Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба „Следите на съвременното турско изкуство“ беше открита в София

„Следите на съвременното турско изкуство“
Снимка: галерия "Мисия"
Изложба със съвременно турско изкуство беше открита тази седмица в столичната галерия „Мисия“ към Държавния културен институт. Експозицията се организира с подкрепата на посолството на Република Турция в България и българското министерство на външните работи.  

100-годишнината от основаването на Република Турция е поводът за изложбата „Следите на съвременното турско изкуство“. Това е и първата експозиция за 2023-та в галерия „Мисия“, а на откриването присъстваха редица дипломати и разбира се турската посланичка у нас Айлин Секизкьок.  

„Следите на съвременното турско изкуство“

В експозицията представена живопис, скулптура и керамика на 33-ма добре познати в южната ни съседка творци като професорите Ергин Инан, Сюлейман Саим Текджан, Халил Акдениз, Айдън Аян и Мустафа Пилевнели. 

На откриването на изложбата гостува и един от доайените сред турските художници – проф. Деврим Ербил, определян като „поета на живописта“ заради увлечението си по природните пейзажи, ритъма и движението на живота. Проф. Деврим Ербил все още работи като преподавател в катедра „Изобразително изкуство“ на Академията за изящни изкуства в Истанбул:  

Синият цвят е цвят, който турците много харесват. Той се използва още от древни времена при направата на килими, прибори за хранене, чинии и различни произведения на изкуството. А то – изкуството, е помагало на старите турци да запълнят тази празнота, която им е давала пустинята и териториите, които те са обитавали.  

Днешните турци харесват най-вече синия и червения цвят, а един човек на изкуството трябва да обича всички цветове. Хората, които купуват моите творби, обикновено предпочитат синия и червения цвят. Затова и аз с удоволствие и любов използвам тези цветове активно. Турското изобразително изкуство и като цяло турското изкуство има много дълбоки следи. Притежаваме културно богатство, което е много рядко срещано в сравнение с други географски области. Има една среда на богата култура, която е създадена както от по-древните племена, така и от новодошлите.  

„Следите на съвременното турско изкуство“

Изкуството сближава хората, така че те да имат по-хубави дни. Ще бъдем много щастливи да приветстваме в нашата страна български художници, артисти, писатели и изобщо хора на изкуството, защото ние сме близки съседни и приятелски страни. Имаме и много съграждани, които живеят в България, както и обратното и вярваме, че те ще бъдат мост между двете култури и двете страни. Моят прадядо и моята прабаба са се преселили от България в Турция през 1900-та година. Затова и много бих искал да говоря сега на български, но на тези години трудно мога да науча езика“. 

Културното наследство на Анадола винаги е било във фокуса на творчеството на проф. Деврим Ербил. С огромното си историческо местоположение и природа Истанбул е една от неговите страсти. Това е градът в който той живее вече 60 години.  

Колекцията „Следите на съвременното турско изкуство“ може да се разгледа в галерия „Мисия“ до 10-и февруари. 

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10