През последната година редица български партии, особено тези, които описват себе си с термините на правоверния евроатлантизъм, направиха и невъзможното, за да ни убедят как България веднага трябва да вдигне ветото върху началото на преговорите на Скопие за членство в ЕС. Обясняваха ни, че това бил единствено правилният, единствено верният евроатлантически подход и че само така можели да се оправят отношенията между двете държави. В същото това време България беше подложена на огромен натиск от страна на Брюксел и Вашингтон да вдигнем колкото се може по-бързо ветото. Нашите евроатлантически партии избягваха да обсъждат тази тема, но беше очевадно, че действат в тесен синхрон с нарежданията на началниците от чужбина.
И в крайна сметка тези партии постигнаха това, което си бяха наумили. Или, казано политически некоректно, изпълниха идващите от чужбина инструкции. На 24 юни 2022 г. с гласовете на ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС в Народното събрание ветото над Скопие беше вдигнато. И, разбира се, всички ние заживяхме с очакването да настъпи рязко затопляне на отношенията между двете държави. Защото, нали, именно в това ни убеждаваха дълго време евроатлантическите партии. Лидерите на някои от тях дори изгаряха от нетърпение да вдигнат ветото колкото се може по-бързо. Спомнете си поведението на бившия премиер Кирил Петков, който едва заел най-важния пост в държавата, се затича към Скопие, за да уверява македонските си колеги в добрите си чувства. Изобщо държеше се така все едно ние, а не РСМ иска да стане член на ЕС. Дори се наложи президентът Румен Радев да свиква специален КСНС, за да охлажда Кирчовия ентусиазъм.
Либералният коментариат също даде всичко от себе си, за да бъде свалено час по-скоро българското вето над Скопие. Грантовите анализатори не спираха да говорят и пишат как веднага сме били длъжни да направим това, ако искаме да се покажем като цивилизовани европейци.
Заедно с политиците от споменатите вече партии умнокрасивитетът ни убеждаваше, че вдигането на ветото ще издигне на нови висоти отношенията ни с РСМ и ще настъпят вечни мир и любов между нас. Е, в крайна сметка техните желания се сбъднаха. България свали ветото и зачакахме „септември да стане май“, тоест да настъпи така красноречиво обещаваният ренесанс в отношенията между двете държави.
На практика обаче стана нещо съвършено различно. Български културни клубове бяха нападани, подпалвани, даже се стреляше по тях. Разбира се, върхът на антибългарската истерия стигна при нападението срещу гражданина на РСМ с българско самосъзнание Християн Пендиков. Властите в Скопие обясняваха, че това били изолирани случаи, с които те нямали нищо общо. Само че едва ли екстремистите щяха да действат по такъв вандалски начин, ако не усещаха, че деянията им ще останат безнаказани, ако не виждаха, че от най-високо място ги гледат благосклонно. Защо стана така? Защо не се сбъднаха всички онези красиви слова на нашенските умнокрасиви политици и анализатори, които се кълняха, че е достатъчно да вдигнем ветото и в РСМ рязко ще ни заобичат?
Поради една много проста причина. Политиците в македонската държава възприеха вдигането на ветото не като жест на добра воля, а като израз на слабост от страна на София. Те дълго време натискаха през най-различни европейски и американски институции, за да направи нашият политически елит желаното от тях. И в Скопие, съвсем правилно между другото, празнуваха победата. София се огъна след техния натиск, как няма да празнуват. А победителите не изпитват любов към победените. В най-добрия случай изпитват снизхождение, а по-често и особено когато не са особено интелигентни, се отдават на агресия. Нашите политици бяха длъжни да помислят за всичко това. Те обаче нямаха време да разсъждават. Те бързаха да изпълнят нарежданията.
От 1 март в Софийския университет "Св. Климент Охридски" наемите за студентските общежития са повишени с 40% . 24 лева без консумативите е сумата, която към днешна дата заплаща един студент, като преди това е била 18 лв. Останалите висши училища в страната към момента са запазили цените си. Това обясни пред БНР Даниел Парушев, председател..
Работата на социалния работник е благородна и удовлетворяваща . За съжаление, това остава невидимо за по-голямата част от хората. В обществото се възприема като натоварваща професия, която е трудно да се практикува. Това коментира пред БНР Миряна Сирийски - програмен директор на Фондация "Светът на Мария". "Ти всъщност си ориентиран около..
Оттук нататък по-важно ще бъде посещението на китайския президент Си Цзинпин и срещата му със Зеленски. Интересно е какви гаранции може да даде Китай на Украйна и какво ще предложи Пекин на Киев . Това каза в интервю за БНР доц. Искрен Иванов, политолог, университетски преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти...
Изследователската компания OpenAI представи четвърта генерация на модела GPT. Всъщност става дума за наследника на GPT-3.5, върху който е изграден и самият ChatGPT. Най-забележителната новост при GPT-4 е, че той може да възприема като входни данни не само текст, но и изображение. Следват характеристики като подобрена креативност, по-напреднали..
Словесното съчетание „цъфтяща пустиня“ само на пръв поглед е оксиморон. През февруари и март пустинята наистина цъфти. Тогава всяка капка дъжд е като жълтичка. Вярно е, че най-страшните наводнения стават точно в пустинята, където няма гори или езера, няма какво да спре пороите. Но това е и времето, в което цялата растителност се опитва да..
Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова. Поканих Красимир Владимиров, християнин, който е социален асистент на своето дете, защото в третата неделя на Великия пост, неделното четиво ни призовава да живеем живот на жертвоготовност и саможертва по примерът на Спасителя. Красимир ще сподели своя път с Бога. Но нека първо..
Семейство пчелари от Смолян получиха официално приза „Пчелар №1 на България за 2022 г.“ Надежда и Недко Митеви бяха номинирани като ферма развиваща пчеларство на високо професионално ниво. Надежда Митева съветва потребителите да купуват продукти от пчелари, които познават и са сигурни, че техният мед не е смесен с нищо. Митеви..
Картина на световноизвестния художник Джаксън Полък е открита в България при операция на ГДБОП и гръцките служби за борба с организираната..
В момента не се намираме в извънредна ситуация по отношение на разпространението на варицела и скарлатина , съобщиха от РЗИ. Репортерска справка на..
" Ако си представим хипотетично, че държавата ни се намира в Сахара, ние щяхме да внасяме пясък . Такава е нашата логика." Това каза пред БНР Александър..