Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помощи от цяла Европа за Турция

Илюстративна снимка: В Съюза на българските спасители (СБС) в Благоевград приемат помощи за пострадалите от земетресението в Турция - 8 февруари 2023 г.
Снимка: БГНЕС


Одрин се превърна в разпределителна точка за международните помощи след земетресението в Турция и Сирия. Десетки доброволци, сред които и ученици, помагат в разпределителните пунктове, които са отворени денонощно.

В предаването "Преди всички" специалният пратеник на БНР в Одрин Даниела Костадинова, разказа, че организацията в помощ на пострадалите е била сериозна. 

В Одрин се събират храни и стоки от първа необходимост, посочи тя и добави, че всички съпреживяват трагедията

"Хората имат жилищни нужди. На първо време са им необходими палатки, контейнери. От Турската държава и от целия свят се осигуряват", разказва Хасан от Одрин, който има роднини в опустошената от земетресението област Хатай. 

В официалните медии не се говори за мародери, в социалните мрежи има такива информации, но те са с цел пропаганда, изказа мнението си той. Според него няма такова нещо. Хасан предполага, че ако има мародери, те по скоро са бежанци, които правят това от нужда. 
6 тира с помощи за пострадалите от бедствието в Турция тръгнаха от Хасково
Помощи от цяла Европа

Потокът от товарни камиони, микробуси и лични автомобили с помощи е непрекъснат. Те носят дрехи, обувки, памперси, одеяла, отоплителни уреди, храна и всякакви неща от първа необходимост. 

Шофьори споделиха пред БНР, че на границите не е имало проблеми, освен в Унгария. Там ТИР-овете са ги държали 12-13 часа, посочи един от шофьорите. 

"Тираджиите не могат да пътуват, спряха ги, казват - ще изчакате. Колоната беше спряла, не минаваше нищо. В момента дори най-бедните помагат за Турция".

В най-големия разпределителен център в Одрин работят и ученици от града. Децата са ангажирани към осигуряването на логистична помощ. Едно от децата сподели, че дори когато отворят училишата на 20-ти февруари, той пак ще идва да помага, когато има възможност. 

Първите помощи в Одрин са дошли от България. Сега там потокът от ТИР-ове с помощи не спира, каза заместник валията. 

"От Германия имаме много голяма помощ. Благодарим на всички съседи - България, Македония, Гърция. Продължават да идват помощи. 1 година ще продължава събирането на помощи за хората".

Всички хотели и студентски общежития в Одрин са готови да настанят хора от пострадалите райони. 

Седмица след най-тежкото природно бедствие в Турция, хората са сплотени, мотивирани и изключително добре организирани, сподели впечатленията си Даниела Костадинова.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Четири нощи бяхме в района, пет дена. Три от тях прекарахме почти на крак. Една вечер спахме на стол. Хората, които са пострадали, от шока, който изживяват и от добро възпитание, някои изобщо не посмяват да кажат, че имат нужда от нещо. Или казват само "одеяло", "суха храна", разказа пред БНР Сервет Дениз, която е доброволец и преводач, помагала е в Елбистан и Кахраманмараш.

В Елбистан са се постарали да се свържат с възможно най-много хора по селата, за да им занесат от каквото се нуждаят.

"Температурата през деня беше около минус 6, през нощта около минус 15-16 градуса. Пътищата бяха заледени. Имаше много помощи, доброволци много. Въпросът беше как ще бъдат разпределени, особено за тези хора, които бяха по селата. В първите два дена нямаше каквато и да било връзка с тях", каза тя.

Проблемът с палатките лека-полека започна да се разрешава, обясни Сервет Дениз, като описа как е преминала евакуацията на жители от пострадалите градове.

По селата хората опъват палатките в дворовете си. Там сградите не са толкова разрушени. Много хора от градовете също се насочват към селата и в една палатка живеят по 20-30 души, посочи тя.

"Палатките са нужни най-вече за селата. В градовете имаше райони с палатки, но хората много не ги предпочитат. Спи се направо на земята."

Тези хора се нуждаят от професионална психологическа помощ, сподели още Сервет Дениз.

"Това е, което виждам. Сгради, храна, вещи – по някакъв начин се изпращат, но това как ще бъде преодоляно психически, хората как ще свикнат с това, че децата, семействата им ги няма, е труден въпрос, който изисква професионална помощ."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:00
Началникът на РУ-Петрич Борислав Гецев беше изведен от сградата на управлението с белезници, 4 ноември 2024 г.

СГП е внесла искане за отстраняване от длъжност на началника на полицията в Петрич

Софийска градска прокуратура е внесла искане в Окръжен съд - Благоевград за вземане на мерки за процесуална принуда - отстраняване от длъжност на началника на полицията в Петрич и още двама служители от полицейското управление, които бяха обвинени за участие в организирана престъпна група.  Зрелищната акция се проведе на 4 ноември миналата..

публикувано на 06.02.25 в 11:55
Последиците от израелски въздушни удари в Ивицата Газа.

Китай и Иран се обявиха против плана на Тръмп за Газа

Пекин е против натиска на американския президент Доналд Тръмп да пресели палестинците извън Газа и САЩ да поемат контрола над територията, обяви днес китайското външно министерство, предаде Ройтерс. Китай категорично подкрепа легитимните национални права на палестинския народ, заяви говорителят на ведомството Го Цзякун. По-рано Тръмп..

публикувано на 06.02.25 в 11:39

Задържаха жена, нанесла жесток побой на майка си

Задържаха жена, нанесла жесток побой на майка си. Инцидентът е станал в семейното им жилище в Монтана. Сигналът за нанесен побой и причинена телесна повреда на жена в условията на домашно насилие е получен вчера малко преди 21 часа на телефон 112. На място полицаите установили, че същата вечер, на частен адрес в града ,след семеен скандал и в..

публикувано на 06.02.25 в 11:35
Мая Манолова

"БСП – Обединена левица" предлага таван на надценките на 70 хранителни стоки

От парламентарната група на "БСП - Обединена левица" предлагат таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост. Според Мая Манолова промените трябва да бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги..

публикувано на 06.02.25 в 11:13

Изяснена е причината за смъртта на 9-годишното момиче от Велико Търново

Задушаване след епилептичен припадък е причината за смъртта на 9-годишното момиченце, което почина внезапно на 31 януари в ранния следобед във великотърновско училище. Смъртта на момиченцето в Средното училище "Вела Благоева" във Велико Търново е нещастен инцидент и е породена от здравословен проблеми, посочва заключението на патоанатома,..

публикувано на 06.02.25 в 11:05
Делян Пеевски

"ДПС – Ново начало" няма да прави предложения за назначения в регулаторите

В кулоарите на парламента председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски каза, че неговата формация няма да участва със свои предложения за назначения в регулаторите, както и няма да подкрепя кандидати на други формации. "Няма да имаме кандидати, няма да подкрепяме. Имаше в един ден на комисия подкрепили колегите, аз отсъствах. Това вече е..

публикувано на 06.02.25 в 11:03