"Политическото заявление, че няма да бъде допуснат никакъв инцидент по време на честването на Гоце Делчев в Северна Македония, подплатено с пресконференция и с обещанията на македонския вътрешен министър Оливер Спасовски, че този път виновниците са задържани и ще бъдат съдени, не бива да се приема като някаква промяна в политиката на Скопие. Трябва да видим, че този процес е необратим и с ясно зададени контроли и с ясно формулирани цели. Както и че това ще бъде променено от всички партии в РСМ".
Коментара направи пред БНР Димитър Гърдев, експерт по европейски политики на сигурност.
По думите му правителството носи отговорност за цялостната обстановка в една държава:
"Често говоренето и заявленията имат партиен нюанс. Не може отношенията между две държави да се градят на вътрешнополитическия процес в една от тях".
Димитър Гърдев подчерта, че политиците в РСМ трябва вече да са узрели, че са поставени в една нова ситуация - одобрената преговорна рамка, която е с предварителни условия:
"Скопие не е започнало преговори с ЕС и няма да ги започне докато не изпълнят предварителното условие за промяната в Конституцията им и приемането на македонските българи като държавотворен народ".
Според експерта много и от високопоставените политици в РСМ не са наясно с процеса на евроинтеграция и смятат, че този процес може да търпи някакви изключения за тях:
"Илюзорно е усещането им, че имат много време и могат да забавят процеса на интеграция с ЕС. ... В македонското общество се наблюдава много интересен процес и той е свързан с опасенията на албанското малцинство там, че тези дрязги и антибългаризмът ще забавят интеграцията на страната. Само преди две седмици македонските албански партии бяха в Албания и заявиха, че те подкрепят вписването в Конституцията на РСМ на македонските българи като държавотворен народ".
Димитър Гърдев посочи, че политиците в Скопие не си дават ясна сметка, че с одобряването на преговорната рамка двете държави - Албания и Северна Македония - вече вървят самостоятелно по европейския път и Албания много сериозно може да изпревари РСМ:
"Как ще обяснят на македонското общество, че заради едни остатъци от титовски постулати и комунистически доктрини ще се забави интеграцията на страната им в ЕС".
РСМ стана член на НАТО само благодарение на България, категорично изтъкна експертът по европейски политики на сигурност и добави:
"Ескалацията между две натовски държави вреди на политиката на съюза и на стабилността в региона. България трябва ясно да постави въпроса за ангажиментите, които има Скопие като член на НАТО и съюзник на България, защото тази ескалация е абсолютно недопустима. ... В РСМ трябва да си дават сметка, че желанието им за членство в съюзите са обвързани и със задължителни ангажименти, те са напълно основателни да искаме обяснение".
Интервюто на Диана Янкулова с Димитър Гърдев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..