Общинските съветници в Русе дадоха възможност на български инвеститор да оперира летището в дунавския град. Фирмата, която предстои да го направи, обединява интересите на две компании. Първата е на бизнесмена Христо Крушарски, познат във футболните среди като собственик на „Локомотив“ Пловдив.
„До месец май да се направи пистата с осветление и оградата й, за да може да извършваме полети. След това започва по-сложната дейност-асфалтиране на пистата, възстановяване и оборудване на терминала за полети. Трябва да се случи до 3 години. Вътрешните полети не са проблем. Те могат да се осъществяват и в сегашното състояние, но през деня. В рамките на 3-4 години би трябвало летището да придобие статут за извършване на международни полети“, посочи Крушарски.
Втората фирма е на Антони Търницов, който се занимава с проекти в авиацията. Бившият кмет на Русе -Елеонора Николова, пък внесе предложение, което да обвърже инвеститорите.
„Ние сме сигурни за първите две години и никак не сме сигурни за останалите. Затова бих попитала дали не е възможно да се работи на етапи“.
Анета Василева, която е архитектурен историк, критик, публицист и доктор по История и теория на архитектурата, напомни в предаването „Хоризонт за вас“, че летището има и културна, а не само икономическа стойност.
„Летището в Русе е проектирано от един изключително добър русенски архитект - Йордан Бояджиев в периода 1972-76 година. То е сред най-емблематичните примери за завършен архитектурен следвоенен модернизъм. Има обвързаност на всички елементи и изключително ниво на детайлите. От няколко години е във фокуса на внимание на експерти в областта на опазването на културното наследство“.
Положителните новини за инвеститорския интерес трябва да вървят успоредно с информацията, че тази сграда беше оценена като недвижимо културно наследство от национално значение, посочи още тя.
„Това се случи на 19 декември 2022 г и беше гласувано единодушно от Експертен съвет към Министерството на културата. Ценността може само да помогне и не бива да бъде разглеждана като пречка за икономическото развитие на града“.
В момента съдбата на летището е в една неопределена зона, разясни Василева.
„Тя е гласувана като културна ценност от национално значение, но предстои издаване на официална заповед от министъра на културата, за да може летището формално да попадне в защитата на Закона за културното наследство. Ако той не подпише тази заповед, концесионерите не са длъжни да се съобразят с оценката и описанията как да бъде третирана тази сграда в бъдеще“.
Статутът не е нещо страшно, което задължително пречи на инвестиционните интереси, обясни тя.
„Напротив-добавя стойност и помага за развитието на средата и сградата. Не бива да бъде приеман като ограничение, а като допълнителен стимул за развитие. Трябва да има балансиран подход между това какви са определените изисквания, обвързани с ценността на сградата и адаптацията й. Необходимо е успоредно да работят специалисти от много сфери. Това ще направи финалните проекти по-интересни“.
Тя посочи, че в общественото пространство витаят слухове, че процедурата по отдаване на концесия се провежда изключително бързо, за да се изпревари издаването на заповед от Министерството на културата.
Да се опитаме да действаме предварително, когато говорим за сгради от националното културно наследство, а не когато багерите вече са на място, призова Василева.
„Съвременната българска архитектура ще стане по-добра, когато старото и наследеното не се възприема като спирачка на инвестиционните интереси, а ни помага да произвеждаме по-богата и многопластова съвременна архитектура“
Цялото интервю на Спас Крайнин с Анета Василева може да чуете в звуковия файл.
Полицията във Велико Търново задържа жена с нож, която е буйствала и заплашвала лекари и пациенти по коридорите на поликлиниката в центъра на града. Няма пострадали, съобщи за БНР говорителят на Областната дирекция на МВР Мариана Христова. "Получен е сигнал от лекари в поликлиниката, че в сградата има жена, която крещи и се разхожда с нож в ръката из..
Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев". От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната.
Две от най-популярните социални програми - "Грижа в дома" и "Топъл обяд", ще продължат да се изпълняват и през тази година. В това увери социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия. За целта ще са необходими общо около 440 милиона лева. Министър Гуцанов посочи, че са установени отклонения в изпълнението на програмата..
Министерството на отбраната отчита ръст на желаещите да бъдат войници. Техният брой е нараснал между 3 и 5 пъти, след като заплатите бяха увеличени с 30 процента. Министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че увеличението при генералите е около 30 процента, за сержантите - до 33 на сто, а за войнишкия състав процентът е по-висок, защото там е..
Изслушването в Народното събрание за предприетите действия по издирване на Петьо Велков Петков, известен като Петьо Еврото във връзка с повдигнатите срещу него обвинения, беше отложено. В него поради ангажименти няма да участва министърът на вътрешните работи Даниел Митов, а зам.-министър. По темата ще бъдат изслушани още председателят на..
Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1 март 2025 г. да бъде извършвано смесването им за бензинови двигатели от нефтен произход в определено съотношение. Това стана чрез приемане на две четения в едно заседание на промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Вносители са депутати от четирите формации,..
Монтирани са 22 нови стоманобетонни панели в затворения близо 400-метров участък в посока Румъния на Дунав мост при Русе. Основният ремонт на съоръжението се изпълнява по график и без спиране на трафика, който преминава по обновената през миналата година отсечка. Това съобщиха от АПИ. В периода между 29 януари и 4 февруари са демонтирани 26 от..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..