Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Радев не желае посредници между него и гражданите"

Ружа Смилова: Виждаме ясна заявка за популистко упражняване на власт

"Подготвя се почвата за това гражданите да свикнат с мисълта, че не е непременно да имаме парламентарна република"

Ружа Смилова
Снимка: БУЛФОТО

"Политическият климат в страната е доста драматичен. Битките са изострени до краен предел". Това заяви пред БНР Ружа Смилова - преподавател по политически науки в Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Този кабинет изпълняваше задълженията си в една трудна среда, отчете тя. Според нея всеки, който влиза в политиката в България, трябва да се въоръжи със здрави нерви и да е готов за битки.

В предаването "Преди всички" Смилова изказа мнение, че този най-дълго управлявал служебен кабинет е и доста политизиран. Той встъпи с ясна заявка за дълъг престой във властта, отбеляза тя и припомни, че са последвали смени на хора на много позиции, както и приемане на дългосрочни стратегии. А това не е работа на служебни кабинети, смята тя. 

"Политизацията на този кабинет ясно пролича във взимането на страна в предизборната кампания както от страна на президента Радев, така имаше и доста рязки изказвания на министри в тази кампания, основно критикувайки предходния кабинет - този на Кирил Петков", коментира Ружа Смилова.

Тя подчерта желанието за трайно оставане в политиката на този кабинет или отделни участници в него. По думите й "пряк отчет пред гражданите" е нещо безпрецедентно.

По време на отчета нямаше никаква възможност за поставяне на въпроси, отбеляза още Смилова и добави мнението си:

"Той малко напомняше на една много популярна форма на общуване с гражданите - тази на Владимир Путин, който провежда ежегодно пряка линия с гражданите. 3 часа слушахме за безпрецедентните успехи на кабинета, като голяма част от тях бяха просто рутинно изпълнение на задълженията, да - преодоляване на някои проблеми, свързани с кризата, и отчитане на успехи, които бяха завършване на проекти или започнатото от предходни кабинети".

Според нея на фона на тежката политическа криза този отчет е "прозвучал като самохвалство, което не прави чест"

"Задава един модел на общуване с публиката, с гражданите, който цели да заобикаля стандартните канали за медиация и представителство. Общуването ще тече между изпълнителите на властта и гражданите директно, без посредничеството на медии, законодателният орган. Това е много характерно за популистки мобилизации. Виждаме в такива методи ясна заявка за популистко упражняване на власт. Виждаме го в някои от изказванията на Румен Радев, за съжаление го виждаме и в изказвания на главния прокурор Иван Гешев. Този популистки рефлекс започва да се налага като модел на поведение, който подрива парламентаризма в България, подрива идеята за представителна демокрация". 

Смилова вижда дивидент на Румен Радев в това, че се налага се убеждението, че управление на страната е възможно и "на ръчно управление", без посредничеството на парламента:

"Подготвя се почвата - за това гражданите да свикнат с мисълта, че не е непременно да имаме парламентарна република, може да имаме президентска република и нещата ще вървят не по-зле отколкото когато кабинетите са излъчвани от работещ парламент. Това е опасно. В този отчет на кабинета видяхме за какво ще става дума, ако имаме президентска република и кабинет, назначаван директно от президента - който кабинет не се отчита пред НС, не получава критична обратна връзка, а безконтролно упражнява властта си и е способно и напълно легитимирано да си дава винаги отлични оценки на свършеното, като не отбелязва несвършеното. Радев ясно показва, че не желае да има посредници между него и гражданите. Това е сериозна заплаха". 

Според нея "протакането не връчването на мандатите, което наблюдавахме, и забързването при третия мандат и то на партия, за която беше ясно, че не може да състави правителство, показва намеренията за упражняване на власт от президента". 

Имаше и добре работещи министри, каза Смилова и даде пример с Крум Зарков. По думите й той определено е свършил работа, която няма как да не му бъде написана в неговия актив. 

Основното, което ще води президента при избора на кабинет, е утвърждаване на образа на служебен кабинет "Гълъб Донев 2" като успешен модел на управление - по-безконфликтно, по-консенсусно управление, което идва като контрапункт на това, което виждаме в НС, изказа мнението си Ружа Смилова. Според нея идеята на Радев ще е да покаже, че управление в страната е възможно, без караници.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Захари Захариев

Проф. Захари Захариев: Многополярният свят кореспондериа с многополюсна безотговорност

"Между Китай и Русия се изгражда своеобразен феномен. Многополярният свят кореспондира с многополюсна безотговорност . Многополярност няма нито в природата, нито във физиката. Винаги полюсите са два. Голямата ни драма беше, че досега имахме еднополярен, а след това на базата на противопоставянето на много страни минахме в широкото използване на..

публикувано на 23.03.23 в 14:41
проф. Здравка Валерианова

Проф. Здравка Валерианова: Стигнахме до колапс на злокачествените заболявания

Профилактиката, каквато е в момента, не отговаря по никакъв начин на изискванията за качествен онкологичен скрининг . Това заяви в интервю за БНР проф. Здравка Валерианова, която има над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Тя е ръководител на раковия регистър...

публикувано на 23.03.23 в 10:07

Инж. Иван Моллов: Има сериозни рискове пред изпълнението на ВиК инфраструктурните проекти

Има сериозни рискове за изпълнението на ВиК инфраструктурните проекти, за които липсва индексация . Това заяви пред БНР инж. Иван Моллов, заместник-председател на Камарата на строителите. Той е категоричен, че тези проекти трябва да се реализират, като необходимите средства за индексацията им е 450 млн. лв. Ако не успеем да ги завършим..

публикувано на 22.03.23 в 10:42

Илия Вълков: Българските медии правят много компромиси със съдържанието

" Българските медии са недостатъчно добре финансирани и правят много компромиси със съдържанието ". Това заяви пред БНР преподавателят по журналистика в УНСС Илия Вълков. "Особено при частните медии - там много често намеса в редакционното съдържание имат рекламните и търговските отдели. Това е проблем. В обществените медии пък има други форми на..

публикувано на 22.03.23 в 09:52
Александър Йоцев

Александър Йоцев за мерките срещу високите цени: С бариерка искат да спрат набрал скорост влак

" Ако си представим хипотетично, че държавата ни се намира в Сахара, ние щяхме да внасяме пясък . Такава е нашата логика." Това каза пред БНР Александър Йоцев, изпълнителен директор на Съюза на търговците на храни, бивш шеф на борсата в Слатина. Йоцев вижда в мерките на държавата срещу високите цени " повече или по-малко хаотични..

публикувано на 21.03.23 в 08:16

Изкуствен интелект в образованието?

Ивайло и Мирела са ученици в 12 клас в Природо-математическата гимназия в Ловеч. Вече са изпробвали уменията на ChatGPT. "Използваме го за задачи по математика. Учудващо си реши задачата с една грешка в началото, но като му кажеш какво е сгрешил, си го поправя и си решава задачата. Когато се задава въпрос на български, малко греши.  Бърка доста на..

публикувано на 20.03.23 в 11:12

РЗИ: Нямаме извънредна ситуация с варицела и скарлатина

В момента не се намираме в извънредна ситуация по отношение на разпространението на варицела и скарлатина , съобщиха от РЗИ.  Репортерска справка на БНР от сайта на РЗИ обаче показва, че в една и съща седмица през 2019 и 2020 г. разпространението на скарлатина е било 25 и 19 случая. За същата седмица през 2023 г. те са били 151.  Има..

публикувано на 20.03.23 в 09:28