Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кутия на доброто 5.3: Никога не изоставяй другар на бойното поле

Рубрика за добри новини и добротворчески проекти

Снимка: ВМА

Към колегите си човек обикновено се обръща за дребни услуги – да му помогнат да пренесе нещо, да му услужат с някакъв инструмент или да му помогнат, ако нещо се е объркало в компютъра. По-рядко молят за пари назаем или да се включат в набиране на средства за лечение, за участие на дете или начинаещ творец или учен в международен конкурс и т.н. Писмото на полицая от специализирано звено в Галилея Алон Леви, адресирано към неговите колеги от цялата страна, обаче, гласяло: “Приятели, умирам. Работя в организацията от 20 години. Всички сме като едно семейство и се обръщам към вас с молитва: спасете ме! Имам нужда от трансплантация на бъбрек. Не знам кой може да ми помогне. За две години и двата ми бъбрека отказват“.

Обикновено такава молба хората отправят към своите близки и роднини. Понякога родители или братя и сестри даряват органи. Има и организации, които доставят бъбреци за трансплантация срещу голяма сума. Продават ги силно нуждаещи се от средства хора. В такива случаи колегите даряват на просителя заплащането, например, за един работен ден. Нещата тук били други. Няколко негови приятели направили тестове, за да проверят дали самите те могат да станат донори на бъбреци, но всички били неподходящи. От болницата съобщили, че изписват полицая като безнадежден.

В деня на заминаването завеждащият отделението го повикал в кабинета си. Съобщил, че е намерен донор. Какво било учудването на полицая, когато в кабинета влязъл вече пенсиониран офицер от същия отряд! Не били близки. Казал, че разбрал за молбата му и също решил да си направи тест. Неговият бъбрек бил подходящ. Операцията минала успешно. Когато полицаят вече бил пред изписване, в болничната стая влязъл офицерът. На благодарностите отговорил, че са ги учили никога да не изоставят другар на бойното поле, затова направил възможното да го спаси.


По публикацията работи: Росица Кавалджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38