Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не стреляйте по 48-ото НС, то толкова може." Артистичен поглед към отишлия си парламент

Снимка: Ани Петрова

48-ото Народно събрание остава в историята с много драматизъм и заслужили артистични изпълнения. В този парламент на преден план изпъкнаха театрални заложби и философски уклон. Един от характерните белези на вече разпуснатия парламент бяха среднощните заседания.

"Пак започнахме да говорим по средата на нощта за важните въпроси за българските граждани", тревожеше се Кирил Петков от ПП.

"Радвам се, че в 2 без 15 сме се събрали на това приятно заседание", не остана по-назад Андрей Гюров от ПП.

Депутатите се отдаваха на музиката, киното и литературата. 

"Обръщам се към Вас, г-н председател, да Ви кажа, че няма процедура, която да се казва: "Не стреляйте по пианиста, той толкова си може", гласеше една от репликите на Елисавета Белобрадова от ДБ по повод "закачки" на тази тема между председателстващия Росен Желязков от ГЕРБ  и Рамадан Аталай от ДПС.

Снимка: БГНЕС

"Това навярно е "малка нощна вербална музика", предполагаше Росен Желязков.

В обращение бяха термини като "цирк", "панаир" и "зрелища".

Не само класика имаше в парламента, имаше и съвременни пърформанси. Авторът на един от тях бе Искрен Митев от ПП:

"Г-н Сабрутев, ще оставя това кошче тук, за да можете да оставите този доклад на място, където заслужава да бъде оставен."

Росен Желязков, Вежди Рашидов и Йордан Цонев на председателската трибуна в пленарната зала Снимка: БГНЕС

Какво ли не видя в своя край в 48-ото Народно събрание… Рухнаха сценариите за съдебна реформа, за бюджет, за правителство.

Общата равносметка на Любен Дилов-син за изминалите две години на сцената на жълтите павета беше:

"Пълен хаос и пълен волунтаризъм, парламентарен." 

"Никой вече не ви вярва. Сбогом, аматьори!", артистично отбеляза Десислава Атанасова от ГЕРБ.

"В нашето правителство няма артисти, а има министри", е друга знакова реплика от близките месеци, която ще запомним, но тя не е на парламентарен герой, а на служебния премиер Гълъб Донев.

"Вече си представях заглавията в медиите - Гълъб Донев отлетя от Министерския съвет", сподели още той, докато все още имаше надежди за съставяне на правителство.

"Искате ли да ви кажа как Гълъб Донев ще прави бюджет? Перо по перо", шегуваше се междувременно Бойко Борисов.

Неразбориите в парламента бяха съпъствани и от такива около сградата, свързани с реденето на емблематичните жълти павета  Снимка: БГНЕС

"България затъва все по-дълбоко от тези театри на сенките, които ние разиграваме тук", изтъкна пък дълбокомислено Христо Иванов от ДБ. 

"На изпроводяк сега, дето се вика, освен една панихида, не виждам какво точно можем да направим", не скри песимизма си той. "Отиваме на избори – това е реалността."

В архива ще останат и откровения като това на Радостин Василев от "Продължаваме Промяната":

"Уважаеми г-н Рашков, Вашата лекция по НПК предизвика тежки психически разстройства в колегите от ГЕРБ и ви моля – въздържайте се от толкова тежки експертни изказвания от трибуната, защото те водят до много сериозни ментални изкривявания."

Още фамозни изпълнения от сцената на Народното събрание чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22