Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За първи път на български читатели ще видят автентични документални свидетелства"

Дълбините в политиката на Кремъл в "СССР и Източна Европа 1941-1991"

Проф. Йордан Баев: СССР е субектът. Източна Европа е обектът

Снимка: Pixabay

Американският съветолог Марк Крамер ще представи тази вечер в Клуб "Перото" книгата си "СССР и Източна Европа 1941-1991".

Мащабното изследване на Крамер излиза първо на български език, а в края на 2024 г. се очаква и тритомно издание на тази тема.

Проф. Крамер е експерт по проблемите на Студената война и Източния блок, преподава международни отношения в Харвард. Старши сътрудник е на Центъра за руски и евроазиатски изследвания към университета.

Това е книга, резултат от близо 40 години изследвания на автора, поясни пред БНР проф. Йордан Баев, специалист по съвременна дипломатическа, военна и разузнавателна история.

Още от средата на 80-те години Марк Крамер пише за съветските интервенции в Източния блок. Той е сред първите изследователи, които имат възможност да работят с архивите на Кремъл от времето на Перестройката и годините на Елцин след това, посочи проф. Баев.

"За първи път на български читатели ще могат да видят автентични документални свидетелства за политиката на Кремъл, най-строго пазени тайни."

"СССР всъщност е субектът. Източна Европа е обектът. Ще видим как се гради политиката и какви са тайните намерения на Кремъл относно запазване на своята сфера на влияние в Източна Европа", разказа Йордан Баев в предаването "Хоризонт до обед".

Последните 300-400 страници от книгата се фокусират върху разлома на Източния блок при Михаил Горбачов.

В контекста на руската политика в бившето постсъветско пространство "някакви паралели от края на Студената война и това, което се случва днес, могат да бъдат направени", смята проф. Йордан Баев. По думите му "съвременната история ни дава много податки за това, което се случва днес".

Запитан за съветския или руски модел на империализъм, проф. Йордан Баев коментира:

"Това е наследството на Руската империя. Книгата започва със Сталин и Източна Европа от годините на Втората световна война. Тези цели на империята още от времето на Петър Велики и Екатерина Велика, и Сталин се опитва да постигне, включително с онзи опит свои бази да създаде на Босфора. Това е едното обяснение. Другото обяснение е идеологическо. Всички знаем, че Студената война е преди всичко идеологически сблъсък на две социални системи."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50
Пампорово

Как Пампора - Райчо Белев и неговият керван дават името на известния курорт

Пампорово е пълно с туристи , особено в почивните дни. Обичайно продължителността на престоя е дълъг уикенд около 3- 4 дни , една седмица или 10-на дни. Според почиващите на Пампорово курортът е уникален като природни дадености, възможност за почивка, за забавление и на децата . Хората, които от близкия голям град Пловдив са си купили имот на..

публикувано на 19.08.24 в 10:43

Какво е празникът на скромната кухня в Италия - страната, в която храната е нещо свято?

В Италия като сценарий от филм на италианския режисьор от Тоскана Леонардо Пиерачони е празникът "Кухнята със скромен произход"  – олицетворение на териториално и национално самоуважение.  За италианците тяхната кухня е нещо свято: тя е майка, родeн кът и национална гордост.  Няма италианец, който да се отрича от някое ястие -  било то..

обновено на 18.08.24 в 22:48