Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За един софийски бар

Какви места са определящи за атмосферата на София? "НДК, Ректората и Народния театър", ще каже някой.  "Парковете и междублоковите градинки", ще допълни друг. "Панелните квартали" или "Боклуците", също са  възможни отговори. Естествено, всичко вече изброено допринася за облика на столицата. Също както и дупките по улиците, графитите по стените, боршът от старо и ново строителство и всичките видове столичани. И още нещо много важно - баровете!

Особено като говорим за центъра на града, трябва да отбележим същестуването на автентичния софийски бар. "Непретенциозен" е думата, която най-добре го описва и тя важи за цените, избора на напитки, интериора и самите клиенти. От всичко това следва уют, както и малко смешния факт, че чисто нови заведения, направени с и за много пари, се опитват да изглеждат "оръфани", за да вземат и те от магията. Това, разбира се, се получава трудно. Автентичните барове са захранени с години паметни и безпаметни преживявания на своите посетители, ангажираща музика, някоя много специална вестникарска изрезка до вратата и надписите в тоалетните.  

За да сме честни, този бар не е уникална черта само на София - споделят я всички големи европейски градове. На Запад заради споменатата непретенциозност за тях се е наложил термина "dive bar".  Горди негови представители тук са места като "Билкова", "Long John", "Хамбара", "Лорка", "Gabba Bar", "Maze", "Barfly" и още доста барове и барчета.

В "Изотопия" отдаваме почит към всички тях и тяхните съдържатели като разказваме за един специален екземпляр от тяхната порода. Въпросното заведение можете да го знаете като "Тулово", "Стария вход", "Английския двор" и като "кафето зад Телевизията". Но името му е "Наклона" - намира се на наклонената улица "Тулово" до БНТ. През есента стана на 30 години. Ако сте го посетили през 1996, през 2006 и вчера, няма да имате усещането, че сте били на различно място в някой от трите пъти. От 3 години насам, през и отвъд пандемия, за поддържането на този специален софийски бар, известен със своя работещ телефон с шайба и вярното улично куче Киара, се грижат четири приятелки.

Успяхме да говорим с три от тях - Калина, Александра и Марина - и разбрахме: как един бар се предава през поколенията, какви посетители го правят специален, как се справят с досадниците и кои питиета да не им поръчвате. Измежду много други неща.

Нашият разказ за  бар "Наклона" можете да чуете след 3-тата минута на този епизод от подкаста ни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53