори. Правим максималното, за да можем да понижим риска от тези наводнения".

За проблемните участъци и населени места, през които минава река Струма обаче е необходимо държавата и общината да работят заедно и без отлагане. Конкретният пример за отлежаващ в годините проблем споделя заместник-кметът на община Петрич: 

"На няколко пъти сме уведомявали АПИ за състоянието на моста при с. Тополница. Там наистина имаме засягане на самото съоръжение от състоянието на речното корито".

За това как "на парче" се решават проблемите с опасните планински реки е и примерът от Банско. Там с благословията на топлата зима Общината успя да направи важни корекции и прочистване на коритото на река Глазне, но остава нерешен въпросът на най-невралгичната точка над града, където се сливат реките Дамянишка и Бъндеришка. Стойчо Баненски, заместник-кмет на Банско заяви: 

"С една идея сме по-спокойни, но има още какво да се направи. Може би съвсем спокойни ще бъдем, когато довършим корекцията на реката до смесието на тези две реки. Засега там остана участъкът, който е доста критичен. През всичките тези години на много управления там са насипвани земни маси и камъни от речното корито, което при силни води се изнася и се натрупва по вече съществуващата корекция, което създава проблеми. Там искаме да вдигнем стена - това е своеобразно продължение на стените на реката, които в момента съществуват - още 350 метра трябва да ги продължим, за да се уловят двете реки". 

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Част от оборудването на площадката на АЕЦ „Белене“

Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене"

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".  Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..

публикувано на 11.02.25 в 14:11
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59

Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%

Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента.  По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..

публикувано на 11.02.25 в 13:48
Арх. Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Активизацията точно сега по случая "Опълченска" е повече политическа

Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..

публикувано на 11.02.25 в 13:27
Илия Лазаров

Илия Лазаров: Решението на Тръмп за митата няма да се отрази на България

Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..

публикувано на 11.02.25 в 13:27