Изследванията на хормона за оценка на яйчниковия резерв при жените и на спермограмата при мъжете да станат част от ежегодните профилактични прегледи за хората между 18 и 35 години и да се заплащат от Здравната каса. Това предложение изпрати до здравното министерство в началото на седмицата омбудсманът Диана Ковачева.
От ведомството съобщиха за "Хоризонт", че предложението е дошло в края на януари и от фондация "Искам бебе", и вече се обсъжда с медицински специалисти и здравни експерти дали е възможно и целесъобразно тези изследвания да влязат в профилактичния пакет на здравноосигурените у нас.
Все повече хора на възраст от 25 до 35 години имат сериозно нарушена репродуктивна функция. Това показват наблюдения на екипа на фондация "Искам бебе", които подкрепят двойки с репродуктивни проблеми. Наблюденията са от последните пет години, разказа Мария Янева, председател на фондацията. Затова оттам смятат, че изследванията за репродуктивност трябва да се правят редовно в младата възраст на жената и на мъжа.
При жените антимюлеровият хормон, който показва яйчниковия резерв, е сред основните фактори при кандидатстване за финансиране на ин витро процедури от Центъра за асистирана репродукция. По данни на фондацията изследването на този хормон в момента струва средно около 50 лева. Ако бъде включено в годишния профилактичен пакет, заплащан от Здравната каса за жени от 18 до 35 години, би дало добър поглед за планиране на раждане, а при наличие на проблем да се намери решение навреме.
Мария Янева припомни резултатите от национално представително социологическо проучване, проведено преди две години, които показват, че възрастовата граница за раждане на първо дете в София е 30 години и половина. Друг резултат е нарастване на двойките със стерилитет – от 145 хиляди през 2014-та година на 290 хиляди през 2021-ва. В същото време тенденцията е към фондацията да се обръщат двойки, които искат да станат родители след навършване на 40 години.
Дали изследванията за репродуктивните способности на младите хора ще се поемат от Здравната каса зависи от здравното министерство, което трябва да подготви нормативни промени. Това ще се случи, след като експерти кажат дали това е целесъобразно и какви са очакваните резултати от разширяването на профилактичния пакет на българите.
Междувременно фондация "Искам бебе" и БТА започнаха кампанията "Родители навреме".
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..