Общинските съветници в Русе дадоха възможност на български инвеститор да оперира летището в дунавския град. Фирмата, която предстои да го направи, обединява интересите на две компании. Първата е на бизнесмена Христо Крушарски, познат във футболните среди като собственик на „Локомотив“ Пловдив.
„До месец май да се направи пистата с осветление и оградата й, за да може да извършваме полети. След това започва по-сложната дейност-асфалтиране на пистата, възстановяване и оборудване на терминала за полети. Трябва да се случи до 3 години. Вътрешните полети не са проблем. Те могат да се осъществяват и в сегашното състояние, но през деня. В рамките на 3-4 години би трябвало летището да придобие статут за извършване на международни полети“, посочи Крушарски.
Втората фирма е на Антони Търницов, който се занимава с проекти в авиацията. Бившият кмет на Русе -Елеонора Николова, пък внесе предложение, което да обвърже инвеститорите.
„Ние сме сигурни за първите две години и никак не сме сигурни за останалите. Затова бих попитала дали не е възможно да се работи на етапи“.
Анета Василева, която е архитектурен историк, критик, публицист и доктор по История и теория на архитектурата, напомни в предаването „Хоризонт за вас“, че летището има и културна, а не само икономическа стойност.
„Летището в Русе е проектирано от един изключително добър русенски архитект - Йордан Бояджиев в периода 1972-76 година. То е сред най-емблематичните примери за завършен архитектурен следвоенен модернизъм. Има обвързаност на всички елементи и изключително ниво на детайлите. От няколко години е във фокуса на внимание на експерти в областта на опазването на културното наследство“.
Положителните новини за инвеститорския интерес трябва да вървят успоредно с информацията, че тази сграда беше оценена като недвижимо културно наследство от национално значение, посочи още тя.
„Това се случи на 19 декември 2022 г и беше гласувано единодушно от Експертен съвет към Министерството на културата. Ценността може само да помогне и не бива да бъде разглеждана като пречка за икономическото развитие на града“.
В момента съдбата на летището е в една неопределена зона, разясни Василева.
„Тя е гласувана като културна ценност от национално значение, но предстои издаване на официална заповед от министъра на културата, за да може летището формално да попадне в защитата на Закона за културното наследство. Ако той не подпише тази заповед, концесионерите не са длъжни да се съобразят с оценката и описанията как да бъде третирана тази сграда в бъдеще“.
Статутът не е нещо страшно, което задължително пречи на инвестиционните интереси, обясни тя.
„Напротив-добавя стойност и помага за развитието на средата и сградата. Не бива да бъде приеман като ограничение, а като допълнителен стимул за развитие. Трябва да има балансиран подход между това какви са определените изисквания, обвързани с ценността на сградата и адаптацията й. Необходимо е успоредно да работят специалисти от много сфери. Това ще направи финалните проекти по-интересни“.
Тя посочи, че в общественото пространство витаят слухове, че процедурата по отдаване на концесия се провежда изключително бързо, за да се изпревари издаването на заповед от Министерството на културата.
Да се опитаме да действаме предварително, когато говорим за сгради от националното културно наследство, а не когато багерите вече са на място, призова Василева.
„Съвременната българска архитектура ще стане по-добра, когато старото и наследеното не се възприема като спирачка на инвестиционните интереси, а ни помага да произвеждаме по-богата и многопластова съвременна архитектура“
Цялото интервю на Спас Крайнин с Анета Василева може да чуете в звуковия файл.
Продължава гасенето на пожара в депото за битови отпадъци край великотърновското село Шереметя. Пожарът е локализиран, затруднения създава силният вятър. Няма опасност за движението по главния път София – Варна и за населението, заяви за БНР Пламен Иванов, директор на Противопожарната служба във Велико Търново: „Пожарът е обхванал от..
Бойко Борисов допусна връщане на масата за преговори с ДБ, но под условие: "В момента, в който "Демократична България" приемат единственото правилно нещо - че партията-победител и нейният лидер трябва да оглавят правителството, аз ще се явя на преговори с тях", каза Борисов в кулоарите на Народното събрание. Ще оставя да ми се катерят по..
В края на тази година или в началото на следващата ще бъде открита процедурата за определяне на концесионер и за възлагане на концесия на летище Пловдив. Това съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов по време на петъчния парламентарен контрол. Караджов отбеляза и потенциала на летището да обслужва зимните чартърни полети със..
Европейският съюз (ЕС) е готов да окаже помощ след силния трус в Мианмар, при което загинаха стотици хора. Това обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която изрази съпричастност с пострадалите от бедствието. Фон дер Лайен допълни, че европейските сателити по програмата "Коперник" вече помагат с информация в помощ..
Извънредно заседание на Областната епизоотична комисия (ОЕК) се проведе в Силистра във връзка с огнищата на птичи грип в страната. Силистра е сред 14-те високорискови области в България. На територията на областта се провежда разяснителна кампания и срещи на специалисти от Агенцията по безопасност на храните с кметове и кметски..
Регионалният исторически музей в Перник организира занимания за децата по време на пролетната ваканция. Те ще се провеждат всеки ден от 31 март до 4 април от 9:00 до 13:00 ч. и по интересен и забавен начин ще запознаят малките посетители с миналото на града. В програмата на "Ваканция в музея" са включени посещения на Историческия музей и..
Покривът на храм "Св. Георги" в Смолян се нуждае от спешен ремонт. При всеки обилен дъжд водата се излива и вече е нанесла сериозни щети на конструкцията и старите ценни стенописи в храма. "Свети Георги" е един от най-старите храмове в района, построен преди 168 години. Оттогава са и тиклите на покрива. С времето те са се разместили до..
София е с традиции в градоустройството, имала е канална мрежа, водопроводна, преди 2000 години, а сега градски тоалетни няма . Това каза в..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..
Все още, когато кажем български бандонеонист, се сещаме за него, но той самият прави много и големи усилия това скоро да се промени. Той е Стоян..