Точна прогноза за лихвите по кредитите и депозитите трудно може да се направи. Това посочи пред БНР икономистът Лъчезар Богданов.
„България не е изолиран остров. Имаме доста сериозен апетит към спестяване в банкови депозити. Банките са доста ликвидни и не се конкурират за привличане на средства чрез увеличаване на лихвите по депозитите. Няма сериозно вдигане на лихвите по ипотечните кредити, които са обвързани с лихвите по депозитите. Това е засега. По-скоро е спокойно, но не може дълго да сме разкачени от европейския кредитен пазар. Ако в Европа трайно се установят по-високи лихвени нива, това ще означава по-високи лихви и у нас. Вероятно ще започне да се случва в по-плавен порядък“.
Той коментира и приетата вчера формула за минималната работна заплата. Тя ще бъде в размер на 50% от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца. Точният размер ще се определя до 1 септември на текущата година.
„Тази формула не е особено сложна, но е крачка напред. Отпушва няколко години, в които хем се говори за това, хем никой нищо не прави. Вероятно ще има натиск да бъдат отчитани и други икономически параметри. Взима се тази играчка от ръцете на политиците-и тези, които на власт, и на намиращите се в опозиция. Отнема се също от силата на работодатели и синдикати, които си играят с тази играчка“.
В САЩ има забавяне на инфлацията от 5 месеца, в еврозоната-също, посочи той.
„Рекордът беше постигнат през октомври. Имаме 3 месеца на устойчив спад на инфлацията на годишна основа. През януари във всички страни, без Словакия, инфлацията е паднала чувствително спрямо октомври. Най-съществените причини са две. Първата е успокояването на енергийните пазари. На второ място са ясните сигнали от Федералния резерв и от ЕЦБ, че са сериозни и ще направят каквото трябва, повишавайки лихвите и ограничавайки паричното предлагане, за да охладят икономиката и да ударят спирачка на инфлацията“.
Хърватия влезе в еврозоната в началото на годината.
„Там имаше темп на нарастване на цените малко по-късно от другите страни в Европа. Това е общият тренд, който няма пряка връзка с приемането на еврото. В Европа има проблем с високата инфлация и той не е изчезнал, макар и да наблюдаваме намаление от върха през септември и октомври.“
През пролетта на миналата година очакването за енергийната криза в Европа беше за много по-тежко положение, припомни той.
„Оказа се, че кризата започна да се разреша по-бързо, отколкото се очакваше и с по-малко негативни ефекти. Облаците леко се разсейват. Прогнозата е по-малко песимистична. Очаква се забавяне на европейската икономика, това ще се пренесе и към България. При повишаване на лихвите и охлаждане на кредита може да се очаква и забавяне на икономическата активност в цялата еврозона. Този ефект ще се пренесе и към българския бизнес. Забавяне на икономическия растеж ще има, но избегнахме най-черния сценарий. Няма голяма икономика в Европа, която се очаква да бъде в рецесия през следващата година. Това се дължи на факта, че Европа успя да се справи с кризата на енергийния пазар“.
Цялото интервю на Марта Младенова с Лъчезар Богданов може да чуете в звуковия файл.
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влиянието на Пеевски през други партии. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов веднага отрече обвиненията и предупреди, че..
Над 550 хиляди души са подпомогнати с пакети с основни храни и с 9 вида хигиенни материали по европейската програма "Храни и основно материално подпомагане" през миналата година. Българският червен кръст е партньорската организация, която раздава на най-нуждаещите се пакетите и отчита, че 414 хиляди такива с храни и 387 хиляди за лична..
Парламентът ще приеме за обсъждане проект на декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна - извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН, и ОССЕ. От управляващата коалиция подчертаха, че целта е да се спрат..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..