Днес е втората и последна прожекция на балетния спектакъл “Като гореща вода за шоколад“ от кино сезона на Кралската опера в Лондон “Ковънт Гардън“. Това е прекрасен начин да си доставиш изискана духовна наслада с вълнуваща любовна история и бутилка вино подарък.
“Като гореща вода за шоколад“ е продукция на Кристофър Уилдън, вдъхновена от едноименния роман на Лаура Ескивел. Хореографът е работил в тясно сътрудничество с известната мексиканска писателка, за да претворят по най-добрия начин богатата на пластове история в балетен сюжет.
“Като вода за шоколад“ проследява 30 г. от живота на мексиканска фамилия. Разказва историята на една студена и жестока майка – мама Елена /в ролята Лаура Морера/, която се намесва тиранично в съдбата на трите си дъщери. Тита /в ролята изящната прима балерина Франческа Хейуърд/ и Педро /в ролята атлетичният премиер солист Марселино Самбе/ се обичат от деца. Когато Педро иска ръката на любимата си, мама Елена се съгласява да му даде своята дъщеря, но не най-малката – Тита, а... най-голямата – Росаура. Сърцето на Тита е разбито, но тя трябва да се примири и на всичкото отгоре – да приготви сватбената торта, тъй като е най-умелата кулинарка във фамилията. Тънкостите на кулинарното изкуство са й предадени от възрастната майсторка Нача, която е истинската й духовна майка /Голяма част от действието се развива в кухнята, която е душата на традиционното мексиканско семейство/. Тита не само е станала новата майсторка, но ястията й имат вълшебен ефект върху тези, които ги консумират – чувствата, които е вложила, докато ги е приготвяла, се пренасят в тях /Лаура Ескивел умело използва похватите на магическия реализъм/. След много перипетии, във второ действие всички научаваме, че любовта и сърцето на мама Елена също някога са били разбити от нейните властни родители и историята се е повторила по един или друг начин. Тита прощава на починалата си майка, а след още перипетии трето действие ще достигне до финал, който ще остави добър послевкус на публиката на празника на любовта и виното.
Хореографът Кристофър Уилдън е прочут с умението си да разказва вълнуващо истории на езика на балетното изкуство. Неговите сценични реализации на мюзикълите “Един американец в Париж“ /2014 г./ и “MJ The Musical“ на Бродуей /2022 г./ са удостоени с награди “Тони“ за най-добра хореография. “Като гореща вода за шоколад“ е третата му творба за Кралския балет след “Алиса в страната на чудесата“ /2011 г./ и “Зимна приказка“ /2014 г./. Кристофър Уилдън отново работи в екип с композитора Джоби Талбът, художника на сценографията и костюмите Боб Кроули и дизайнера на осветлението Наташа Кац. “Музиката е оригинален Джоби Талбът, но с мексикански привкус“ казва в духа на творбата мексиканската диригентка Алондра де ла Пара, която е работила с композитора и като музикален консултант, т.е. гид в традицията на традиционната мексиканска музика. Любопитно е, че Лаура Ескивел е споделила, че е почитателка на творчеството на нейната баба, която също е известна мексиканска писателка, така че мексиканската нишка обвързва целия екип при създаването на тази вълнуваща балетна творба.
Ще ви бъде приятно да видите на първия пулт чаровния български цигулар Васко Василев, който е концертмайстор на оркестъра на Кралската опера в Лондон „Ковънт Гардън“.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..