Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност. Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още много медали от международни състезания.
Борис е тъжен, когато е далеч от България, но иска да учи в чужбина, за да е сред най-добрите от най-добрите. И се надява държавата да подкрепя своите таланти.
Многото участия и медали от редица олимпиади по информатика довели Борис Михов до тазгодишното отличие "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели".
"Състезанията са стероиди за мозъка", казва той. Любовта на Борис Михов към математиката и информатиката започнала в къщи, след това продължила в училище.
"Когато си се родил с нужда да разбереш, имаш необходимостта да видиш какво стои зад завесите – това чувство за търсене, за разбиране ме е движило непрекъснато напред", споделя той. Той определя решаването на задачи и участието в състезания като хоби.
Сложността на задачите по математика от олимпиадите е като за университета, казва Борис Михов. Затова със знанията си помага дори и на своите съученици от математическата гимназия, макар и те също да разбират доста.
Още не завършил СМГ "Паисий Хилендарски", Борис Михов вече обучава по-малките. Това става в школа по математиката и информатиката. Борис казва, че сред причините е и фактът, че когато той е започвал, е имало малко учители, които да му обясняват. Според него ключовите класове са 5-и и 6-и, когато се разбира дали ще се откажеш или ще продължиш да се занимаваш в тази сфера.
Засега Борис няма отговор на въпроса какъв иска да стане в бъдеще, но не изключва и професията учител. Но знае, че след училище ще учи в университет в чужбина.
И като човек, който сега е в 12-и клас и търси начини за финансиране на собственото си образование, Борис Михов не пести критиките за минусите на българското образование. За образованието той се надява да не бъде толкова остаряла системата.
"Образователната система първо трябва да си намали очакванията. Второ – да увеличи КПД-то си. Трето – да обръща повече внимание на учениците", надява се Борис Михов, който иначе съветва своите съученици да правят онова, което им е интересно.
"Ако не правим нещата, които искаме, то ние защо сме тук".
Според него българската образователна система е много по-математически насочена. Макар да има начин да се подобри, доста лесно дава IT-кадри, подчерта той и добави:
"България като място, ако се развива по добър начин, ще става много по-лесно. Дори нашата финансова политика като държава е много привлекателна за чуждестранни компании. Ако ние успеем да действаме като хората, по начин, който не е побългарен, ние много лесно можем да привлечем повече хора. Имаме потенциала да се развиваме като цяло".
Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..