Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Атанасова: Децата имат нужда да изразят творчеството в себе си

Синхронно пеене в „Жестим“ и театър „Мим-арт“ за деца с увреден слух

Силвана Павлова: Мечтаех да работя с такива деца

2
Силвана Павлова и Мария Атанасова (от ляво на дясно)
Снимка: Пламена Бачийска

Мария Атанасова и Силвана Павлова са създатели на групата за синхронно пеене с мимика и жест „Жестим“ и театър „Мим-арт“. Мария Атанасова е създател и ръководител на „Жестим“, театър „Мим-арт“ и сдружение „Тишина“. Силвана Павлова е професионален жестов преводач, свързана с дейността на хората с увреден слух.

"Създадох група "Жестим" съвсем случайно. Бях на работа в училището за деца с увреден слух в кв. "Павлово". Тяхното желание за изразяване на емоции, радост, за щастие ме подтикна да им покажа как да стане това нещо. Аз имах опит с театрални състави на чуващи деца. Но тук разбрах, че може да се получи същото нещо. Макар и по друг начин да изразят творчеството в себе си. Защото ги виждах как общуват в междучасията, усещах техният вътрешен ритъм, тяхната вътрешна музика, която нямаше как да изкарат на преден план", разказа Мария Атанасова в предаването "Нощен Хоризонт" на БНР. 

"За първи път видях синхронно пеене в Съюза на глухите. Мария Михайлова ми го показа. Аз видях, че и с децата това може да се получи. Още повече,че аз бях с тях постоянно, имаше възможност това да стане бавно и спокойно да работя с тях. 1996 година беше това и аз така ги вкарах в музиката.

Докато стигнем до сценичното изпълнение на дадената песен има един дълъг процес, стъпка по стъпка, децата научават тоновата стълбица, рисувам им я, лицето им се променя с всеки тон и ритъм. С ръце, с потупване, с танци, учим текста, избираме жеста, един дълъг път, докато стигнем до истинската сценична изява. Тогава вече и хореографията е готова, песента е изработена, текстът е заучен и аз трябва само встрани от тях леко за им показвам, за да не нарушавам ритъма", каза още Мария Атанасова.

Мария Атанасова основава групата за синхронно пеене и танци „ Жестим” през 1996 год. Тя е образувана от глухи деца, които интерпретират песните на родни известни артисти с мимика и жест – езикът на глухите хора.

Някои от тях са завършили НАТФИЗ „ Кр. Сарафов” с подготовка и дееспособност на професионални артисти – мимове и са намерили креативна реализация в основания от нея театър „ Мим – арт” – единственият театър в България, в който вземат участие професионални артисти с увреден слух.

Дейността им е пример за успешно интегриране, тъй като в него се включват и чуващи професионални актьори, както и утвърдени и доказали се режисьори и хореографи. Трупата на театъра има множество участия и награди от международни фестивали в Полша, Франция, Москва, Словакия.

"Първата песен с децата беше "Похвали се зайче, на своето майче". Беше много артистично и мило. Всичко беше весело и приятно", спомни си още Атанасова.
Мария Атанасова и Силвана Павлова (от ляво на дясно)
"Моята първа връзка с глухия свят беше, когато оглуша моят братовчед ненадейно на 4 години. И го записаха в училището в кв. "Павлово", което е единствено за децата с увреден слух в София, като в България са общо три училища. Там видях какво прави Мария Атанасова и в този момент си казах, аз много искам да съм като тази жена. Тогава съм била на 14 години. Моята любима песен беше "Детсво мое"....Но реално започнахме да работим заедно, вече от 15 години, когато вече бях в Съюза на глухите, бях завършила своите курсове и те имаха нужда от преводач. Така моята мечта те сбъдна", сподели пред "Нощен Хоризонт" Силвана Павлова.

Силвана Павлова като част от глухо семейство е съпричастна с всички етапи на развитие на глухите хора – с техните предизвикателства и успехи. Познава в дълбочина социокултурната глуха среда. Работи като професионален жестов преводач от 15 години. Тя е магистър-теолог по образование и като такъв е основател на първото неделно училище по православно обучение за деца с увреден слух в България. Основател е на Фондация „Развитие и интеграция“ (ФРИ), чиято мисия е да работи за повишаване качеството на живот, за увеличаване на възможностите за реализация и съхраняване на духовните ценности на хората в риск, техните семейства и общности.

"Нека кажем, че слухово увредените деца са в различна степен на загуба на слуха. Има и на 100% загуба, но има и такива с остатъчен слух. Като цяло се работи с костната система и тази ритмика. Подава се сигнал, за да могат те да влязат в самия ритъм. Всичко останало, което е между самото жестово пеене, тази движенческа импровизация тя е именно е, за да се съхрани самият ритъм и да не се пропусне в дължината на цялото произведение", разаказа още Силвана Павлова.
Мария Атанасова и Силвана Павлова (от ляво на дясно)
Силвана работи за равнопоставеността, личностното развитие и социалната реализация на талантливите млади хора  в неравностойно положение чрез развитие на неформалното образование и изкуството. Зад гърба си има множество проекти като консултант по подкрепена заетост и като жестов преводач с огранизации като „Съюз на глухите в България“, „Асоциация на родителите с увреден слух“, сдружение „Тишина“ с прилежащия им театър „Мим-Арт“, с театър „Цвете“, театър „ Драмеди“ и много други.

Силвана Павлова е преподавател на жестов език от повече от 10 години в Богословски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Съавтор е на първия жестов речник с богословски термини с амбиция за по-широко популяризиране на религиозното обучение, както и за публицистично предаване с осигурен достъп чрез жестов език, но не в квадратче в десния тъгъл. Силвана Павлова е кръстница и подкрепя три деца, някои вече младежи, с увреден слух, лишени от родителска грижа.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49