Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подем в изучаването на испански език сред младежите в България

Снимка: БГНЕС

Общо единадесет испански университета участваха на 27 и 28 януари в изложението "Висше образование в Испания", организирано от отдела "Образование" към посолството на Испания. Целта бе българските ученици да се запознаят с образователните възможности в Испания. Това е първото образователно изложение от този вид в България и е резултат от интереса на испанските институции да представят своите програми и да установят връзки с българските университети. Форумът показва подема в изучаването на испанския език сред младежите в България и тесните взаимоотношения, поддържани между двете страни в сферата на образованието. 

През настоящата учебна година над 25 000 ученици изучават испански език в България. От тях 6 800 са от училища по програмата "Испански езикови гимназии и паралелки" от цялата страна. Испанското министерство на образованието и професионалното обучение сътрудничи с българското Министерство на образованието и науката, посочва Анхел Сантамария - съветник в Отдел "Образование" към Посолството на Испания в България:

"Имаме споразумение, което беше подписано през 2001 година между Министерството науката и образованието на България и Министерство на образованието и професионалното обучение на Испания. То е свързано със създаването, развитието и поддържането на училищата по програмата испански езикови гимназии и паралелки. По това споразумение в училищата може да постъпи учител от испански произход, който да преподава испански език или други предмети на испански език. Това не са просто стажанти, а пълноправни учители от Испания. До момента има 18 учители, които преподават в 16 училища в цялата страна на повече от 6 хиляди ученици, за които испанският е първият чужд език. 5 от тях са в София, а останалите във Варна, Бургас, Пловдив, Хасково, Плевен, Ловеч. През декември миналата година споразумението между двете министерства беше преподписано и актуализирано. Според тази актуализация вече и училища от началния етап могат да се включат в програмата и да имат испански преподаватели".

Учениците от испанските езикови гимназии и паралелки имат необходимост от реализация след завършване. Има много добри ученици, които могат да продължат висшето си образование в Испания, посочва Анхел Сантамария.

Испанският език се говори от повече от 500 милиона души като майчин език в 21 държави по света. Преподаването на испански език се увеличава през последните 10 години. Кое прави привлекателно обучението в испанските университети:

"Можете да ги видите на едни от най-високите места в световните класации. Имат изследователски програми в повече от 500 института и изследователски паркове. Предлагат качество, което е признато на световно ниво. Завършилите в испански университети намират работа във всички държави по света. Има много специалности, които се преподават на английски език. Ние сме любимата дестинация на студентите по програмата "Еразъм" в Европа. Има добра връзка между качество и цена. Ние приемаме много топло чуждестранните общности. Предлагат се добри възможности за изучаване на социални науки, архитектура, медицина. Предлагат се около 300 бакалавърски програми и повече от 500 програми за магистратура и докторантура".

Анхел Сантамария изтъква и традицията испански ученици да идват на обучение в България и големия брой студенти по програма "Еразъм", които завършват образованието си у нас. Това са изключителни обстоятелства, за да се направи скок в качеството на двустранното сътрудничество между Испания и България в сферата на образованието, посочва той.

Как се кандидатства в испанските университети, според Ася Мерезчиева от Отдел „Образование“ към Посолството на Испания в България:

"От българската страна има повече специализирани университети. Испанските университети са с общи специалности". 

Проблем е, че в България оценките са по шестобалната система, а в Испания - по десетобалната, посочи Мерезчиева. 
 
Някои от бакалавърските програми или магистърските и докторските програми се водят на английски език. Всеки университет има собствени изисквания и трябва да се провери дали той работи с UNED, където се обобщават тези изисквания. Важно е също се проверят датите за подаване на документи и за изпити. Може да се кандидатства и за стипендии, посочва Ася Мерезчиева.

Испанският студент по програма "Еразъм" Альваро Медина казва:

"Мисля, че въпросът с обучението е решен по-добре в България, отколкото в Испания, защото в Испания университетите са твърде ориентирани към едно нещо. В България в спортните науки, които изучавам, се дава в началото една по-широка обща основа на познанието, а след това в по-горните курсове започва специализацията. Докато в Испания специализацията и тясното профилиране е от самото начало.     
За мен е все едно дали ще работя в България или в Испания или където и да е по света. Важното за мен е да работя това, което на мен ми се иска. Много харесвам спортните науки и по-специално това, което е свързано с възстановяването и рехабилитацията".

Даниел Чикано, който също е студент, добавя:

"Това, което най-малко ми харесва тук е, че студентите по програма "Еразъм" са някак отделени от българските студенти и до скоро нямахме възможност да създадем контакти по между си. През тази зима направихме нещо като студентски лагер на Витоша, свързан със спортни дейности, там се запознахме с българските студенти и бяхме очаровани. Давам си сметка колко много сме пропуснали от това преживяване и много съжалявам, че нямахме възможността по-рано да се срещнем и да общуваме".
"Бих искал предимно в Испания да работя, но бих работил в която и да е друга страна. Специализирам се в спортната психология", казва Даниел Чикано.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Велико Търново отново раздава на гражданите фиданки, храсти и цветя

Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година.  Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..

публикувано на 02.02.25 в 22:02

Върховният комисар на Канада заяви, че страната е "решена да защитава своите права"

Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент.  Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..

публикувано на 02.02.25 в 22:00
Руините на селище, включително бивш католически манастир, на скалистия нос Скарос на гръцкия остров Санторини, архив.

За три дни земетресенията на гръцкия о-в Санторини са над 380

Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..

публикувано на 02.02.25 в 21:33
Американският държавен секретар Марко Рубио пристига на посещение в Панама -  2 февруари 2025 г.

Държавният секретар на САЩ за Панамския канал: Сегашното статукво е неприемливо

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване.  Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..

публикувано на 02.02.25 в 21:32
Снимката е илюстративна

Ще стане ли Сърбия "стартова площадка" за летящи коли в Европа?

Летящи коли за световното експо през 2027-а година обеща президентът на Сърбия Александър Вучич . Готви ли се Сърбия да стане център в Европа за компании, разработващи летящи коли, на фона на трудностите, които изпитва този новостартиращ сектор в Европа? За летящите коли и въздушни таксита - кога и в България? Докато с регулации..

публикувано на 02.02.25 в 21:00
Френският министър-председател Франсоа Байру, 17 януари 2025 г.

Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета

Правителството на Франция начело с Франсоа Байру отново е заплашено с вот на недоверие от парламента заради проектобюджета за 2025 година.  Само преди два месеца, при сходни обстоятелства, депутатите свалиха от поста предшественика на Байру - Мишел Барние.  Новото френско правителство планира дефицит между 5% и 5,5% от БВП за 2025 г. В интервю..

публикувано на 02.02.25 в 20:59

Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране на ботокс

Тази вечер в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано днес от лечебното..

публикувано на 02.02.25 в 20:29