Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Стайков: Посещението на Джеймс О'Брайън е изключително лоша оценка за работата на прокуратурата

Николай Стайков

Посещението в България на Джеймс О'Браян - ръководител на Офиса за санкции в Държавния департамент на САЩ, е една изключително лоша оценка за работата на прокуратурата в България. Това заяви пред БНР Николай Стайков, разследващ журналист, част от екипа на Антикорупционния фонд.

Очаквам да има ясно послание

Новият списък със санкционирани по „Магнитски“ е изключителен шамар за българските институции, посочи още той.

„Това не са непознати имена. Някои от тях са били обект на журналистически разследвания, има такива, които  са достигали до прокуратурата. Обикновено това е свързано и с имуществена проверка в Антикорупционната комисия. Изниква логичният въпрос дали институциите са си свършили работата“. 

Румен Овчаров и Владислав Горанов са минавали през прокуратурата и не е излизало нищо, напомни той.

Искам оставката на главния прокурор още когато беше само номинация, категоричен е журналистът. 

„Причините са много. Ще напомня за провала на делото „КТБ“ и замитането на имена в най-големия корупционен скандал за миналото десетилетие“

„Антикорупционната комисия, която се е покрила в тези служебни времена, не дава знак за активна дейност.  А би трябвало да покаже какво е свършено и какво ще бъде направено“. 

Преди година и половина имаше списък с обвинения и описани корупционни схеми, но липсваше конкретика за финансови трансфери и за лично финансово облагодетелстване, обясни журналистът.

„Сега има конкретна информация за хората от този списък. Големият въпрос е дали ще се мине само с едно формално запитване до финансовото министерство на САЩ и съответните британски органи“. 

В режима на санкциите се включва нов играч-Великобритания, посочи Стайков.

„Страната  разполага с механизми, с които да събира информация. Участието й е още една верификация за изнесената от САЩ информация преди година и половина“. 

Има един дългосрочен ангажимент за осигуряване на външен натиск върху най-корумпирания член на ЕС, посочи той. 

"Корупцията не е само вътрешен проблем". 

Цялото интервю на Спас Крайнин с Николай Стайков може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови камери следят за нарушения на пътя в Атина и Солун

Гърция затяга контрола на пътния трафик с нови камери в Атина и Солун. Нови 1380 камери се поставят в Атина, съобщиха от министерството на транспорта. Те ще фиксират в реално време всички пътни нарушения, като информацията ще постъпва в център на Пътна полиция. Собственикът на автомобила, извършил нарушения, ще получава информация и..

публикувано на 28.11.24 в 11:46

Операция "Адмирал" срещу най-голямата ДДС измама в историята на ЕС

Над 350 обиска са извършени в 16 страни членкина ЕС, включително България, съобщи Европейската прокуратура, по чието нареждане са предприети действията. Причина е предполагаема измама с ДДС за 297 милиона евро. Самото разследване, известно като "Адмирал", е започнало още от ноември 2022 г. Това е най-голямото в историята на ЕС разследване за..

публикувано на 28.11.24 в 11:34

Жена роди в линейка на път за болница, бебето почина

29-годишна жена от Сандански е родила в линейка на Спешна помощ ,на път за болницата в Петрич. Бебето е починало, въпреки че  в линейката е имало лекарски екип. Назначена е спешна проверка по случая. Часове преди да роди младата жена се почувствала зле и потърсила помощ в Спешния център в Сандански, разказват нейни близки. По думите..

публикувано на 28.11.24 в 11:21

Училищен дневник е хакнат заради запаметена учителска парола

Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими знания за XXI век. Също така да се разгледат политиките за ползване на публични компютри в училища и в системата на образование, дори и тези в кабинетите по информатика. Това препоръча Любомир..

публикувано на 28.11.24 в 11:21

Приспособяват подземни тунели за бомбоубежища в Атина

Гръцките медии съобщават за спешно изграждане на убежища в Атина срещу евентуален ядрен удар от Русия. По примера на други европейски страни и в Атина се изграждат подземни убежища поради изостряне на напрежението между Русия и Украйна, информират медиите. Използват се вече съществуващи подземни тунели, които се приспособяват за убежища...

публикувано на 28.11.24 в 11:08

Заради поскъпването на "Гражданска"-та на такситата: КЗК на проверка в Асоциацията на застрахователите

От Комисията за защита на конкуренцията съобщиха, че проверяват офиса на Асоциацията на българските застрахователи. Инспекторите ще изземат документация и ще проучат дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което..

публикувано на 28.11.24 в 11:06

Изгубени в достъпа до информация

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани? Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "..

публикувано на 28.11.24 в 11:01